Web 3.0 Nedir ve Coinleri

Alışverişlerimizi yapabildiğimiz, işlerimizi yapabildiğimiz, insanlarla konuşabildiğimiz, eğitim için kullanabildiğimiz bir kavramdan yani internetten bahsediyorum. Hayatımızın büyük bir parçası olan bu olgu, çıktığı günden beri birçok değişikliğe ve devrimlere uğradı. Sürekli gelişen bir sistemin yeni geleceklere kapı açması garip görülmemelidir.
1980 yılında Web 1.0 ile tanıştık. 20 yılı aşkındır, etkileşimli internet olarak bilinen Web 2.0 kullanıyoruz. Şimdi ise merakla Web 3.0’ı bekliyoruz. Birçok kişi hangi internet döneminde olduğumuzu veya sürümünde olduğumuzu bilmiyor olabilir.
Çokta merak edilmemiştir belki de. Lakin bitcoin ve kripto paraların hayatımıza girmesi ile birlikte bu web 3.0 kavramı çok fazla duyulma başlandı. Bu dönemde hayatımızın tamamen değişeceğini daha çok dijitalleşeceğimizi savunanlar ve hayatımızı mahvedeceğini söyleyenler karşı karşıya geldi.


WEB 3.0 Nedir ?

Web 3.0
Web 3.0

İnternetin sürekli gelişmesi ile birlikte makine öğrenimi ve yapay zeka sistemleri de çok gelişti. Web 3.0 ise büyük oranda makine öğrenimi ve yapay zekaya dayanıyor diyebiliriz. Web 3.0 ile birlikte daha açık, zeki siteler ve bağlantılar ile birlikte yeni web siteleri, uygulamaları yaratmayı amaçlıyor.
Bunun da alt yapısı ise büyük veri olacaktır mantıken düşününce. Yani kişiselleştirilmiş bilgiyi depolamak ve bunları kullanmak. Yaptığımız ve yapacağımız tüm ayrıntıları depolayan bir sistem ve buna göre size uygun yönlendirmeler sunacaktır.

Web 3.0’da çok büyük miktarda bilgi web siteleri ve uygulamaları tarafından kullanılabilir olacak ve bu bilgiyi bireysel kullanıcıya anlamlı gelecek şekilde anlayabilecek ve kullanabilecekler.

Web 3.0’ın Üstünlükleri

Merkeziyetsiz olması : Aracıların olmaması demektir. Devletlerin veya şirketlerin uygulayabileceği sansür riskini ve Dos saldırılarını azaltabilecektir. Gereksiz prosedürler bulunmayacaktır yani.

-Daha hızlı ve verimli : Zeki algoritmalar ile birlikte direkt sonuç odaklı ve daha hızlı arananı bulabileceksiniz. Çünkü verileriniz sürekli işlenecek ve depolanacak.

-Başarılı pazarlama ve reklamlar : Yapay zeka sistemleri ile birlikte gereksiz reklamları değil direkt ihtiyaç odaklı reklamları görebileceksiniz ve bunlar tam noktasında işlenebilecek, böylelikle bizleri sıkmayacaklar (mı acaba).

-Hızlı müşteri deneyimi ve destekleri : Alışveriş sistemlerinde ve diğer hizmetlerde daha hızlı destek alabilecek, daha yüksek deneyimler yaşayabileceksiniz.

Karşılaştırmalar

Web3.0 Karşılaştırma
Web3.0 Karşılaştırma

Web3.0 Uygulamaları

Web3.0 projeleri
Web3.0 projeleri

Bir diğer projeleri listeyen ise Binancedir. Paylaşmış olduğu görsel ile birlikte web3.0’da Smart Chain tabanlı uygulamalarının bazılarını listelemiş oldu.

web3.0 uygulamaları binance
web3.0 uygulamaları binance

Web 3.0 Coinleri

  • Chainlink (LINK)
  • Filecoin (FIL)
  • BitTorrent (BTT)
  • Aragon Network (ANT)
  • Theta Network (THETA)
  • The Graph (GRT)
  • Ethereum Name Server (ENS)
  • Arweave (AR)
  • Mask Network (MASK)
  • Livepeer (LPT)

Diğer Web3.0 Projeleri : Buraya Tıklayabilirsiniz.

Kripto Paralarda Temel ve On Chain Analizi Eğitimi: Buraya Tıklayınız

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.