J.K.Rowling Kimdir ve Yatırımları

J.K.Rowling

Edebiyat ve sinema alanlarında zevkiniz ne olursa olsun ‘Harry Potter’ ismini duymuşsunuzdur. Bu ünlü büyücü kurgu karakterinin fantastik dünyasının sahibinden bahsedeceğiz bugün. Yazar adıyla J.K.Rowling olarak bilinen Joanne, kadın ve anne olarak sosyal hayatta ve iş dünyasında var olabilmenin dezavantajlarını yaşamış bir yazar. Ve o, bugün, yaşadığı zorlukların ardından başarıya ulaşmış biri olarak sadece kurguladığı dünyada değil gerçek dünyada da ilham vermeyi başarıyor.

J.K. Rowling Aile ve Eğitim Hayatı

Joanne Rowling, 31 Temmuz 1965 yılında İngiltere’nin Yate şehrinde doğdu. Kendisinden iki yıl sonra Dianne adında bir kız kardeşi oldu. Yaşları biraz büyüdüğünde, Rowling, Dianne için fantastik hikayeler yazıyordu ve bu hikayeler onun tahmin bile edemeyeceği geleceğinin ilk tohumlarıydı. Rowling, gençlik yıllarını sıkıntılı ve huzursuz geçiriyordu. Annesi MS hastasıydı ve babasıyla oldukça gergin bir ilişkisi vardı. O yaşlarındaki halini yıllar sonra Hermione Granger karakterine yansıtacaktı. İlkokul, ortaokul ve liseyi sırasıyla St Michael İlkokulu, Wyedean Okulu ve Kolejinde tamamladıktan sonra sıra üniversitedeydi. Eğitim hayatı boyunca dil eğitimi konusunda çok başarılıydı. 1982 yılında Oxford Üniversitesi giriş sınavlarına girdi ancak kabul edilmedi. Sonrasında Exeter Üniversitesine başvurdu ve kabul aldı. Burada Fransızca ve Klasikler bölümünü okudu, 1986 yılında mezun oldu. Mezuniyetinin ardından Uluslararası Af Örgütü için araştırmacı ve sekreter olarak çalışmaya başladı.

J.K.Rowling Kayıpları ve Başarısızlıkları

1990 yılının ortalarında bir tren yolculuğu sırasında Rowling’in aklına fantastik bir dünya geldi. Yolculuk boyunca bu dünya öylesine şekillendi ki otele vardığı anda yazmaya başladı. Bu heyecanlı yazma sürecinin altıncı ayına geldiğinde annesi hastalığı nedeniyle vefat etti. Rowling, bu fikrinden ve hikayesinden annesine hiç bahsedememişti. Annesinin ölümü sadece Rowling’i değil, yazılarındaki dili ve betimlemeleri de etkiledi. Harry Potter adını verdiği karakterin hikayesindeki hüzünlü yerler aslında kendi kederiydi.

İşinden ayrılıp, İngilizce öğretmenliği yapmak için Portekiz’e gitti ve burada yazılarına devam etti. Portekiz’de Jorge Arantes ile evlendi ve 1993 yılında kızları dünyaya geldi. Fakat bu evlilik aynı yıl boşanma ile sonuçlandı. Rowling, kızıyla birlikte kız kardeşinin yanına gitti.

Evliliği başarısız olmuştu, işsizdi ve bakması gereken bir kızı vardı. İntihar etmeyi bile düşündü ve bu dönemde kendisine klinik depresyon teşhisi kondu. Ama direndi ve kızının uyuduğu her boşlukta yazmaya devam etti ve sonrasında bu ruh hali üçüncü kitabında yazdığı ruh emici yaratıklar için ilham oldu. Ekonomik durumunu devlete bildirdi ve devlet yardımıyla yaşamaya başladı.

J.K.Rowling Harry Potter Macerası

1995 yılında, eski bir daktiloda yazdığı ilk romanı Harry Potter ve Felsefe Taşı’nı tamamladı. On iki yayınevine gönderdi. Hepsi reddetti. Nihayet, 1 yıl sonra Londra’daki Bloomsbury adlı yayınevi olumlu yanıt verdi. Editör Barry Cunningham, Rowling’e sadece 1500 £ avans verdi ve çocuk kitabından para kazanmasının zor olduğunu söyleyerek iş bulmasını tavsiye etti. Ayrıca hedef kitle içindeki genç erkeklerin kadın bir yazarın kitabını okumak istemeyecekleri gerekçesiyle tam adını kullanmasını istemedi. İki baş harf ve tam soyadıyla yazmasını istedi. Fakat Rowling tek isme sahipti. Kendisine ikinci baş harf olarak babaannesinin ismi olan Kathleen’den ‘K’ harfini seçti. 1997 yılının başlarında Rowling, İskoç Sanat Konseyi’nden 8000 £ hibe alarak yazmaya devam etti. Haziran ayında ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı 1000 adet basımla çıktı. Dikkat çekmeyi başarmıştı. Sadece beş ay sonra Nestlé Smarties Kitap Ödülü’nü aldı. 1998 yılının başında İngiliz Yılın Çocuk Kitabı Ödülü’nü aldı.

