Büyüme Hisseleri Nasıl Bulunur?

Bu yazımda size büyüme hisseleri nasıl bulunur onu anlatacağım. Sosyal medya da veya forum sitelerinde gezdiğiniz zaman birçok şirketin adının büyüme hissesi olarak yazıldığını hepimiz görmüşüzdür. Fakat büyüme hisselerinin sırrı kimse onları daha bulmadan sizin bulmanız ve şirketin hisselerini alıp beklemenizdir. Tabi ki sosyal medya veya forumda gördükten sonra da bu hisseler yükseliş sergileyebilirler. Bunu da unutmamak lazım.  Fakat kritik olan nokta büyüme hissesi bulmayı kendinize alışkanlık haline getirmenizdir. Eğer bu alışkanlığı edinirseniz ileride çok değerlenecek şirketleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Şimdi gelin madde madde büyüme hisselerinin püf noktalarını inceleyelim.

Vizyoner Sahip

Şirketin sahibi öncelikle vizyoner ve girişimci ruhlu olmalıdır. Baktığınız zaman birçok büyük şirketin arkasında bu özelliklere sahip şirket sahipleri olur. Bu tarz insanlar risk almayı ve yeniliğe çok açık olduğu için gelecekte popüler olacak veya gelecekte ihtiyaç duyulacak ürünü çok önceden üretmeye başlarlar.

Halka Arz Zamanı

Borsamızda 500’den fazla şirket bulunmaktadır. Bu şirketlerin kimisi yeni halka arz oldu kimisi de borsa ilk kurulduğundan beri borsamızda yer almaktadır. Büyüme şirketlerine yatırım yapma kararı verdiğiniz zaman halka arz tarihinin yeni olmasına dikkat edebilirsiniz. Halka arz  olmasından yıllar geçmiş şirketler şu an zaten sektöründe lider olmuş veya Pazar payının çok büyük bir oranını  elinde tutan şirketlerdir. Yıllar önce halka arz olmuş şirketleri araştırıp, ilk halka arz tarihinde satın almış olsaydınız işte o yıllarda büyüme zamanlarını yakalamış olurdunuz. Bunun en güçlü örneği de sosyal medya da paylaşılan şu yılda şu kadar şu firma hissesi alsaydın bu kadar kazanırdın paylaşımlarıdır. Şirketler genelde büyümek istedikleri için halka arz olurlar ve kendilerin, yatırımlarına bu şekilde fon bulurlar. En başta bir şirketin büyüme şirketi olup olmadığını anlamak için Halka Arz İzahnamesinde yazan borsadan kazanılacak paranın nerede kullanılacağına bakmaktır. Büyüme şirketleri %90 bu parayı yeni yatırımlar ve Ar-Ge çalışmaları için kullanır.

Sektör İncelemesi

Büyüme şirketleri bulunduğu sektörde hiçbir zaman lider değildir. Lider olma potansiyeli taşırlar. Potansiyellerine ulaştığı zaman da şirketlerinin değeri milyarlar ile ifade edilir. Burada dikkat edilmesi gereken şirket geleceğin sektörlerinde iş yapıyor mu veya şirketin ürettiği ürünü herkesin kullanma potansiyeli var mı ? Bu sorunun en güzel cevabını Warren Buffett  Gillete markasına yatırım yaparken vermiştir. Kendisi ‘’ Gillete’e yatırım yaptım çünkü her erkek her sabah traş olmak için bu firmanın ürününü kullanmak zorundadır’’  demiştir. İşte yatırımlarınızda bu sözü kendinize duvar yazısı olarak belirlemelisiniz. İnsanlar veya şirketlerin yatırım yaptığınız şirketin ürününü şimdi veya gelecekte kullanmak zorunda olmalıdır.

Temel Analiz Oranları

Tabi ki büyüme hissesi arar iken şirketin finansal tablolarını göz ardı edemezsiniz. Bir şirket ne kadar iyi olursa olsun Finansal Tablolarında bulunan bir sıkıntı şirketin bütün potansiyelini yok edebilir. Mutlaka şirket kar ediyor mu, borçları var mı, oranları ne durumda, duran varlıkları ne durumda, yatırım yapıyor mu gibi soruların cevaplarını Finansal Tablolardan bulmalısınız.

Büyüme şirketleri bulmanın püf noktalarını yukarıdaki maddeler ile özetleyebiliriz. Unutmayın bu maddeleri uygulayabilmek için çok fazla araştırma yapmalı ve gecenizi gündünüze katmalısınız. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle…

Borsada kitle davranışı öğrenmek için buraya tıklayınız.

Bullekon Teknik Analiz Posterleri için Buraya Tıklayınız.

Bullekon Geniş Kapsamlı Teknik Analiz Eğitimi Ve Psikoloji Yönetimi Eğitimi İçin Buraya Tıklayınız.

Yoruma Kapalı