Yatırım Dünyasına Kadın Dokunuşu: Abigail Pierrepont Johnson

Abigail Pierrepont Johnson, birçok başarılı kadın barındırmasına rağmen erkek egemenliğinde gösterilen yatırım dünyasında parlayan bir isim.

İşleri, meslekleri, beklentileri ve daha birçok insana has meseleyi cinsiyetlere bölen sığ zihniyetlere rağmen, kendi gücünü, yeteneğini kullananlardan sadece biri. Şimdi, bu başarılı kadınla tanışalım.

Abigail Johnson İlk yılları ve Eğitim Hayatı

Abigail Pierrepont Johnson, 19 Aralık 1961 tarihinde ABD’nin Boston kentinde dünyaya geldi. Üç kardeşin en büyüğüydü. Maddi anlamda iyi şartlara doğmuştu. Ailesi iş hayatının içinde aktif rol alan insanlardan oluşuyordu. Üniversiteye kadar olan eğitim hayatını Buckingham Browne and Nichols’ta tamamladı. Çocukluğundan beri akademisyenlik ilgisini çekiyordu. Fakat büyüdükçe bu ilgisi sanat  üzerine yoğunlaşmaya başlamıştı. Ve üniversite eğitimi için Hobart ve William Smith Koleji’nde Sanat Tarihi bölümünü seçti. 1984  yılında mezun olmasının ardından Booz Allen Hamilton isimli yönetim ve bilişim teknolojileri danışmanlığı şirketinde danışman olarak çalıştı. Burada bazı çalışanların fikirleri onu etkiledi. Kendi alanının dışına merak duymaya başlamıştı. Bu merakın üstüne gitmek ve kendini geliştirmek için yüksek lisans yapmaya karar verdi. Harvard İşletme Okulu’na başvurdu.

Abigail Johnson Kariyeri

1988’de Harvard İşletme Okulu’ndan mezun olduğunda artık ne istediğini biliyordu. Dedesi Edward Johnson II, 1946 yılında Fidelity Yatırım Şirketini kurmuştu. Babası da burada çalışıyordu. O da burada analist olarak çalışmaya başladı. Sanat Tarihi lisans eğitiminin ardından İşletme yüksek lisansı almasıyla farklı yollardan geçtiği kesindi ama bu bir kafa karışıklığı değildi. Aldığı eğitimler ona çeşitli beceriler katmıştı. Analizlerinde farklı perspektiflerden bakabiliyordu ve bu durum onu giderek diğerlerinden ayırıyordu. Ama aile şirketinde olması işlerini kolaylaştırmamış ya da tırmanışını hızlandırmamıştı. Beş yıl analist olarak çalıştı. Sonrasında çeşitlendirilmiş fon yönetiminde görev almaya başlamasının ardından, 1994 yılında, Müdür Yardımcısı oldu.

Kendini kanıtlamıştı. Daha güvenli adımlar atıyor ve sürekli ilerlemeyi hedefliyordu. 1998’de Kıdemli Başkan Yardımcısı olurken, 2001 yılında Varlık Yönetimi Başkanı oldu. Bu görevde geçirdiği dört yılın ardından Perakende, İşyeri ve Kurumsal İşletme Başkanı oldu. Sonrasında 2012 yılında Finansal Hizmetler Başkanı olarak görev aldı.

2014 yılında, 1977’den beri şirketin CEO’su olan babasından görevi devraldı. 2016 yılında Başkan olmasıyla birlikte bu iki görevi beraber yürütmeye başladı. Aynı zamanda Fidelity Yatırım Şirketi’nin uluslararası kolu olan Fidelity Uluslararası Şirketi’nin de başkanlık görevi Johnson’a ait.

Johnson, 2018 yılında Fidelity’de kripto para yatırımını başlattı ve kurumsal yatırımcıların bitcoin ve ethereum ticareti yapmasına olanak sağladı. Dolayısıyla bu adımıyla yatırım dünyasında dikkatleri çekmeyi başardı. Johnson, 2018 verilerine göre 45 bin çalışana ve 27 milyon bireysel müşteriye sahip olan Fidelity Yatırım Şirketi’ni başarıyla ileriye taşımaya devam ediyor.

Johnson Ailesi, 2013 yılından itibaren Fidelity Yatırım Şirketi’nin %49’luk hissesine sahip fakat bu payın %24,5’i tek başına Abigail Johnson’a aittir. 2021 (Forbes) verilerine göre 15 milyar $ servete sahip olan Johnson, dünyanın en zengin kadınlarından biridir.

Abigail Johnson Başarıları ve Ünvanları

  • Abigail Johnson, Sermaye Piyasası Düzenleme Komitesi üyesidir.
  • Menkul Kıymetler Sanayii ve Finansal Piyasalar Birliğinin (SIFMA) yönetim kurulunda yer alıyor.
  • Finansal Hizmetler Forumu Kurulunda görev alanilk ve tek kadındır.
  • 2014 yılında ‘’Forbes: Dünyanın En Güçlü 100 Kadını’’ listesinde 34. sırada yeraldı. Sonraki yıl 19. sıraya yükseldi.
  • 2017 yılından beri ’Forbes: Dünyanın En Güçlü 100 Kadını’’ listesinde ilk 10’da yer alan Johnson, 2020 yılında 9. sıradaydı.
  • 2016 yılında yine Forbes tarafından ‘’Amerika’nın En Büyük 50 Şehrindeki En Zengin Kişi’’ seçildi.
  • 2020 Forbes ‘’Milyarderler’’ listesinde 124. sırada yer aldı.

 

 

Bir önceki yazımı okumak için: https://www.bullekon.com/buyulu-dunyanin-milyarder-yazari-j-k-rowling/

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi: Buraya Tıklayınız.

 

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Comments are closed.