Dünya’nın En Büyük Ekonomileri Sıralaması

Koronavirüs durgunluğu küresel ekonomiyi dramatik bir şekilde küçültüyor. Dünya Bankası’na göre , şu anda 2. Dünya Savaşından bu yana en kötü durgunluk içindeyiz. Bunun en büyük ekonomilerin konumunu tam olarak nasıl etkileyeceği bilinmemektedir, ancak işte GSYİH’ye (PPP) göre en son tahmin edilen ekonomi büyüklerini sizler için aşağıda görselleştirdik.

(Büyütmek için görselin üzerine tıklayınız)

Dünya'nın en büyük ekonomileri

 

2010 yılında zirvede bulunan Amerika Birleşik Devletleri, 2020 yılında ortaya çıkan koronavirüsün (Covid-19) etkileriyle birlikte 2. sıraya gerilemiş oldu. Aynı yılda ise Çin bir üste çıkarak yeni lider oldu. 2021 yılında da liderliği taşıması bekleniyor. Japonya ve Hindistan ise sürekli geriye gitmeye devam ediyor.

Dünya’nın en büyük ekonomileri arasındaki yarışma şuan sadece Çin ve Abd arasında gerçekleşiyor. Çin’de ki yüksek üretim ve ucuz işçilik ekonominin büyümesini daha fazla hızlandırıyor. Amerika Birleşik Devletlerinin son yıllardaki en büyük dertleri ise hızla yükselen işsizlik şuan neredeyse (%30) seviyelerine ulaşmış durumda ve diğer dertleri ise alım gücünün hızla azalması.

One Response