Risk Yönetimi Nedir?

Bu yazımda  risk yönetimi nasıl yapılır detaylı bir şekilde anlatcağım. Traderlar ve uzun vadeli yatırımcıların risk yönetim metotları çok farklıdır.  Traderlar riski yönetirken Stop Loss (ZARAR DURUR) ve take profit(KÂR AL) metodlarını kullanırlar. Uzun vadeli yatırımcılar hissenin betasına, kur riskine, baz riskine, finansal risk, faiz oranı riski,enflasyon riski vb. gibi durumlara bakarlar. Traderlar %2 kaybetmek istemezken, uzun vadeli yatırımcılar %2 fiyat düşüşünü fırsat olarak değerlendirirler. Özetle risk yönetimi sizin nasıl bir yatırımcı olduğunuz ile alakalıdır. Bu yazımda traderların risk yönetimi tarzına odaklanacağız.

Risk,  bir olay karşısında zarara uğrama tehlikesi olarak tanımlanır. Finansal piyasalarda ise getiri karşısında alınabilecek zarar olarak geçmektedir. Ne kadar iyi teknik analiz bilirseniz bilin, riski yönetemezseniz maalesef başarılı olamazsınız. Bu yüzden, şimdiye kadar okuduklarınız bir kenarda dursun bu yazımı çok dikkatli bir şekilde sessiz bir ortamda okumaya başlayın.

Yatırım sektörü doğası gereği riskler ile başbaşadır. Bazen kazanç sağlayabilirsiniz bazen de kayıplar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle riske karşı direnciniz çok önemlidir. Kendinize mutlaka şu soruyu sorun : Ne kadar kaybedersem gece rahat uyuyamam? İşte bu sorunun cevabı sizin riske karşı direncinizi gösterecektir.

Bazen yatırımcılar çok gereksiz riskler alır ve portföylerinin belli bir yüzdesini kaybederler. Aşağıdaki görselde porföyünüzün kaybettiğiniz yüzdesine göre ne kadar kazanmanız gerektiğini anlattık.  Ne kadar ilginçtirki, portföyünüzün %30’unu kayıp ettikten sonra aynı seviyeye gelmeniz için %43 kazanmanız gerekiyor. Kayıp yüzdesi arttıkça kazanılması gereken yüzde de artıyor ve bir süre sonra yatırımcı iflas ediyor. Aslında bütün kayıplar bu şekilde olmaktadır. Hırs, açgözlülük ve ben yaparım denmesidir. Peki bu durumla nasıl başa çıkacağız?

Bu durumlar başa çıkabilmek ve riski yönetmek için Stop Loss (Zarar durdur) ve take profit(kâr al) konularını çok iyi bilmelisiniz. Bu yüzden  belirlediğiniz stratejinin dışına çıkmamanız gerekmetedir.

TAKE PROFİT (KÂR AL)

Bir işleme girmeden önce veya işleme girdikten sonra belirlenmesi gerekmektedir. (Tercihen işleme girmeden öncesidir.) Alınan veya satılan işlemde kişinin nereye kadar kar yapacağını gösterir.Bunu belirlemek için bir çok yöntem mevcuttur.

  • Bu yöntemlerde yüzdelik (%) veya fiyat olarak belirlenebilir.
  • Genellikle kar miktarı stop loss seviyesinin 2.5 katı veya 3 katı olarak ayarlanır.

STOP LOSS (ZARAR DURDUR)

Bir işleme girmeden önce veya işleme girdikten sonra belirlenmesi gerekmektedir. (Tercihen işleme girmeden öncesidir.)

Alınan veya satılan işlemde kişinin nereye kadar zarara katlanabileceğini gösterir.Bunu belirlemek için birçok yöntem mevcuttur.

  • Bu yöntemlerde yüzdelik (%) veya fiyat olarak belirlenebilir.
  • Genellikle katlanılacak olan zarar miktarı karın 3’te 1’i veya 4’te 1’i olarak ayarlanır.
  • Yani zarar kar miktarının en az 4’ te 1’i kadar olmalıdır.

STOPP LOSS’un YÖNTEMLERİni kullanırken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Bu noktalar, hedef karın matematiksel olarak hesaplanması, ATR İndiktörünün kullanılmasına, iz süren ve destek/direnç seviyelerini kapsamaktadır.

Bullekon Hesaplama Araçlarından Stop Loss ve Take Profit Hesaplaması Yapabilirsiniz.

Price Action Nedir?” yazımızı mutlaka okumalısınız.

Twitter Hesabımız: https://twitter.com/bullekon?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.