Yeni Traderlar İçin 10 Kural

Bu yazımızda size özellikle Al-Sat yapmak isteyen Yeni Traderlar İçin 10 Kural dan bahsedeceğim. Bu ipuçları kolay gibi görülse de aslında uygulaması çok zor oluyor. Bunun sebebi de genelde yeni başlayanların bunu da uygulasam ne olacak sanki gibi düşüncelere kapılmasıdır. Bu yüzden aşağıdaki kuralların hepsi çok önemlidir ve beraber uygularsanız anca başarıya ulaşabilirsiniz.

Yazımıza başlamadan önce YouTube kanalımıza abone olursanız çok sevinirim.

1-Oyun Planınız Olsun!

Bir iş yapacaksanız mutlaka bir oyun planınız olmalı. Buna trade stratejisi de diyebilirsiniz. Parayı nasıl yöneteceksiniz, giriş-çıkışlarınız nasıl olacak gibi bir çok noktayı ayarlamanız gerekiyor. Günümüz teknolojisinde stratejilerin back test’ini yapmak daha kolaydır. Belirlediğiniz stratejiyi mutlaka back test’e uygulamalısınız. Böylece stratejiniz yani planınız ne durumda, nereler güncellenmeli hepsini görebilirsiniz.  Aşağıdaki yazılardan da mutlaka yararlanmalısınız.

2- İş Olarak Görün!

Trade ‘e hobi olarak bakmayın iş olarak bakın ve ona göre davranın. Trade bir iştir ve masraflar, kayıplar, vergiler, belirsizlik, stres ve risk taşır. Bir trader olarak, esasen küçük bir işletme sahibisiniz ve işletmenizin potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için araştırma yapmanız ve strateji belirlemeniz gerekir. Ben ne zaman iş gözüyle bakmaya başladım (11 yıl önce) o zaman kazançlarım daha da yükselmeye başladı.  Borsa anılarımı okumak için buraya tıklayınız.

3-Teknolojiyi Kulanın!

Teknoloji gelişmesi ile ekranlara, hisse ve ürün fiyatlarına çok rahat ulaşabiliyoruz. Alarmlar ile beklediğimiz fiyatlar geldiğinde hemen haberimiz olabiliyor veya bir şirket haber yayınladığı zaman hemen öğrenebiliyoruz. İşte bunlar tamamıyla teknoloji sayesinde oldu. Eskiden bu tarz bilgilere ulaşmak zordu. Fiber internet ile çok hızlı emir iletimi yapabilirsiniz. İşte bu teknoloji çok iyi kullanarak avantaja çevirebilirsiniz.

4-Sermayenizi Koruyun!

Bu işte en önemli nokta sermayenizi korumaktır. Sermayeniz giderse bir daha trade yapamazsınız ve kaybedilen parayı kazanamazsınız. Bunun içinde risk yönetimini çok iyi uygulamanız gerekiyor. Kendi tecrübelerim ile yazdığım risk yönetimi yazımı mutlaka okuyun. Risk yönetimi için size ışık olacaktır.

5-Sürekli Öğrenci Olun!

Piyasalar sürekli eğitimin bir parçasıdır. Ben öğrendim, bu işi yapıyorum gibi bir durum asla olmaz. Eğer buna kapılırsanız işte kaybetmeye o zaman başlarsınız. Bu yüzden sürekli öğrenmeye çalışın. Katılabildiğiniz eğitimlere katılın, piyasa profesyonelleri ile sohbet edin, tecrübelerinden yararlanın. Öğreneceğiniz 1 kelime size hayatınızı değiştirebilir. Unutmayın bilgiye yapılan yatırım her zaman kazandırır.

Bullekon Temel Analiz Eğitimi için buraya tıklayınız.

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi için buraya tıklayınız.

6- Kaybetmeyi Göze Alacağınız Miktar İle Yatırım Yapın!

Bu ipucu çok açıktır. Ben kendi eğitimlerim de bu kuralı hep şöyle söylerim. ‘’ Gece Sizi Rahat Uyutacak Miktar İle Yatırım Yapın’’. Burada demek istediğim çok açıktır. Eğer yatırım yaptığınız miktar sizin rahat uyumanızı sağlamıyorsa hemen yatırımdan vazgeçin. Çünkü sizin hayatınız her şeyden daha önemlidir. Eğer stresli olacak miktarınız borsada olursa, bu sizin hayatınızı olumsuz etkileyecektir, stresli olmanıza, psikolojinizin bozulmasına sebep olacaktır. Böyle bir durumu istemezsiniz.

7-Gerçeklere Dayalı Bir Strateji Geliştirin!

Yeni Traderlar İçin 10 Kural

Bir iş yapacaksanız hayal dünyasında olmamalısınız. Yani şu hisse buraya giderse şöyle olur böyle olur gibi hayallere pek kapılmayın. Tamamıyla gerçekçi bir strateji geliştirin. Zaten teknoloji ile her şeye ulaşabiliyorsanız. Durum böylece olunca da gerçeklikleri yakalamak çok zor olmuyor. Önce nasıl trade yapılacağını öğrenmek için kendinize zaman tanıyın. Eğitimlerimiz ile kendinizi geliştirin her şeyi tam öğrenenin öyle işlemlere başlayın.

8- Stop Loss

Stop Loss kullanmak bu işte çok önemlidir. Bilmeyenler için zarar durdur olarak tanımlanır. Yani siz %2 kaybedersem pozisyonumu kapa diye piyasaya emir verebilirsiniz. Eğer bunu uygulamazsanız aksi bir durumda sermayenizi kaybeder ve bir daha asla o seviyelere çıkamazsınız.

Stop Loss kullanımını öğrenmek için buraya tıklayınız. 

Hesaplama Araçlarımızdan Stop Loss hesaplaması yapabilirsiniz.

9- Trade’i Ne Zaman Durduracağınızı Bilin!

Etkisiz bir trade planı geçmiş testlerde (back test) beklenenden çok daha fazla zarar gösterir.  Böyle şeyler normaldir. Piyasalar değişmiş olabilir veya oynaklık azalmış olabilir. Hangi nedenle olursa olsun, ticaret planı beklendiği gibi çalışmıyor. Bu durumda trade i durdurup planınızı güncellemeniz gerekir. Eğer çok canınız sıkıldı ise de biraz ara vermek her zaman iyi gelir.

10- Büyük Resme Odaklanın

Bu işte zararlar kazançların kardeşidir. Önemli olan uzun vade de kazançların kayıp geçmesi olarak bakarım. Yani farkı yaratan yaratan kümülatif kârlardır. Bu yüzden bir işlem kârda ise olabildiğince o işlemde kalın ve Stop Loss’unuzu güncelleyin. Eğer işleminiz stop oldu ise o işlemi unutun gelecek işlemlere bakın.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.