Moda Dünyasının Ters Köşe Milyarderi: Amancio Ortega Gaona

Amancio Ortega Gaona

Inditex Şirketler Grubunu duymamış olabilirsiniz ama bu ismin altındaki şirketlerden en az birinin adını biliyorsunuzdur. Amancio Ortega Gaona ismine ise moda dünyası kadar milyarder listelerini takip edenler de aşina. Dünyanın en büyük moda perakendecisi olan Ortega, Forbes 2020 verilerine göre dünyanın 11. zengini. Bu başarının arka planına gidiyoruz bugün.

Amancio Ortega Gaona Aile Hayatı ve Gençliği

Amancio Ortega Gaona

Amancio Ortega Gaona, 28 Mart 1936’da İspanya’nın Leon şehrinde doğdu. Orta sınıf bir ailenin çocuğuydu. Babası demiryolu işçisiydi. Ortega, ailesine destek olmak için küçük yaşlarda çalışmaya başladı. 14 yaşındayken daha fazla kazanabilmek için hem okuldan hem ailesinin yanından ayrıldı. Çeşitli mağazalarda çırak olarak çalıştı. Bunların bazıları yerel, küçük dükkanlardı. Bazıları da daha zengin bir kesime hitap ediyordu. Farklı yerlerde ve farklı görevlerde çalıştı. Bu da ona birçok alanda bilgi sahibi olma fırsatı verdi. Malzeme yelpazesini, üretim sistemlerini ve teslimat işlerini öğrenmişti. Yine bu mağazalardan birinde bir terziye çıraklık yaparak da eliyle kıyafet dikmeyi öğrenmişti.

Paradan fazlasını elde etmişti. Burada tekstil dünyasını içerden keşfetme imkanı oldu. Bu keşif, ona kendi işini kurma cesaretini verdi. Ve 1972 yılında, 36 yaşındayken, ilk firması Confecciones Goa’yı kurdu. Firma ismi adının baş harflerinin tersten okunuşuydu. Burada eşiyle birlikte bornoz üretiyorlardı. Bir süre burada devam etti. Confecciones Goa’yı kapatmasının ardından 1975’te A Coruña’da ilk hazır giyim mağazasını açtı. Mağazayı ilk olarak ‘Zorba’ adıyla açmışlardı. Fakat yakınlardaki bir restoranın adının da olması nedeniyle değiştirip, ‘Zara’ ismini koydu.

Amancio Ortega Gaona Inditex Kuruluşu

Amancio Ortega Gaona

Ortega, farklı bir sistem kurmuştu. ‘Hızlı moda’ (fast fashion) kavramını benimsemişti. Moda devlerinin defilelerde sundukları tasarımları çalışıyordu. Bünyesindeki tasarımcılar, konseptleri ve trendleri uyguluyor ve hızla üretime geçiyorlardı. Moda şovlarında görülen kıyafetler ve aksesuarlar birkaç hafta içinde mağazada satışa giriyordu. Moda devlerinin tasarımlarını yorumluyor ve alınabilir fiyatlarda tüketiciye sunuyordu. Mağazadaki ürünler hızla değişiyor, sezon boyu aynı kıyafetler durmuyordu. Çeşitlilik vardı, uygun fiyat vardı ve ilgiyi aktif tutuyordu. Ayrıca çoğu imalatçının, üretimini düşük maliyetli ülkelere yaptırdığı zamanlarda, Inditex giysilerinin üçte ikisini İspanya ve çevresindeki ülkelerde üretiyordu. Tüketici Zara’yı sevmişti. Ama stratejileri perakende moda endüstrisine iyi gelmemişti. Sarsıcı bir etki oldu. Farklı görüşü nedeniyle öncü ilan etmişlerdi. Bu iyi haberdi ama bizzat tasarımcılardan da tepki görmüştü. Öyle ki Christian Louboutin, kırmızı tabanlı ayakkabı üretip sattığı için Zara’ya dava açmıştı.

Tepkiler vardı ama tüketiciyle iyi anlaşıyordu. Zara mağazalarının sayısı giderek artıyordu. Ortega, her mağaza açılışında heyecanlanıyordu. Bir mağazasının açılışında banyoya kapanıp ağlamıştı. Artık Zara moda sektöründe yerini bulmuştu. Bunun üzerine Ortega, bir iç giyim, ev giyimi markası kurmak istedi. 1977’de Oysho markasını çıkardı. Zara ile kazandığı kitle, Oysho’yu da sevdi. Ortega gerek kendi ismiyle gerek Zara ismiyle tekstil dünyasında saygınlığı olan bir markaydı. 1985’te Inditex Şirketler Grubunu (Industrias de Diseño Textil Sociedad Anónima) kurdu. Artık markalarını bu çatının altına toplayacaktı. Hemen ardından, aynı yıl, Massimo Dutti  ve 1991’de de Pull & Bear markalarını kurdu. Daha sonra Stradivarius(1994), Bershka (1998) ve Zara Home (2003) markalarını kurdu. En son 2008 yılında Uterqüe markasını yine Inditex bünyesinde kurdu.

Amancio Ortega Gaona En Zengin İspanyol

Amancio Ortega Gaona

Her ne kadar en çok kazandıran politikalarından biri uygun fiyat olsa da Ortega, zengin sınıfı da tüketicileri arasında istiyordu. Bu nedenle Zara mağazalarını lüks mağazalara yakın yerlerde açıp ilgilerini çekmeye dikkat ediyordu. Şirketlerinde üretim ve tasarım sürecinde aktif olarak çalışıyor, işi bizzat takip ediyordu. Kendini çalışanlarından ayırmıyordu, hatta öğle yemeğini onlarla birlikte kafeteryada yiyordu.

Ortega, karakter olarak çekingen ve geride durmayı seven biriydi. 2015 yılında 1 günlüğüne Bill Gates’i geride bırakıp dünyanın en zengin insanı olduğunda bile değişmedi. 2000 yılına kadar basına hiçbir şekilde görünmemişti. Röportaj vermekten uzak durmuştu. Bu gizemli yaşam üzerine bir kitap bile var. “Amancio Ortega: DE CERO A ZARA” (Sıfırdan Zara’ya) adlı kitap 2004 yılında piyasaya çıktı.

Inditex, bugün 96 ülkede 6829 mağazasıyla ve 92.000 çalışanıyla dünyanın en büyük perakende giyim şirketi. Amancio Ortega ise 2020 Forbes verilerine göre 77 milyar dolarlık serveti ile dünyanın 11., İspanya’nın ise en zengini. 2011 yılında emekli olup görevini devretti ama halen şirketin %59.29 hissesine sahip. Ve bunca varlığına rağmen Zara’yı ilk açtığı şehir olan A Coruña’da mütevazı bir hayat sürüyor. Takım elbiselerden uzak, genellikle kot pantolon ve tişört tercih ediyor. Kıyafetleri kendi markalarından olmak zorunda değil. Zaten markasının reklama ihtiyacı olduğunu düşünmüyor. Ve reklam bütçesi oluşturmuyor bile.

Her yıl 500 İspanyol öğrencinin iyi üniversitelerde eğitim almalarını sağlıyor. Küresel yardım sağlayan Caritas Internationalis’e 20 milyon dolar bağış yaptı. Birçok farklı hayır kurumuna da bağış yapan Ortega, Inditex bünyesinde de yardımseverlik programları oluşturmaya çalışıyor.

Bir önceki yazımı okumak için: https://www.bullekon.com/finansal-okuryazarlik-neden-onemlidir/

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-teknik-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKONWEB2

Bullekon Temel Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-temel-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKON101

Yoruma Kapalı