Aracı Kurum Batarsa Ne Olur?

Geçmişten günümüze yaşanan olaylardan dolayı aracı kurum ların batma ihtimaline karşı bazı yatırımcılar bu seçenekten uzak durmuşlardır. Benim çevremde de bu durum geçerli. Aracı kurum batarsa paranız ne olacak, hisseleriniz ne olacak, aracı kurumlara nasıl güvenilir gibi soruların hepsine bu yazımızda cevap bulabileceksiniz. Şimdi gelin mevzuat bu konu ile ilgili ne diyor ve neler yapmanız gerekir onlara bir bakalım. Unutmayın profesyonel yatırımcıların hepsi aracı kurumlar ile çalışır.

Aracı Kurum Batarsa Hisse Senetleri

aracı kurum

Aracı kurumlar sizin yaptığınız işlemlere aracılık ederler yani bir hisse veya sermaye piyasası ürünü alırken sizin onu almanızda aracılık yaparlar. Sizin adınıza, sizden habersiz, siz onay vermeden herhangi bir işlem yapamazlar. Aracı kurumlarda hesap açtığınız zaman kurum sizin adınıza MKK sicil (Merkezi Kayıt Kuruluşu)  kaydı oluşturur. Aldığınız bütün hisseler, fonlar buraya kaydedilir. Hangi hisseye sahip olduğunuzu veya ne gibi işlemler yaptığınızı e-yatırımcı üzerinden e-devlet ile giriş yaparak görebilirsiniz. Yani hisseleriniz burada güvendedir. Bu güvence ile aracı kurumunuz batsa bile sahip olduğunuz hisseler bir başka kuruma geçirilir. Özetler hangi aracı kurum üzerinden hisse senedi alırsanız alın, her zaman güvencededir.

Aracı Kurum Batarsa Nakit Para

Gelelim nakit para konusuna. Bankada paranız var ve banka batarsa 200 bin TL’ye kadar olan kısmını TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) karşılar. Aracı kurumlarda da benzer bir durum mevcuttur. Aracı kurumunuz batarsa 323  bin 676 TL ye kadar olan nakit paranız Yatırımcı Tazmin Merkezi tarafından karşılanır.

Güvenli bir aracı kurum bulmak zor bir iştir. Araştırma gerektirir. Bullekon olarak sizlere güzel bir tavsiyemiz var. Düşük komisyonlarda ve anlık verilerle işlem yapmak istiyorsanız hemen hesap açın.

Youtube kanalımızı ziyaret ederek orada paylaştığımız videolarımızdan destek alabilirsiniz.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.