7 Dolarla ‘The Rock’a Dönüş: Dwayne Johnson

Onu ringlerden, televizyon ekranlarından, beyaz perdeden ya da motivasyon sözlerinden tanıyoruz. Dwayne Johnson, şansını denerken çalışkanlıktan ödün vermeyenlerden. Cebindeki 7 dolarla gençlik hayallerine veda ederken bile yeni hayallerini inşa etti ve çalıştı. Yaşayarak öğrendiğini kendinden sonrakilere şöyle aktardı: ‘Başarı, bir gecede aniden olacak bir şey değildir.’

Dwayne Johnson Aile Hayatı ve Gençliği

Dwayne Douglas Johnson 2 Mayıs 1972’de Hayward, California’da doğdu. Babası eski profesyonel güreşçi Rocky Johnson’dı. Annesi Ata Johnson, profesyonel bir güreşçi olan Peter Maivia’nın evlatlık kızıydı. Güreş, ailenin yakından bildiği bir spor dalıydı. Babası, WWE tarihindeki tag-team şampiyonlarından biriydi. Fakat, Johnson’ın spora başlaması güreş ile olmadı. Annesinin ailesiyle birlikte Yeni Zelanda’daki Grey Lynn’de yaşarken rugby oynamaya başladı. Burada Richmond Road İlkokuluna gitti. Daha sonra, North Carolina’daki Montclaire İlkokulunun ardından Shepherd Glen İlköğretim Okuluna gitti. Daha sonra Hamden Ortaokulu’nda okudu. İlkokul zamanındaki okul değişikliği lise yıllarında da devam etti. Lise yıllarını Hawaii Honolulu’daki Başkan William McKinley Lisesi’nde, ardından Tennessee’deki Glencliff Lisesi ve McGavock Lisesi’nde ve son olarak Pensilvanya’daki Freedom Lisesi’nde geçirdi. Liselerin Amerikan futbolu, atletizm ve güreş takımlarında oynadı.

Birçok spor dalında aktifti ama Amerikan futbolunda gelecek vaat ediyordu. Birçok kolejden teklif almıştı. 1991 yılında Miami Üniversitesi’ndeki Miami Hurricanes’ın ulusal şampiyonluk takımındaydı. 1995’te buradan Genel Çalışmalar Bölümü, Kriminoloji ve Fizyoloji alanında mezun oldu. Mezuniyeti sonrası Kanada Futbol Ligi’nin Calgary Stampeders’ıyla savunma oyuncusu olarak sözleşme imzaladı. Kariyeri için iyi bir adım atmıştı ve antrenmanlara başladı. Fakat işler yolunda gitmedi. Sezon başlayalı henüz iki ay olmuştu ki Johnson, omuzlarından ve sırtından sakatlandı. Ve bu sakatlık, onun futbolu bırakmasına neden oldu. Evine geri döndü.

Dwayne Johnson Güreş Kariyeri

Johnson, futbolu bıraktıktan sonra aile yadigarı güreşle ilgilenmeye başladı. Fiziksel olarak bu spora uygundu ve futboldan kazandığı yetenekler ona avantaj sağlıyordu. Küçük liglerde başlayan Johnson, 1996 yılında WWF ile bir sözleşme imzaladı. Rocky Johnson’ın oğlu ve Peter Maivia’nın torunu olduğu için WWF tarihinde ilk üçüncü nesil güreşçi oldu. Güreşçi ismi olarak babası ve büyükbabasının isimlerini birleştirerek ‘Rocky Maivia’ yı seçti. İlk WWF Şampiyonasını 1998’de kazandı ve ilk Afrikalı-Amerikalı dünya şampiyonu oldu. Bir süre sonra ring ismini ‘The Rock’ olarak değiştirdi. Ve bu isim onun marka ismi gibi oldu. WWE’de geçirdiği uzun yıllar boyunca Johnson, “The People’s Elbow” ve “The Rock Bottom” gibi imza hareketler oluşturdu.  Tüm zamanların en büyük profesyonel güreşçilerden kabul edilen Johnson, 10 kez dünya şampiyonu, iki kez Kıtalararası Şampiyonu, beş kez Tag Team Şampiyonu, 2000 Royal Rumble galibi ve WWE’nin altıncı Triple Crown şampiyonu oldu.

