Agresif Yatırım Stratejisi

Bu yazımda size Agresif Yatırım Stratejisi nden bahsedeceğim. Borsada çok farklı yatırım stratejileri bulunmaktadır. Bu yatırım stratejileri de kişinin kendi risk anlayışına göre değişiklik gösterir. Örneğin risk almayı sevmeyen yatırımcılar sermayelerini ağırlık olarak fonlara, tahvillere  yatırır.  Böylece anaparayı  olabildiğince koruyarak getiri elde etmiş olurlar.  Agresif yatırım stratejisi ise genelde yaşça genç yatırımcıların uyguladığı, kayıplarını telafi edebilecekleri için  zamanı olan kişilerin uyguladığı bir stratejidir. Gelin şimdi agresif yatırım stratejisini öğrenelim.

Agresif Yatırım Stratejisi Püf Noktaları

Agresif Yatırım Stratejisi

Bir portföyün agresif olabilmesi, portföyde hisse senetleri ve emtialar gibi yüksek riskli ürünlerin olması ile alakalıdır. Örneğin portföyün %75 hisse senedi %25 emtia olması agresif olarak nitelendirilir. Bu portföyde oranlar değişirse agresifliği artarken sabit getirili ürünler eklenirse agresifliği azalacaktır. Burada amaç anaparayı korumaktan çok emtia ve hisse senetlerin değer artışından olabildiğince fazla yararlanmaktır. Özellikle yaşça genç yatırımcıların tercih ettiği bu stratejiyi uygulamak için çok sağlam psikolojiniz olması lazım. Çünkü hisse senetleri ve emtialar doğası gereği çok hızlı yükselip çok hızlı düşerler. Yükselirken her şey göze güzel gözükür ama düşerken de bir o kadar kötü gözükecektir. Bu da sizin psikolojinizi etkileyecektir. Aynı zamanda bu strateji de sermayenizin çoğunu kaybet ihtimaliniz vardır. Ben kaybetmem falan demeyin, piyasa biranda öyle bir satış gelir ki tuşa basacak zamanı, hissenizi alacak alıcı bulamazsınız. Biz bunları yıllarca yaşadık ve tecrübe ettik. O yüzden kendinize psikolojik kurallar belirlemeniz lazım. Sitemizdeki ‘’ borsada psikolojik kurallar’’ yazımızdan yararlanmayı unutmayın

Agresif yatırım stratejisinde daha önce bahsettiğimiz Al-Tut yatırım stratejisinden daha aktif bir yönetim sergilemeniz gerekir. Portföyünüzdeki hisse senetleri değerlendikçe veya fiyatları azaldıkça, volaliteden dolayı yeniden dengeleme yapmanız gerekiyor.  Örneğin bir hisseniz stop seviyesine geldi ise o hisseden çıkıp yeni bir hisse bulmalısınız veya biranda çok yüksek bir fiyat artışı yaşadıysa gene o hisseden çıkıp tekrardan bir hisse bulmanız gerekecektir. Emtialarda da aynı kural geçerlidir. Ben kendi portföyümde belli bir kazanç hedefi koyarım ve o kazanca ulaştığım anda o hisseden çıkıp, yenisini bulmaya çalışırım. İsterse o hisse ben sattıktan sonra 2 katı fiyatına çıksın, hiç umurum da olmaz. Çünkü bu tarz durumları kafaya takarsanız asla agresif bir yatırım stratejisi uygulayamazsınız. Eğer siz bunu takıyorsanız da aynı şeyin düşüşte de başınıza gelebileceğini düşünün. Siz sattınız ve hisse daha da düştü. O zaman da üzülecek misiniz? Cevabınız hayır ise siz sattıktan sonra olan yükselişleri de umursamamayı öğrenmeniz lazım.

Sonuç olarak agresif yatırım stratejisi riskli varlıklara oransal olarak daha fazla yatırım yapmayı içerir ve sağlam bir psikolojinizin olmasını ister.

Teknik Analiz Eğitimimiz

Temel Analiz Eğitimimiz

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.