Warren Buffett: Omaha Kahini, Doğuştan Yatırımcı

Warren Buffett

Yine ismine aşina olduğumuz birinin hayat hikayesine değineceğiz. Dünyanın en zenginlerinden ve en ünlü yatırımcılarından biri olan Warren Buffett, servetinden ya da sosyal medyada gördüğünüz özlü sözlerinden çok daha fazlasına sahip. Kararlı ve sabırlı yapısı ona nasıl bir hayat getirmiş, gelin bakalım.

Warren Buffett Ailesi ve Gençlik Yılları

Warren Buffett Çocukluk

Warren Edward Buffett, 30 Ağustos 1930 tarihinde Omaha, Nebraska’da doğdu. Babası Howard ve annesi Leila’nın üç çocuğunun ortancasıydı. Babası borsa komisyoncusuydu. Warren, babasından bazı özellikleri almış olacak ki çok küçük yaşlarda bile para kazanma konusunda meraklı ve yetenekliydi. Henüz altı yaşındayken marketten aldığı 6’lı Coca Cola şişelerini tanesi 5 cent kar ile satarak ticarete başlamıştı.

On bir yaşında, ilk hissesini satın almıştı bile. Babasının yanında çalışmaya başladı ve burada kendisi ve ablası için üç adet Cities Service Preferred hissesi aldı. Fakat kısa bir süre sonra hisse düştü. Warren korkmasına rağmen bekledi. Hisse aldığı fiyatın biraz üzerine çıktı ve hemen sattı. Ama çok yakında pişman olacaktı. 40 dolarken sattığı hisse 200 dolara kadar yükseldi. İlk yatırımından ilk dersini almıştı. Ve yıllar sonra bu dersi şöyle özetleyecekti: ‘’Borsa, sabırsızların sabırlılara para aktardığı bir mekanizmadır.’’

Warren, on yedi yaşına geldiğinde, liseden mezun oldu. Üniversiteye gitmeyi düşünmüyordu. Sadece gazete dağıtma işiyle 5000 dolar kazanmıştı. Ama babası üniversite okuması konusunda ısrarcıydı. Bunun üzerine Warren, Pennsylvania Üniversitesi’ndeki Wharton İşletme Okulu’na gitti ama buradaki eğitimi yetersiz buldu. Ve burada geçirdiği iki yılın ardından Omaha’ya dönerek Nebraska-Lincoln Üniversitesi’ne transfer oldu. Eğitimini sürdürürken tam zamanlı olarak çalışmaya devam ediyordu. Ama o, bu yoğun okul-iş temposuna rağmen üç yılda mezun olmayı başardı.

Lisans eğitimine başlarken olan isteksizlik lisansüstü eğitime başlarken de vardı. Yine babasının ikna etmesiyle Harvard İşletme Okulu’na başvurdu. Ama çok genç olması nedeniyle başvurusu reddedildi. Warren kabul edilmeyişine üzülmemişti. Çünkü bu durum ona, yatırım anlayışını hayranlıkla seyrettiği Benjamin Graham’ın öğrencisi olma yolunu açabilirdi. Columbia İşletme Okulu’na girdi ve efsanevi dehanın yanında yüksek lisans eğitimine başladı.

Warren Buffett Benjamin Graham Himayesinde

Warren Buffett Gençlik

Lisans ve yüksek lisans eğitimlerine istemeyerek, zorla ikna olarak başlayan Buffett, aslında hep başarılı bir öğrenciydi. Benjamin Graham’ın öğrencisi olduktan sonra yüksek lisans eğitimine ilgisi arttı. Hatta bir derste A+ alan tek öğrenci oydu. 1951 yılında mezun oldu. Wall Street’te çalışmak istiyordu. Ama hem babası hem çok sevdiği hocası onun bu isteğini desteklemediler. Buffett ısrarcıydı ve hocasına yanında ücret almadan çalışmak istediğini söyledi. Fakat Graham bu teklifi de kabul etmedi. Buffett hayal kırıklığıyla evine döndü. Burada babasının aracı kurumunda çalışmaya başladı. İlk yıllarda yaptığı yatırımlar başarısız oldu. Bu dönemde konuşma kursları alıp, hitabet yönünü geliştirdi. Ve Omaha Üniversitesi’nde gece dersleri vermeye başladı. 1954’te onun hayalindekinden farklı ilerleyen bu günlerden birinde Benjamin Graham onu aradı ve kendisi için çalışmasını teklif etti.

