Dünyanın En Zengin İnsanı: Jeff Bezos

Jeff Bezos

‘Amazon’ denilince aklınıza bir e-ticaret sitesi geliyor ise Jeff Bezos ismine yabancı değilsinizdir. Evinin garajında başladığı cesur girişiminin bugünlere gelmesi için çok çabalayan Bezos, Covid-19 salgınının en zorlu zamanlarından 24 milyar dolarlık kazançla çıktı. 2020 Forbes verilerine göre dünyanın en zengin insanı olan Jeff Bezos’un bugünlere nasıl geldiğini yazdık.

Jeff Bezos Aile Hayatı ve Gençlik Yılları

Jeff Bezos

Jeff Bezos, 12 Ocak 1964 tarihinde ABD’nin Albuquerque şehrinde ‘Jeffrey Preston Jorgenson’ ismiyle dünyaya geldi. Babası Ted Jorgensen ve annesi Jacklyn Gise henüz çok gençlerdi. Babası bir bisiklet mağazasında çalışıyordu fakat bu kazanç aileye yetmiyordu. Maddi-manevi geçimsizlikler sonucu Jeffrey 17 aylıkken boşandılar. Jeffrey 4 yaşına geldiğinde annesi, Miguel Bezos ile evlendi. Biyolojik babasının da kabul etmesiyle Miguel, Jeffrey’i evlat edindi. Ve ismi ‘Jeffrey Preston Bezos’ oldu.

Jeffrey, ilkokul eğitimine devam ederken, babasının işleri nedeniyle Houston’a taşındılar. İlkokulu orada bitiren Bezos’un bilim ve teknolojiye ilgisi dikkat çekiyordu. Mark ve Christina adındaki iki kardeşini odasına sokmamak için elektrikli alarm yapmıştı. Bu ilgisi, lise eğitiminde ona derslerinde başarı getirdi. Sınıf birincisiydi ve fizikçi olmayı istiyordu. Bu dönemde okul dışında da aktifti, ve bir süre McDonalds’ta çalıştı. Lisenin son zamanlarında Florida’ya taşındılar ve burada Florida Üniversitesi Öğrenci Bilim Eğitim Programına katıldı. Liseyi birinci olarak bitirdi ve Ulusal Başarı Bursu ile Gümüş Şövalye Ödülü’nü aldı. Princeton Üniversitesinden ön kabul aldı. 1986’da Princeton Üniversitesi’nden yüksek not ortalaması ile mezun oldu. Burada Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimi bölümlerini okudu. Başarılarından ötürü Phi Beta Kappa ve ardından Tau Beta Phi üyeliğine sahip oldu. Aynı zamanda Quadrangle Club üyesi ve Uzay Keşif ve Geliştirme Öğrencileri’nin (SEDS) Princeton bölümünün başkanıydı. Bu topluluklar başarılı öğrencilerin bulunduğu topluluklardı.

Mezuniyeti sonrası birçok şirketten teklif aldı. 1986-1994 yılları arasında Wall Street’te farklı alanlardaki firmalarda çalıştı. 1990’da bir yatırım fonu olan D. E. Shaw & Co’da çalışmaya başladı. Burada kıdemli başkan yardımcılığına kadar yükseldi. Hayatını değiştirecek fikir de burada çıktı. İnternetin ilk zamanlarını yaşıyorken, Shaw, ileride alışverişin internetten yapılacağını hatta insanların aldıkları ürünleri internet ortamında yorumlayacaklarını söylemişti. Bezos bu cümleleri bir iş planına çevirmeye karar verdi ve eşinin de desteğiyle işinden istifa etti.

Jeff Bezos Amazon

Jeff Bezos

1994’ün ortalarında New York’tan ayrılıp Seattle’a yerleşti ve evinin garajında Amazon’u kurdu. Başta seçtiği isim ‘Cadabra’ idi fakat bu kelimenin ‘cadaver’ (kadavra) kelimesi ile karıştırılması nedeniyle Amazon Nehri’nden ilhamla ‘Amazon’ ismine karar verdi. Çevrimiçi bir kitapçı olarak başlamıştı ve siparişlerin paketlerini postaneye kendisi götürüyordu. Amazon’un gelişmesi için yatırımcı gerekiyordu. Fakat bu yatırımcılara bu şirketin iflas etme ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirterek onları uyardı. Yanında kalanlarla devam etti. Yaklaşık üç yıl sonra şirketiyle ilk halka arzını gerçekleştirdi.

