Borç Sermaye ile Gelen Milyonerlik: Richard Dennis

Richard F. Dennis, ekonomiyle ilgili bir aileye, eğitime veya idole sahip olmadan da milyoner olunabileceğinin örneklerinden biri. İşin felsefesine ve psikolojisine yönelerek başarıya ulaşırken, borsada başarı için doğuştan gelen bir yeteneğe inanmıyor. Şimdi onun başarı yolculuğuna bakalım.

Richard Dennis Aile Hayatı ve Gençlik Yılları

Richard F. Dennis, Ocak 1949’da Chicago’da dünyaya geldi. Babası maden ocağında işçiydi. Ailesinin iyi bir maddi durumu yoktu. Çocukluğu eski bir mahallede sokaklarda oynayarak geçti. Çevresinde farklı vizyonlara sahip insanlar ya da arkadaşlar yoktu. Fakat onun zihni başka çalışıyordu. Bunu, Dennis’in Avrupa Tarihi ve Din Eğitimi derslerine giren öğretmeni James Sherman da fark etmişti. O zaman için ‘Richard, hiçbir şeye direkt inanmayacak.’ diyen Sherman, yıllar sonra onun milyoner bir borsacı olacağını asla beklemediğini de ekliyor.

Dennis, 17 yaşındayken yaz aylarında çalışmak için Chicago Ticaret Borsası’nda bir iş buldu. Fakat yaz sonunda işten ayrıldığında orada kalmak istediğini farketti. Borsada işlem yapmak, o çalışma ortamında olmak istiyordu. Ama ne yazık ki yasalar gereği 21 yaşından önce borsada işlem yapamazdı. Borsaya karşı olan babasını ikna etti. Babası, Dennis’in işlemlerini yapmak adına borsaya girdi. Dennis, babasının korkularının farkındaydı ama babası onun kazanma yeteneğini yeni keşfediyordu.

Lise eğitimini tamamlayan Dennis, DePaul Üniversitesi’nden Felsefe alanında lisans derecesi aldı. Sonrasında Tulane Üniversitesi’nde felsefe yüksek lisans eğitimi için burs aldı. Ancak eğitimine devam etmedi. Kararını vermişti, artık borsada kendi ismiyle var olacaktı. Ailesinden borç aldı ve 400 $ sermaye ile MidAmerica Commodity Exchange’de yerini aldı.

Richard Dennis Milyonerliğe Adım Adım

1970 yılının sonlarında 400 $ ‘lık sermayesini 3000 $ ‘a çıkardı. Değişim çok fazla değildi ama devam edecek cesareti bulması için yeterliydi. Ve 1973 yılını bitirirken 100.000 $ olan sermayesi bu cesaretin ödülü olmuştu. Kendine güveni arttı ve işlemlerini büyütmeye karar verdi. Babasının borsa korkusunun sebebi olan spekülasyonla ilgileniyordu. O bir emtia spekülatörüydü ama sonuç babasının korktuğu gibi olmamıştı. 1974 yılında soya fasulyesi ticareti ile 500.000 $ kar elde etmesiyle o yılın sonunda milyoner oldu. Etrafındaki işlemcileri şaşırtan Dennis’in bir sırrı yoktu. O sadece basit bir trend izleme yöntemiyle analiz gücünü birleştiriyordu. Felsefe okuması da boşa gitmemişti. Dennis, ilham aldığı filozofların ışığında ekonomi dünyasına farklı bir vizyonla bakıyordu.

1975 yılının Kasım ayında Chicago Ticaret Kurulu’na tam üyelik aldı. Ve Larry Corroll ile C&D Commodities’i kurdu. Soyadlarının baş harfleri ile kurdukları bu şirket, her ne kadar Corroll’ın baş harfi önde olsa da Dennis’in başkanlığındaydı. Şirket kısa sürede büyüdü ve dönemin köklü yatırımcılarına kafa tutar hale geldiler. Milyonerdi ama ne dış görünüşünde ne de ofisinde zenginlik belirtisi vardı. Hatta bu yüzden çevresinden ‘Yaşamıyor, sadece biriktiriyor!’ denilerek zenginlik sebebinin bu olduğu öne sürülüyordu. Eleştirilerin haklı yönleri olsa da Dennis alışkanlıklarından vazgeçmedi.

