4 Yatırım Stratejisi

Bu yazımda size her yatırımcının bilmesi gereken 4 yatırım stratejisi nden bahsedeceğim. Fakat unutmamanız gerekir ki bu yatırım stratejileri, sizin için en iyi yatırım stratejileri olmayabilir. En iyi yatırım stratejisi sizin risk ve hedef anlayışınıza göre en iyi olandır. Benzetme yapmak gerekirse en pahalı kıyafetleri giymeniz değil de üzerinize en iyi olan kıyafetleri giymenizdir.

1.Büyüme Yatırımı

Büyüme yatırımı temel analiz metodunu baz alır ve yıllar içinde değeri artacak şirketleri bulmaya yöneliktir. Bu statejiyi kullanmak için şirket arkasında finansal tabloları, sektör, ekonomi analizlerini ve daha birçok çalışmayı yapmanız gerekmektedir. Genellikle fon yöneticilerinin kullandığı bir metodudur ve yeni başlayanların araştırma yapması çok uzun süreler almaktadır. Burada şirket değerlemeleri devreye girer ve detaylı bir şirket değerlemesi yapılır. Şirket değerlemesi sırasında da hissenin olması gereken fiyat belirlenir ve hisse o fiyata gelene kadar herhangi bir işlem yapılmaz.Bu stratejiyi kullanan bireysel yatırımcılar portföylerine 10’dan fazla hisse senedi alırlar ve hisse senetlerinin istediği seviyeye gelmesini beklerler.

2.Al-Sat (Trading) Stratejisi

Trading diğer yatırım stratejilerine göre daha zor bir yaklaşım sergilemektedir. Bu stratejiyi kullanan yatırımcılar teknik analiz metodunu ağırlıklı olarak kullanır ve kendilerine detaylı bir strateji belirlerler. Tabi bu çalışmalarını yaparken fiyatı etkileme maliyeti, komisyonlar ve diğer giderlerini de göz önünde bulundurmak gerekir. Ana amaç düşükten al yüksekten sattır. Yatırımcılar, teknik analizin  öğrenilmesi temel analize göre kolay olduğu için Al-Sat stratejisini daha fazla kullanmak isterler. Fakat bu stratejiyi kullanacaksanız çelik gibi sinirleriniz olmalı ve mutlaka risk yönetimi ile psikoloji yönetimini yapmanız  gerekmektedir.

3.Al-Tut  Stratejisi

Bu stratejisi kullanan yatırımcılar piyasa zamanının piyasayı zamanlamaktan daha iyi olduğunu düşünürler.Bu strateji de alınan hisse senedi uzun süre unutulur. Ağırlıklı olarak  Temettü yatırımcılarının kullandığı bir stratejidir. Buradaki ana fikir uzun vadeli getirilerin kısa vadeli piyasa oynaklığını yeneceği üzerine kuruludur. Finans piyasasında da bu tarz portföylere tembel portföyler denir. Burada önemli olan hisse senetlerin iyi seçilmesidir. Bunun için temel analiz metodu ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.

4.Değer Yatırımı Stratejisi

Yatırım Stratejisi

Değer yatırımının babası Benjamin Graham olarak geçmektedir. Tabiki o zamanki piyasa dinamikleri ile şimdiki piyasa dinamikleri farklı olsa da günümüzde de stratejini çalıştığı görülmektedir. Özetle indirimli(ucuz) hisse senetlerini bulmaya dayalı bir stratejidir. İndirimli hisse senetlerini bulmak bireysel yatırımcıların ve konuya çok hakim değillerse çok fazla zamanını almaktadır. Bu nedenle bu stratejiyi kullanan  fonlara çalışmak daha mantıklı durmaktadır. Fakat Değer yatırımını öğrenmek isterseniz Benjamin Graham’ın ‘’Akıllı Yatırımcı’’ kitabını mutlaka okumanızı öneririm.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.