Vakit kaybetmeden hocasının yanında çalışmaya başladı. S&P raporlarını analiz ediyor ve yatırım fırsatlarını arıyordu. Kendi yatırım felsefesi oluşmaya başlamıştı ve Graham ile ayrıldıkları noktalar olduğunu fark etmişti. Graham, rakamlara odaklanıyordu. Bilançolar, gelir tabloları onun için birer haritaydı. Fakat Buffett, şirketin çalışma prensibiyle ilgileniyor ve onu rakiplerinden ayıran, üstün kılan özelliklere bakıyordu. Ama bakış açılarının farklılığı, onun hocasına olan hayranlığını azaltmamıştı. Graham’ın emekliliğine kadar, iki yıl boyunca birlikte çalıştılar. 1956 yılında Buffett Omaha’ya geri döndüğünde altı sene önce 9800 $ olan sermayesini 140 bin $ yapmıştı.

Benjamin Graham Hayat Hikayesi için: https://www.bullekon.com/deger-yatiriminin-babasi-benjamin-graham/

Warren Buffett Berkshire Hathaway Yükselişi

Warren Buffett Berkshire Hathaway

Buffett, Omaha’ya döndükten sonra kız kardeşi ve teyzesinin de içinde bulunduğu yedi ortakla Buffett Associates şirketini kurdu. 105 bin $ ile kurduğu şirkette, sene sonuna doğru 300 bin $ yönetiyordu. Beş yıl boyunca ortaklar ciddi kar elde ettiler. Omaha’da ünlü olmaya başlayan Buffett arkadaşlarından ve yabancılardan gelen yoğun ısrarlara rağmen asla hisse senedi tavsiyesi vermedi. 1962’de Berkshire Hathaway dahilinde Buffett Partnership’i kurdu. Çalışmalarını sürdüren Buffett, yükselişi iyice farkedilir boyutlara ulaşınca, kapılarını yeni ortaklara kapattı. 1968 yılında %59’luk artış ile kişisel servetini 104 milyon $’ a çıkardı.

Buffett, Berkshire Hathaway’in %29’luk hisse ortağıyken üst mertebelerde söz hakkı elde etti. Ve ardından hisselerin %49’unu topladığında yönetim kurulunda yerini aldı. Artık Berkshire Hathaway adı geçtiğinde akıllara Warren Buffett geliyordu. 70’lerin sonlarında, Buffett’in bir hisse senedi satın aldığı söylentisi bile fiyatı %10 artırmaya yetiyordu. İtibarı artmıştı. Ve ‘Omaha Kahini’ lakabını almıştı. Berkshire Hathaway’in hisseleri, hisse başına 290 dolardan fazla işlem görüyordu ve Buffett’in kişisel serveti 140 milyon dolara ulaşmıştı.

1965 ve 2020 yılları arasında Berkshire Hathaway’in hisseleri, yıllık ortalama %20 kazanç elde etti. Şirketin son hissedar haber bültenine göre, bu zaman diliminde Berkshire Hathaway hissesi, yaklaşık %2.800.000’lik toplam performansa ulaştı. Şirketin en büyük hissedarı olan Warren Buffett, halen Berkshire Hathaway’de CEO olarak görevine devam ediyor.

Warren Buffet Hakkında Kısa Kısa

Warren Buffett

  • Yatırım stratejisi, sürdürülebilir rekabet avantajları olan şirketlerin hisselerini almaktır. Aldığı bu hisseleri uzun süreli tutar, acele etmez ya da telaşa kapılmaz.
  • 2006’da Berkshire Hathaway’in 10 milyon hissesini (yaklaşık 30 milyar $) ‘’Bill ve Melinda Gates Vakfı’’na vererek ABD tarihindeki en büyük bağışı yaptı.
  • Forbes ‘’2008 Milyarderler Listesi’’nde 62 milyar $ serveti ile dünyanın en zengin insanı olarak zirveye oturdu.
  • 2012 yılında ‘Time’ dergisinin araştırmasına göre dünyanın en etkili insanlarından biri oldu.
  • Forbes 2020 verilerine göre 73.5 milyar $ serveti ile dünyanın 4. zenginidir.
  • Servetinin çoğunu şirket hisselerinde tutuyor. Nakit olarak bulundurduğu miktar toplam servetinin içinde oldukça düşük bir orana sahip.
  • Portföyünün %71’ini oluşturan 5 şirket ise şöyle; Apple, Bank of America, American Express, Coca-Cola, Kraft Heinz.

Bir önceki yazımı okumak için: https://www.bullekon.com/kripto-paralarin-guvenli-limani-soguk-cuzdan/

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi:  https://www.udemy.com/course/bullekon-teknik-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKONWEB3

Bullekon Temel Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-temel-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKON102

Yoruma Kapalı