PEG Oranı Nedir ve Nasıl Hesaplanır ?

PEG Oranı Nedir?

PEG Oranı nedir

Fiyat kazanç oranı ile hesaplanan ve F/K oranından daha etkili olduğu savunulan analiz oranıdır. Akademik açıklamasını yapmak gerekirse ; Fiyat Kazanç büyüme (PEG) oranı, bir şirketin beklenen büyüme oranına fiyat / kazanç arasındaki orandır ve şirketin kazançlarını ve değerlemelerini açıklamaya yardımcı olur.

PEG oranını hesaplayabilmek için Fiyat Kazanç oranını da bilmemiz gerekmektedir. Aslında bir oran içinde bulunan bir orandır diyebiliriz. F/K oranı yatırımcıların, potansiyel büyüme için bir hisse senedine ödeyebilecekleri miktarı gösterirken. PEG oranı ise ne olursa olsun ne pahasına olursa olsun büyüme mi yoksa makul fiyatlarda büyüme (GARP-Growth at a reasonable price) mi? sorusuna karşılık vermektedir.

Eğer PEG oranını seçmek sizin için uygunsa bu yazımızda size PEG oranın hesaplanmasını ve kullanımını anlatmış olacağız.

PEG oranı formülü : Fiyat Kazanç Oranı / Kar Büyümesi

PEG Oranı Nasıl Yorumlanır ?

Eğer karların büyüme hızı F/K çarpanından daha yüksekse PEG oranı 1’den küçük olacaktır ve bu durumda bizlere, hissenin büyüme beklentisine rağmen ucuz fiyatlandığı kanaati oluşturacaktır.

Bu duruma örnek vermek gerekirse,

ABCD ŞirketiXDFG Şirketi
F/K Oranı : 20F/K Oranı : 35
Beklenen Büyüme : %7Beklenen Büyüme : %40
PEG Oranı : 2.85PEG Oranı : 0,8

Yukarıdaki verdiğimiz tablo incelendiğinde ABCD şirketinin, XDFG şirketine göre daha ucuz fiyatlandığını görmekteyiz. Sadece F/K oranına göre karar vermiş olsaydık ABCD şirketini seçmiş olacaktık. Ama hesaplamalarımıza şirketin büyüme beklentilerini de kattığımızda XDFG şirketinin, ABCD şirketine göre daha ucuz olduğunu görmekteyiz.

Not : PEG oranı 1’den küçük olduğunda şirketinin güncel fiyatının ucuz olduğunu göstermektedir. Lakin hiç bir zaman analiz yapılırken veya karar verilirken tek bir orana bakılarak sonuca varılmamalıdır.

Tabloyu kısaca yorumlamak gerekirse, XDFG şirketi, ABCD şirketine göre çok daha hızlı büyüyor ve üstelik fiyat bakımından da makuldür.

Diğer Oranlar İle Nasıl Kullanılır ?

Borsada temel analiz yapılırken, bir şirketin gerçek değeri hesaplanırken, birden fazla kalem incelenir ve oran kullanılır. Bu oranları ve kalemleri doğru bir şekilde analiz etmek, doğru sonuçlar almanızı ve güzel kazançlar yapmanızı sağlar.

Daha doğru sonuçlar almanızı sağlamak için bu konularda yeterli seviyeye gelmeniz gerekmektedir. Sizleri bu seviyeye ve daha ileriye taşımanızı sağlayacak olan temel analiz eğitimimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Temel analizin tüm ayrıntılarını en ince noktasına kadar öğrenebileceksiniz ve kendi analizlerinizi en doğru şekilde verebileceksiniz.

Youtube kanalımızı ziyaret ederek orada paylaştığımız videolarımızdan destek alabilirsiniz.

Yoruma Kapalı