Temmuz 1998 yılında devam kitabı olan Harry Potter ve Sırlar Odası yayınlandı ve Rowling bu kitabıyla da Nestlé Smarties Kitap Ödülü’nü kazandı. 1999 yılının sonunda Harry Potter ve Azkaban Tutsağı ile üçüncü kez Nestlé Smarties Kitap Ödülü’nü aldı. Bu ödülü art arda üç kez kazanan ilk yazar olma ünvanına erişti. Ayrıca bu roman ile Whitbread Yılın Çocuk Kitabı Ödülü’nü aldı. Dördüncü kitabı, Harry Potter ve Ateş Kadehi, Temmuz 2000’de İngiltere ve ABD’de aynı anda çıktı. Rowling, iki ülkede de satış rekorları kıran kitabını diğer kitaplara şans tanımak adına Nestlé Smarties Kitap Ödülü yarışından geri çekti. Ama bu durum başka ödülleri almasını engellemedi. İngiliz Kitap Ödülleri’nde Yılın Yazarı oldu.

J.K. Rowling Harry Potter Beyaz Perdede

Dünyayı kasıp kavurmaya başlayan bu seri, çocukların kitap okuma isteğini ciddi oranda arttırmıştı. Bu ilgiyi beyaz perdeye taşımak isteyen yapımcılar, Rowling’in kapısını çalıyorlardı. Sonunda Warner Bros yapımcılığında Harry Potter sinemada kendine yer buldu. 2001  yılında Harry Potter ve Felsefe Taşı vizyona girdi.

Kitap yapraklarından sinema ekranlarına büyüyen yolculuğun içinde, 3 yıl aradan sonra Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, 2005 yılında da altıncı kitap olan Harry Potter ve Melez Prens raflardaydı. Kitap, 24 saat içinde 9 milyon satarak rekora imza attı. Rowling, bu kitap ile 2006 yılı İngiliz Kitap Ödülleri’nde Yılın Kitabı ödülünü aldı. Ve son olarak 2007’de Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nın yayınlandı.Bu kitap, tüm zamanların en hızlı satan kitabı olarak rekor kırdı. 2016 yılında Harry Potter ve Lanetli Çocuk adıyla serinin son kitabı çıktı. Fakat bu kitap tiyatro oyunu olarak yazıldığı için roman okuyucuları tarafından pek fazla benimsenmedi.

Kitapları kısmen veya tamamen 65 dile çevrilen Harry Potter, şu anda tahmini 15 milyar dolar değerinde küresel bir marka. Kurgu karakter olarak efsaneler arasında yerini alırken marka olarak da yaşamaya devam ediyor.

J.K. Rowling Diğer Eserleri

J.K. Rowling, ayrıca, 2012 yılında “Boş Koltuk ” adlı ilk yetişkin kurgu kitabını yazdı. Bu kitap, 2015’te üç bölümlük bir mini dizi olarak ekrana geldi.

Rowling, Harry Potter etkisinden bağımsız bir şeyler yapmak istiyordu. Adını arka plana almak istedi. 2013 yılında ‘Robert Galbraith’ takma adıyla ‘’Guguk Kuşu’’ isimli polisiye romanını yazdı. Devam kitapları olarak ‘‘İpek Böceği’’ ve ‘’Kötülük Kariyeri’’ni yazmasının ardından serinin son kitabı ‘’Ölümcül Beyaz’’ 2020 yılında yayınlandı. Şu anda bu serinin kendisine ait olduğu biliniyor fakat kitaplar ‘Robert Galbraith’ ismiyle çıkmaya devam ediyor.

J.K.Rowling Finansal Başarıları ve Hayırseverliği

J.K.Rowling

J.K. Rowling, 2004 yılında milyarder olarak bunu başaran ilk yazar oldu. Fakat, 2012 yılında, yaptığı 160 milyon dolarlık bağış ve Birleşik Krallık’taki yüksek vergiler nedeniyle milyarder listesinden çıktı.

2005 yılında ‘’Lumos’’ adlı bir yardım derneği kurdu. Birleşik Krallık’taki hayır organizasyonu olan Comic Relief’e 22 milyon dolar bağışladı.

Mart 2020’de J.K. Rowling ve Wizarding World ortakları, ünlüler tarafından videoda yüksek sesle okunan ilk Harry Potter kitabı ile Covid-19 salgını sırasında karantinadaki çocukları eğlendirmek için ‘Harry Potter Evde’ girişimini başlattı. Ve bu kitap, sesli kitap ve e-kitap akışı yoluyla ücretsiz olarak çıktı. Yine 2020 yılının yazında, küçük çocuklara yönelik peri masalı The Ickabog, çocuklar için ücretsiz ve çevrimiçi olarak yayınlandı.

Bir önceki yazımı okumak için:  Paul Tudor Jones

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi: Buraya Tıklayınız.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

5 Responses