Temettü Emekliliği

Temettü Emekliliği Nedir ?

Bu yazımda sizlere bir çeşit bireysel emeklilik sistemi olan temettü emekliliğinden bahsetmek istiyorum. Son yıllarda ülkemizde değişen emeklilik sistemi ile çalışan bireylerin emekli olma yaşları yükseltilmiştir. Bu yaş sınırı kadınlarda 58, erkelerde ise 60’lı yaşların ortalarına kadar çıkarılmıştır. Ülkemizde çalışanların %40 gibi bir oranı asgari ücret seviyesinde  çalışma hayatlarını geçirmektedir.

Bu durumda çalışanların  ödenen sigorta primleri de en alt seviyeden yatırılmaktadır. 2020 yılı itibari ile asgari ücret 2.324 Türk Lirası ve en düşük emekli maaşı ise yeni getirilen düzenleme ile 1.500 Türk Lirasıdır. Ülkemizde radikal bir emeklilik reformu gerçekleşmez ise ömür boyu asgari ücret ile çalışmak zorunda kalan bir kişi emekli olduğunda asgari ücretin altında bir emekli maaşı alması oldukça muhtemel bir durumdur.

Bu bahsettiğim emekliliğe geçiş senaryosu aktif çalışma hayatının başında, gelecek için belli başlı yatırım ya da birikim yapmaya başlamayan herkesin başına gelebilecek bir olasılıktır. Bu durumun önüne geçmek için alabileceğimiz önlemlerden biri olan temettü emekliliği sistemini inceleyelim.

Temettü Nedir ?

Öncelikle temettünün ne demek olduğuna bakalım. Temettü, bir şirketin ya da işletmenin dönemlik olarak elde ettiği kârın hisse senedi ya da nakit olarak şirket ortaklarına bölüştürülmesidir. Yani cari dönemde şirketin elde etmiş olduğu kazancın masraflar çıktıktan sonra ortaklara ortaklıkları oranında paylaştırılmasıdır.

Mesela A işletmesinin bu yılki kârı 1.000.000 TL olduğunu ve bu şirketin de 4 tanede ortağı olduğunu varsayalım . Ortaklık oranlarının da sırasıyla %50, %25, %15, %10 olduğunu düşünelim. Bu kârdan sırasıyla ortakların  500.000 TL, 250.000 TL, 150.000 TL ve 100.000 TL alması işlemine temettü dağıtımı denir.

Bunun bireysel emeklilik sistemi ile ne ilgisi var dediğinizi duyar gibiyim. Çalışmaya başladığımız ilk yıllardan beri Borsa İstanbul üzerinden ufak ufak temettü dağıtan hisseler almaya başladınız diyelim. Bu şirketler temettü dağıtacağını açıkladığı her yıl elinizdeki hisse miktarına bağlı olarak size şirket kârından para ya da hisse senedi ödemesi yapacaklardır.

Şunu da belirtmekte fayda var, Borsa İstanbul’da ki bütün şirketlerin temettü yani kâr payı dağıtma gibi bir yükümlülükleri de yoktur.

Temettü Emeklilik Birikimi Nasıl Yapılır?

Gelin şimdi de ortalama veriler ile 2020 yılında 23 yaşında çalışmaya başlayıp 35 sene sonra 58 yaşında emekli olacak olan bir kadın için temettü emekliliği planlayalım.

Son 5 yılda ki Borsa İstanbul da temettü verimi yüksek şirketlerden birinin oranı olan %12 temettü verim oranını alalım ve bu kişinin 23 yaşında ilk işe girdiğinde ki maaşını 3.000 TL olduğunu ayrıca her yıl bu maaşın da %8 oranında sabit bir şekilde artacağını varsayalım.

Bu kadın her ay maaşından %10 kadar bir kesinti ile her yıl o hisse senedinden almaya başlarsa 10.yılın sonunda yaklaşık olarak 95.449 TL, 25.yılın sonunda 1.023.252 TL, 35.yılın sonunda ise 3.831.723 TL değerinde bir portföyü oluşacaktır.

36.yılda bu paranın getirecek olduğu temettü ise paranın %12si olan 459.806 TL yani bu parayı 12 aya bölersek kendi birikimi sonucunda 58 yaşından sanki 38.317 TL değerinde ikinci bir emekli maaşı alıyormuş gibi olacaktır.

Bu hesaplama da 35 senedir düzenli olarak kar dağıtan bir şirketin hisse senedinin değerlenmesi ile kişinin kazanacağı para hesaba katılmamıştır. Bu miktarlar çok büyük gözükse de ülkemizde son 10 yılda ki enflasyon ortalamasının %10 olduğunu düşünürsek 35 sene sonra bu paraların bize eskisi kadar fazla gelmeyeceğini unutmamak lazım.

Belirtmek isterim ki ülkemizde %12 temettü verimi oldukça iyi bir oran ve düzenli olarak bu oranı bir şirketin yakalaması zordur. Bu tarz bir yatırım yaparken tek bir şirkete bağlı kalmamak gerekmektedir. Gerekirse belirli aralıklarla şirketlerin bilançoları incelenip başka şirketlere geçiş yapılması tavsiye edilir. İlerde ki yazılarımın birinde de temettü emekliliği için hisse seçilirken dikkat edilmesi gerekenlerin üzerinde durmayı düşünüyorum.

Daha Fazlası için; https://www.instagram.com/bullekon/?hl=tr ve https://www.instagram.com/butceci/?hl=tr

Bullekon Temel Analiz Eğitimi

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.