Bezos, her zaman kitap dışında ürünler sunabilmeyi hedeflemişti. 1998 yılına geldiğinde müzik ve video ile başladığı çeşitlendirmeye farklı ürünlerle devam etti. Rastgele seçtiği müşterilerine ‘Amazon’da başka ne satılmasını isterdiniz?’ sorusunu mail üzerinden sordu. Listeler halinde gelen istekler Bezos’a yön verdi.

Fakat 2000 yılında nakit bakiyesi düşen şirketin bankalara 2 milyar dolar borcu vardı. Yeni atılımlarla toparlanması gerektiğini düşünen Bezos, 2002’de hava durumu kanallarından ve internet sitelerindeki haberlerden veri toplayan Amazon Web Services’i başlattı. Ama yılın sonunda tablo parlak değildi. Bu hızlı harcamalar ciddi bir finansal sıkıntıya yol açtı. Şirket neredeyse iflas bayrağını çekti ve çalışanlarının %14’ünü işten çıkardı.

Bezos, bu küçülmeyi değerlendirmek zorundaydı. 1 yıl içinde zararını kapattı ve 400 milyon dolarlık kar elde etti. Yeni girişimleri için acele etmedi. 2007’de Amazon Kindle’ı piyasaya sürdü. 2013’te Amazon Web Services adına Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ile 600 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. Aynı yılın Ekim ayında Amazon, dünyanın en büyük çevrimiçi alışveriş perakendecisi oldu.

Bezos, Amazon’daki çalışmalardan dolayı 2016’da James Smithson Bicentennial madalyasını aldı. 29 Ocak 2018’de Super Bowl reklamında yer almasının ardından 1 Şubat 2018’de 2 milyar dolarlık kazanç elde etti. Bu kazançla, Amazon, o güne kadarki en yüksek kârını yaptı. Bezos, Kasım 2017’de 100 milyar doları aştı ve Forbes verileriyle Mart 2018’de 112 milyar net serveti ile resmi olarak dünyanın en zengin insanı oldu. Jeff Bezos, zirvedeki yerini halen koruyor.

Jeff Bezos Blue Origin, The Washington Post ve Diğer Yatırımları

Jeff Bezos

2000 yılında, ilerisi için ekonomik uzay turizmi amacıyla Blue Origin firmasını kurdu. Beş yaşından beri uzay ve uzay yolculuğuna ciddi bir ilgi duyuyordu. Amazon, istediği noktaya geldiğinde çocukluk hayalini gerçekleştirmeye karar verdi. Kendisinden sonrakilere cesaret ve ilham verebilmek için çalışmalarını titizlikle yürüttü. Roket fırlatmalarında ‘şanslı’ kovboy çizmelerini giyip totem yapmasından da beş yaşındaki heyecanının hala yaşadığını söyleyebiliriz.

2013 yılında Bezos, Nash Holding aracılığı ile The Washington Post’u satın aldı. Dijital arka planını, analiz yazılımını ve sosyal platformlarını değiştirip geliştirdi. Ayrıca 2017’de Gazeteciler Komitesi’ne 1 milyon dolar bağış yaptı.

Jeff Bezos, Bezos Expeditions isimli risk sermayesi yatırım şirketini kurmasının ardından yatırımlarını bu şirketten yapmaya başladı. Blue Origin, The Washington Post’un yanı sıra Airbnb, Twitter, Uber gibi bilinen şirketlere de yatırım yapıyor. Sağlık sektöründe de Unity Biotechnology, Grail, Juno Therapeutics ve ZocDoc yatırımlarıyla bulunan Bezos, birçok sektörde yatırım yapıyor. Yine bu şirket altında kurduğu Bezos Day One Fund ile evsiz aileler için barınma ve bakım merkezlerini finanse ediyor. Ayrıca Bezos, Google’ın da ilk hissedarlarından biri.

Bezos, ayrıca, 2009-2017 yılları arasında Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi’ne birçok kez bağış yaptı. 2018’de bir üniversite burs fonu olan TheDream.US’a da 33 milyon dolar bağış yaptı. 2020 yılının Şubat ayında Dünya Fonu aracılığıyla iklim değişikliğiyle mücadele için 10 milyar dolar taahhüt ederken, aynı yılın Nisan ayında Feeding America üzerinden gıda bankalarına 100 milyon dolar bağış yaptı.

Jeff Bezos, 2021 yılının Şubat ayında, 2021 yılının sonlarına doğru Amazon CEO’su görevinden istifa edeceğini duyurdu. İcra Kurulu Başkanı olarak şirkette varlığını sürdürürken diğer yatırımlarına daha fazla ağırlık vermek istediğini belirtti.

 

Bir önceki yazımı okumak için: https://www.bullekon.com/yatirim-dunyasina-kadin-dokunusu-abigail-pierrepont-johnson/ 

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-teknik-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKONWEB2

Comments are closed.