2004 yılında oyunculuk kariyerine devam etmek için WWE’den ayrıldı. 2011-2013 arasında yarı zamanlı bir güreşçi olarak geri döndü ve 2019’da emekli olana kadar ara sıra oynadı.

Dwayne Johnson Oyunculuk Kariyeri

Güreş kariyeri devam ederken Johnson, 2000 yılında, Saturday Night Live’ı (SNL) sundu. Bu yayının ardından oyunculuk teklifleri almaya başladı ve ilk olarak 2001’de ‘Mumyanın Dönüşü’ filminde oynadı. Ve filmin finansal başarısı ona ‘Akrep Kral’ filminin başrolünü getirdi. Bu film ile 5.5 milyon dolar kazanan Johnson, Guinness Dünya Rekorlarına ilk başrolde en yüksek ücret alan oyuncu olarak girdi.

Johnson’ın film kariyeri yükselmeye başladığında, bu ismi oyunculuğa taşımak istemediği için “The Rock” adını bıraktı. Çeşitli türlerde filmlerde oynadı. Her filmde oyunculuğunu kanıtlıyordu. ‘Hızlı ve Öfkeli’ serisinin beşinci filmindeki rolü ile, serinin en çok hasılat yapan filminde oynamış oldu. Onun en bilinen işlerinden biri de ‘Jumanji’ serisiydi. Gişeden hep iyi sonuçlarla ayrılan Johnson’un her işi bir sonraki işine referans oluyordu. Oynadığı dizi, film ve yaptığı programlarla en çok kazanan oyuncular arasında zirvede yer alıyordu. 2020 yılında da Forbes listesine göre zirvedeki yerini koruyan Johnson, oyunculuk kariyerine devam ediyor.

Dwayne Johnson Yatırımları

Çalışkanlığı ve karizmasıyla akıllarda yer eden Johnson, bu sıfatlarını korumak için elinden geleni yapıyor. Birçok projeyi aynı anda yürütürken, 2012 yılında eski eşiyle birlikte kurduğu ‘7 Bucks’ isimli yapım şirketi için de çalışıyor. ‘7 Bucks’ isminin Johnson için anlamı büyük. Futbol kariyerini sonlandırdıktan sonra evine dönerken cebinde olan 7 doları temsil ediyor. Tahmin edilen güncel serveti 320 milyon dolar olan Johnson, o umutsuz ve ne yapacağını bilmeyen halini unutmuyor. Dijital kişisel finans hizmeti olan ‘Acorns’ uygulamasında yatırımı olan Johnson, ailelerin yatırım yapmayı öğrenmesini ve çocuklarına öğretmelerini tavsiye ediyor. Johnson’ın yatırım yaptığı tek uygulama bu değil. Kendisine ait olan ‘The Rock Clock’ isimli alarm uygulaması ile kendi sesi ve cümleleriyle kullanıcıların motivasyonlarını yükseltmeyi hedefliyor. Amerikan futbol ligi XFL’nin sahiplerinden biri olan Johnson’ın birkaç milyon dolarlık gayrimenkul yatırımı da bulunuyor. Yatırımlarının yanında Johnson, 2006 yılında kurduğu ‘Dwayne Johnson Rock Vakfı’ ile hastalığı olan çocuklara yardım ediyor.

 

Bir önceki yazımı okumak için: https://www.bullekon.com/borc-sermaye-ile-gelen-milyonerlik-richard-dennis/

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-teknik-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKONWEB2

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Comments are closed.