Yatırımcıların Mutlaka Bilmesi Gereken Kavramlar

Eğer borsa aracında yatırım yapıyorsanız aşağıdaki temel kavramlarını kesinlikle iyi bilmeniz gerekiyor. Bu kavramlar yatırım yapmanızı ve doğru yatırım yapmanızı sağlayacak ana kavramlardır. Bunları öğrenmeden yatırım yapmaya başlamayın.

Mutlaka bilmeniz gereken kavramları sizin için bu yazıda toparladım. Kısaca anlatarak hızlıca öğrenmenizi sağlamaya çalışacağım.

Fiyat Kazanç Oranı (F/K)

F/K oranı, hisse senedinin güncel fiyatının şirket kazancına olan oranını göstermektedir. Şirketin hisse fiyatının, satışlarından elde ettiği karıyla karşılaştırmanı sağlayan önemli bir orandır.

Ayrıntılı Anlatım : Fiyat Kazanç Oranı (F/K) Nedir ?

PEG Oranı

Fiyat kazanç oranı ile hesaplanan ve F/K oranından daha etkili olduğu savunulan analiz oranıdır. Akademik açıklamasını yapmak gerekirse ; Fiyat Kazanç büyüme (PEG) oranı, bir şirketin beklenen büyüme oranına fiyat / kazanç arasındaki orandır ve şirketin kazançlarını ve değerlemelerini açıklamaya yardımcı olur.

Ayrıntılı Anlatım : Peg Oranı Nedir ve Nasıl Hesaplanır ?

Öz Sermaye

Diğer adı öz kaynak olarak bilinir. İşletmenin ortakları tarafından tahsis edilen varlıklardan tüm borçların çıkması sonucunda elde edilen miktara denmektedir. Şirketlerin borcu çıkarıldıktan sonra ortada kalan varlıklara öz sermaye (öz kaynak) denir. Önemli bir veridir.

İlgili Yazımız : Öz Sermaye Karlılık Oranı Nedir ?

Piyasa Değeri

Bir şirketin piyasadaki, borsadaki toplam değeridir. Şirketin güncel hisse senedi fiyatı ile toplam hisse sayısı ile çarpılmasıyla bulunur. Bundan dolayı piyasa değeri sabit bir değer almamaktadır. Farklı şekillerde hesaplanabilmektedir. Bullekon Hesaplama araçları ile basitçe hesaplayabilirsiniz.

Piyasa Değeri = (Hisse Fiyatı x Öndemiş Sermaye) / Öz Kaynak

Piyasa Değeri = Hisse senedi x hisse senedi sayısı

Esas Faaliyet Karı

Şirketin net faaliyet karından, esas faaliyetten ve diğer gelir, giderlerinde de çıkarılması ile elde edilen kar rakımıdır. Eğer şirketin döviz kazancı veya kaybı varsa döviz faaliyetlerinden oluşan kar ve zararda bu hesaplamaya dahil edilir.

Piyasa Değeri/Defter Değeri

Piyasa değerinin defter değerine göre kaç kat olduğunu gösterir. Düşük çıkması tercih edilir. Aynı zamanda hisse senedi gerçek değerini bulmada yardımcı olan bir orandır.

İlgili Yazımız : Temel Analiz Yazı Dizisi 2

Temettü

Şirketin kazançlarından bir bölümünü hissedarlarına dağıtmasına denir. Yıllık bilançoya göre kardan ya da bunun için ayrılmış yedek akçelerden dağıtılmaktadır. Bununla beraber temettü verimliliği gibi kavramları da öğrenmelisiniz.

İlgili Yazılarımız :  Temettü Stratejisi , Temettü Emekliliği

Kar Marjı

Ticari bir malın veya verilen hizmetin karşılığında elde edilen karın, satış fiyatının yüzde kaç oranına denk geldiğini göstermektedir. Şirketler için büyük önem arz etmektedir. Şirketin başarısını gösteren oranlardan bir tanesidir.

İlgili Yazımız : Temel Analiz Yazı Dizisi 2

Yatırıma yeni başlıyorsanız bu kavramları öğrenerek başlayabilirsiniz. Bu yazının 2.si de yayınlandığında daha iyi kavramlar öğrenmiş olacaksınız. Başlamak için bu yazıda verilen kavramları iyice öğrenin.

Temel analiz eğitimimiz sayesinde bu kavramların hepsini ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Piyasalarda uygulama ve işlem yapmayı öğrenebileceksiniz.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) Kabul Ediyorum. KVKK Oku