Temettü Stratejisi

Şirketler tarafından 2022 yılının temettü ödemeleri yavaş yavaş açıklanmaya başladı. Son dönemlerde de çok popüler olması sebebiyle, bu yazımda size temettü stratejisi nasıl oluşturulur onu anlatacağım. Şimdi gelin tanımlarımız ve bize en çok sorulara yanıtlarımız ile başlayalım.

Temettü: Temettü, şirketin dönem içinde elde ettikleri kârdan mevcut ortakların pay alma hakkıdır. Borsada işlem gören şirketlerde kâr payı nakit ve/veya hisse senedi şeklinde dağıtılabilir.

Soru: Şirket temettü dağıtmadan 1 Gün önce hisse senedini alsam temettü alır mıyım?

Evet, alırsınız.

Soru2: Temettü ödemesi gerçekleştikten sonra hisse fiyatı düşer mi?

Evet, lot başına brüt ödeme yapıldığı kadar düşer.

Soru3: Temettü yatırımı mantıklı mıdır?

Bu sorunun cevabı tamamıyla sizin yatırım beklentiniz ve stratejiniz ile alakalıdır.

Temettü Stratejisi Nasıl Olmalı?

Temettü

Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor, temettü yatırımı 1-2 senelik bir yatırım değildir. En az 6 senelik bir yatırım olarak düşünmelisiniz. Yatırım sürenizi ne kadar uzatırsanız, sizin için o kadar iyi olacaktır. Piyasalar doğası gereği bazen düşer bazen de yükselir. Tabi bu süre sizin hayat planlarınıza göre değişebilir. Temettü yatırımında amaç gelen temettü ile pasif gelir elde etmek ve değer artış kazancından(DAK) kazanç elde etmektir.

Bir anda temettü dağıtan şirketin hissesini tek kademe de fazla lot alırsanız, fiyatı düştüğü anda DAK’dan (değer artış kazancı) dolayı zarar edersiniz ve yaptığınız yatırımın bir anlamı kalmaz. Örnek olarak, X hissesi yıllık net 2 lira temettü dağıtıyor olsun siz ise hisse fiyatı 20 tl’den 1000 adet almış olun. Hissenin fiyatı 10 liralara gerilediği zaman siz lot başı 10 TL zarar etmiş olacaksınız. Bu yüzden temettü yatırımını yıllara yaymanız gerekiyor. Örnek olarak, X hissesinden her ay düzenli olarak 1000TL lik alım yapabilirsiniz. Böylece hem fiyatı yüksekken hem de düşükken almış olacaksanız ve maliyetiniz buna göre ayarlanacaktır.  Mesela yakın çevremden bir dostum, yıllar önce temettü verimi yüksek olan bir hisseden  alımlar yapmış. Yatırım süresini ise 6 yıl olarak tanımlamıştır(2002-2008). 6 sene sonunda o hisseden almayı bırakmıştır(Temettüler ile 6 yıl buyunca da almaya devam etmiş.). Şimdi portföyünde temettü hissesine baktığı zaman yıllık 100.000TL’yi geçkin geliri vardır(Vergilerin Düşülmemiş Hali) . Tabi ki bu hemen olan bir şey değildir.

Temettü yatırımında bir diğer kritik olan nokta ise, kendinize tanımladığınız süre bitene kadar aldığınız temettü ödemeleri ile geri hisse almanızdır. Böylece şirketten aldığınız paralar ile lot sayısını cebinizden para çıkmadan arttırabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Temettü hissesi seçmek öyle kolay bir iş değildir. Bakmanız gereken bir çok nokta vardır.

1.Şirketin düzenli temettü ödemesini isteriz. (En az 10 yıldır temettü ödemelidir.)

2. Temettü verimi yüksek olmalıdır(%10 ve üstü temettü verimi güzeldir.) Temettü verimi hesabı ise şöyle yapılır. Hisse fiyatı 10 tl olsun ve o yıl hisse başı net 2 TL temettü ödemesi yapacağını açıklamış olsun. O zaman temettü verimi %20 oluyor fakat fiyat arttıkça da bu oran düşecektir. Mesela fiyatı kısa sürede 20TL oldu ve temettü ödememiş olsun. O zaman verim %10’a düşecektir. Burada ayrı bir parantez açmak istiyorum, yıllar geçtikçe temettü verimini kendiniz hesaplamanız gerekiyor. Çünkü artık sizin anlık fiyat ile pek işiniz yoktur. Mesela maliyetiniz 5 TL olsun hisse fiyatı 10 TL olsun ve o yıl 2.5 TL net temettü ödemeye karar vermiş olsun. O yılki normal temettü verimi %25 iken sizin için olan Temettü Verimi %50’dir.

3.Temettü yatırımı uzun bir serüven olduğu için aldığınız hissenin fiyatı bazen düşecektir. Siz ileride alacağınızı temettü ile  ilgilendiğiniz için bu düşüşler sizi ilgilendirmeyecek aksine sizin için alım fırsatı olacaktır. Eğer düşüşler sizin psikolojinizi bozacaksa hiç bu serüvene kalkışmayın.

Sitemizde her ay ”Temettü Ödemesi” yapacak şirketlerin takvimini yayınlıyoruz. Buraya tıklayarak bu ay hangi şirket temettü ödemesi yapacak öğrenebilirsiniz.

Bir Önceki Yazımı Okumak İçin Buraya Tıklayınız.

YouTube Kanalımıza Abone Olmak İçin Buraya Tıklayınız.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.