Richard Dennis Efsaneler Arasına Giriyor

Büyümeye ve gelişmeye devam eden Dennis 1986 yılında büyük kazanç elde etmişti. 80 milyon dolar ile (2007 dolarında yaklaşık 147 milyon dolar) 100 milyon dolar kazanan George Soros’un arkasında ve 80 milyon dolar kazanan Drexel Burnham Lambert’in yanındaydı.

Fakat 1987’ye gelindiğinde meşhur Kara Pazartesi borsa çöküşü oldu. Bir gecede 10 milyon dolar kaybın ardından 87-88 yıllarında toplam 50 milyon dolar kaybetmişti. Etrafındakiler onun stresli olduğunu düşünürken Dennis, o dönemde bu kayıplardan hiç etkilenmediğini söylemişti. Çünkü onun sadece kişiliği değil, ticareti de farklıydı. O, sezgisel hareketlerin ticarette çok etkili olduğunu düşünmüyordu. Aksine duygularını kontrol altında tutmak asıl meseleydi. Bunun için sürekli psikoloji üzerine kitaplar, yayınlar okuyordu.

1988 yılının ortalarında, verdiği kayıplar nedeniyle yönetimde kendini geriye çekti. 1990ların ortasından 2000 yazına kadar birçok fonu yönetti. Ayrıca, The New York Times, The Wall Street Journal ve Chicago Tribune’de köşe yazıları yayınladı. Dennis, bugün, Dennis Trading Group başkanlığı ve C&D Commodities’in başkan yardımcılığı görevlerini sürdürüyor.

Richard Dennis Turtle Trading Deneyi

Richard Dennis, borsada başarılı olmanın öğrenerek olabileceğine inanıyordu. Fakat arkadaşı William Eckhardt böyle düşünmüyordu. Ona göre bu ancak doğuştan gelen bir yetenek ve sezgi gücüyle olabilirdi. Bu zıt savunmalarını deneyerek çözmeye karar verdiler.  1983 ve 1984 yılı sonlarında olmak üzere iki grup oluşturdular. Bu gruplar borsa hakkında bilgisi olmayan erkek ve kadınlardan oluşuyordu. Dennis, onları Turtle (Kaplumbağa) olarak adlandırarak eğitimlerine başladı. İki haftalık eğitim, alım-satım zamanları, fiyatlar, fiyat aralıkları, emtia, tahvil piyasası gibi birçok konuyu içeriyordu. Eğitim sonunda, Dennis, kaplumbağaların her birine bir hesap verdi ve bir aylık alım satım yapmalarını istedi. Deneme sürecini başarıyla tamamlayanlara 250 bin ile 2 milyon dolar arasında değişen miktarlarda hesaplar verdi ve yönetmelerini istedi.

Beş yılın ardından deneyi sonlandıran Dennis, Kaplumbağaların toplam 175 milyon dolar kar elde ettiğini bildirdi. ‘Turtle Trading’ adıyla bilinen sistem birçok kitapta yer aldı. Sonraki süreçte Kaplumbağaların performansında ciddi düşüşler yaşayanlar olsa da birçoğu başarılarına devam ettiler. Jerry Parker, Paul Rabar, Liz Cheval bunlardan bazılarıydı. Ayrıca bu sistemi birebir uygulamasa da benzer tekniklerle revize edip kariyerlerine başlayanlar da çok oldu.

 

 

Bir önceki yazımı okumak için: https://www.bullekon.com/dunyanin-en-zengin-insani-jeff-bezos/

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-teknik-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKONWEB3

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Comments are closed.