Kripto Paraların Güvenli Limanı: Soğuk Cüzdan

Soğuk cüzdan

Alıştığımız somut para kavramını bir kenara koyan kripto paralar, yeni sorunları da beraberinde getirdi. Kripto paralarda işlem yapmaya başladınız, araştırmanızı yaptınız. Coinlerinizi aldınız. Kârınızı takip ediyorsunuz, kazançlısınız. Buraya kadar güzel ama bu gözle görüp, elle tutamadığımız kripto paraları nasıl güvenle muhafaza edebilirsiniz? İşte bu noktada dijital cüzdanlar devreye giriyor. Birçok kripto cüzdan çeşidi var, biz bugün en güvenli olanlarından biri olan soğuk cüzdan ı inceleyeceğiz.

Soğuk Cüzdan Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Soğuk cüzdan

Soğuk cüzdan, kripto paraları depolamak için kullanılan çevrimdışı bir araçtır. Dijital dünyanın sunduğu ‘tek tıkla’ sayısız işlem yapabilme kolaylığı, aynı zamanda ‘tek tıkla’ siber bir saldırıya maruz kalıp, zarara uğramaya da neden olabiliyor. Soğuk cüzdanların internetten bağımsız bir araç olması, paranızın yetkisiz erişimlerden, internetin getirdiği güvenlik açıklarından ya da siber saldırılardan korunmasını sağlıyor. Paranızı soğuk cüzdana aktardığınız takdirde –cihazı fiziksel olarak çaldırmadığınız müddetçe- paranızın güvenliğini sağlamış oluyorsunuz. Hatta bu cihazları virüslü ya da kötü amaçlı yazılım içeren bir bilgisayara bağlasanız bile cihaz zarar görmüyor ve paranız güvende kalmayı sürdürüyor. Soğuk cüzdanların sağladığı avantajlardan biri de cihaz boyutu nedeniyle kolay taşınabilir olmasıdır. İçi para dolu bir çantayla gezmek ne kadar zorsa, içi kripto para dolu büyük ve ağır bir cihazla gezmek de bir o kadar zor olurdu. Ama bu cüzdanlar genellikle oldukça küçük ve hafif araçlardır. Bu durum, onları taşırken hem rahatlık hem gizlilik sağlar.

Peki bu çok güvenli, küçük, hafif cihazların hiç dezavantajı yok mu? Olmasaydı, diğer cüzdan çeşitlerine hiç ihtiyaç olmazdı. Tabii ki soğuk cüzdanların da kişiye göre dezavantaj olabilecek özellikleri var. Soğuk cüzdanlar sıcak cüzdanlara kıyasla daha pahalıdırlar. Pahalılık, kişisel tercihlere ve varlık durumuna göre değişebilen bir kavramdır. Bu nedenle sahip olduğunuz kripto paraya göre size çok pahalı da gelebilir çok ucuz da. Bunun dezavantaj olup olmaması tamamen size, kripto para varlığınıza ve kripto paranızın güvenliğini ne kadar riske atabileceğinize bağlıdır. Diğer önemli dezavantaj ise, soğuk cüzdanlarda her kripto para biriminin saklanamıyor olmasıdır. Bitcoin, Ethereum gibi ana kripto paralar kolaylıkla soğuk cüzdanlarda depolanabiliyorken birçok altcoin ne yazık ki liste dışında kalabiliyor.

Soğuk Cüzdan Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Soğuk cüzdan

En önemlisi güvenlik. Evet, soğuk cüzdanlar güvenli dedik ama bu var olan bütün cihazlara gözümüz kapalı güvenebileceğimiz anlamına gelmiyor tabii ki. Her üründe olduğu gibi bunda da araştırma yapmak şart. Pahalı olabileceğinden bahsettik, bu noktada ucuz olanını buldum diye sevinirken güvenli olmayan bir cüzdan alabilirsiniz. Kendinizi güvende zannederken beş parasız kalabilirsiniz. Bu noktada piyasadaki en ucuz ya da ücretsiz soğuk cüzdanı almış olmanızın övünülecek bir tarafı da kalmayacaktır. En iyi soğuk cüzdan en güvenli olanıdır, asıl amacınızı unutmayın.

Alacağınız cüzdan size ait olacak ve içine birikiminizi koyacaksınız. Bu nedenle size ait olanı en doğru ve en etkili şekilde kullanabilmelisiniz. Kullanıcı dostu, anlaşılabilir arayüzlere ve ayarlara sahip cüzdanlara yönelin. Paranızı korumaya çalışırken, cüzdandaki hareketlere yabancı kalmanız iyi olmaz. Sizin için kullanışlı olması önemli. Telaşa kapılmadan size en uygun olanı seçin.

Son madde daha çok sizin kişisel tercihlerinizle ilgili. Genel anlamıyla küçük ve hafif cihazlar olduklarından bahsettik. Fakat bazı insanlar daha ağır ve farkedilir olmasını tercih ediyor.Kimi paranın ağırlığını hissetmeyi sevdiği için, kimi de bi yerlerde unutulmaması ya da kaybolup gitmemesi için daha büyük soğuk cüzdanlara yöneliyor. Bu kısım tamamen sizin seçiminiz. Bütün birikiminizi tek cüzdanda tutmak size yeterince güvenli gelmiyorsa birkaç soğuk cüzdan alıp paranızı bölerek de saklayabilirsiniz. Al-sat yapmadan tutacağınız miktarı sakladığınız soğuk cüzdanı kilit altında tutabilir, kendinizi daha da güvene alabilirsiniz. Seçtiğiniz yol ne olursa olsun, dikkati elden bırakmayın.

Önceki yazımı okumak için: https://www.bullekon.com/moda-dunyasinin-ters-kose-milyarderi-amancio-ortega-gaona/

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-teknik-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKONWEB2

Bullekon Temel Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-temel-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKON101

Comments are closed.