Finansal Okuryazarlık Neden Önemlidir?

Finansal okuryazarlık, en basit örnekle, kendi emeklilik hesaplarınızı, kredi, kart vb. borçlarınızı doğru ve etkili yönetebilmeniz için önemlidir. Ayrıca kişisel varlıklarınız için alım-satım yaparken de doğru hareket edebilmek için ciddi önem taşır. Bankacılık, bütçeleme, tasarruf, kredi, borç ve yatırım, hayatımızda alacağımız finansal kararların çoğunun temelini oluşturan başlıklardır.

Doğru Hedefler Belirleyin

Son 1 yıl içinde, Türkiye’de borsaya girişler ciddi oranda arttı ama bilinçli ilerleyen kişi sayısı oldukça düşük. Yine bu süreçte kripto paraların yükselmesiyle, kripto borsasındaki işlemci sayısı da arttı. Alıştığımız piyasa sisteminden biraz farklı olsa da, bu dijital piyasada işlem yapmak da ciddi bilgi sahibi olmayı gerektiriyor. Borsanın tehlikeli ya da riskli olarak kodlanmasının sebebi, piyasadan hep aynı hareketi beklemek veya hep aynı işlemi yaparak ‘kısa yoldan çok zengin olmak’ hedefidir. Yıllardır süregelen sistemleri bu kadar küçümsemeyin. Unutmayın, doğru hamleler ve istikrarlı kazanç, ancak yeterli bilgi ve pratiğin birlikteliğiyle olur.

Öğrenerek Kalıcı Kazançlar Elde Edin

Finansal Okuryazarlık

Konu ne olursa olsun öğrenmeye başlamak için asla geç değildir. Avantajlı veya dezavantajlı durumlar her zaman vardır. Fakat bunları rehavet sebebi ya da engel olarak görmeden öğrenme planınızı oluşturmalısınız. ‘Önce bilgi sonra işlem’ gerçeğini kabul edin. İlginizi ve isteğinizi canlı tutun ve hedeflerinizi bir merdiven gibi seviye seviye arttırın.

Finansal okuryazarlık, kendi kendinize yeterli olmak için adımlar atarken zayıf finansal kararlar vermekten kaçınmanıza yardımcı olur. Dolayısıyla kendinizi bu konuda eğiterek,

  • Paranın nasıl çalıştığını öğrenmeyi
  • Finansal hedefler koymayı ve bunlara ulaşmayı
  • Etik olmayan / ayrımcı finansal uygulamaların farkına varmayı
  • Hayatın önünüze çıkardığı finansal zorlukları yönetmeyi öğrenirsiniz.

Kısa ve uzun vadede bu bilinçli halin hayatınıza katkılarını göreceksiniz. Fakat hızlıca cebinizi doldurmak için değil, geleceğinizi inşa etmek için öğrenin. Bilgi her zaman kıymetlidir ve piyasa değeri düşmez.

Sitemizde bu konuyla ilgili birçok yazı mevcut, hiç vakit kaybetmeden başlayın!

Bir önceki yazımı okumak için: https://www.bullekon.com/7-dolarla-the-rocka-donus-dwayne-johnson/

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-teknik-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKONWEB2

Bullekon Temel Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-temel-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKON101

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.