Brüt Takas Nedir ve Nasıl Uygulanır ?

Borsada işlem yaparken bazı hisselerin brüt takasa girdiğini görebiliriz. Yatırımcılar brüt takasın tam anlamanı bilmedikleri için o hisseler karşı negatif yaklaşır veya olumlu algılar. Almış olduğunuz bir hisse senedinin biranda brüt takasa tabi tutulduğuna dair KAP haberini alabilirsiniz. Bunun için yatırımcıların bilmesi gereken “Brüt Takas Nedir ve Nasıl Uygulanır?” sorusuna bu yazımızda cevap bulacağız.

Brüt Takas Nedir?

Brüt takas nedir

Hisse senedi işlemlerinin takası, Yıldız ve Ana Pazarda fiyatlanan herhangi bir hisse için olağan uygulama esası olan netleştirme sistemi üzerinden yapılır. Aynı seansta bir hisse senedinin hem alış hem satış işlemini gerçekleştiren yatımcının yaptığı satış toplamı, alış toplamından çıkarılır ve geri kalan net bakiyeye göre o pay üzerinden TL olarak ve takasa pay olarak alacaklandırma ve borçlandırma uygulanır.

Aynı gün içerisinde alım satım yapan bir yatırımcı, takas günü (T+2) geldiğinde sadece gerçekleştirdiği alım veya satım sonucundaki net fark miktarı kadar TL veya Pay teslime tabi tutulur. Bu uygulama netleştirme uygulaması sayesinde gerçekleştirilir.

Normalde borsada almış olduğumuz bir hisse senedini aynı gün içinde alır ve satarız. Sattığımızda hesabımızda gözüken nakit para ile tekrardan aynı hisse senedini alabiliriz. Fakat almış olduğumuz hisse senedinde brüt takas veya volatilite bazlı tedbir uygulaması mevcut ise o hisseyi sattığımızda hesabımıza geçen para ile aynı hisseyi alamayız.

Uyarı !

İşlem kuralları esas gereği; Alt Pazar, Yakın İzleme Pazarı (YİP), Piyasa Öncesi İşlem Platformu (PÖİP) pazarlarında işlem gören hisseler, daimi olarak brüt takas uygulamasına tabidir. 01. 03. 2016 Onay ve 01.08.2022 Revizyon tarihli pay piyasası prosedürü.

Daha farklı bir açıklama yapmak gerekirse, brüt takas tedbiri uygulanan bir hisseyi satın almak için, takas tarihinden bu alımı karşılayabilecek tutarda hesabınızda nakit bulunması gerekmektedir. Brüt takas uygulanan hisseyi satmak içinde mevcut satışın oluşturacağı hisse yükümlülüğünü karşılayacak sayıda o hisse senedinden bulunması gerekmektedir.

Ancak Takasbank mevzuatı gereği, bürüt takasa tabi olan bir payın satışından gelen nakit dikkata alınarak ayını gün içerinde brüt takasa tabi olmayan hisse alımı için nakit yükümlülüğü karşılanabilir.

Nereden Duyurulur?

Brüt takas ve diğer tedbirler hisse senedine ait KAP sayfasından duyurulur. KAP haberleri dikkatlice izlenilmesi gerekmektedir.

Brüt Takas Nasıl Uygulanır ?

  • 1000 lot ABCD hisse senedini 10.000 ₺ ile satın aldınız. Yani bir hisse senedinin değeri 10 ₺ olsun.
  • Bu hissede brüt takas uygulanmaktadır. Bundan dolayı aldığınız bu hisseyi aynı gün içerisinde tekrardan satamayacaksınız.
  • Takası gerçekleşmiş, ABCD hisse senedinden tekrar alırsanız, diyelim 1000 lot daha aldınız. Ancak takası gerçekleşen miktar kadar satış yapabilirsiniz. Toplamda 2000 lotunuz oldu ama satış limitiniz 1000 lot olarak sınırlı olacaktır.
  • ABCD hisse senedinde brüt takas uygulandığı için satış yaptığınızda hesabınıza gelecek olan nakit ile aynı gün içerisinde ABCD hissesinden veya başka brüt takasa tabi olan hisse senetlerinden alamayacaksınız.
  • Brüt takas uygulanmayan başka bir hisse senedi alabilirsiniz.

Youtube kanalımız

Temel Analiz Eğitimiz

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) Kabul Ediyorum. KVKK Oku