John Templeton : Fon Yönetimi Ustası

John Templeton Eğitimi

John Templeton

John Marks Templeton, 29 Kasım 1912’de Amerika’nın Tennessee eyaletinde doğdu. Başarılı bir öğrenciydi ama ailesinin maddi durumu üniversite eğitimini karşılamak için yeterli değildi. Bir burs bulmasının ardından Yale Üniversitesi Ekonomi bölümüne kayıt oldu. Aktif ve başarılı bir öğrencilik geçirdi. Okulun mizah dergisinde çalıştı. 1934’te mezun oldu. Ardından Oxford Üniversitesi’ndeki Balliol Koleji’ne devam etti. Buradan Hukuk alanında yüksek lisansını aldı. Benjamin Graham’dan yatırım dersleri alan Templeton, Chartered Financial Analyst (CFA) imtiyaz sahibiydi. Amerika’ya döndüğünde New York merkezli Fenner&Beane şirketinde stajyer olarak çalıştı.

 John Templeton Kariyeri

Templeton, Büyük Buhran döneminin etkileri sürerken ticaret ve yatırım dünyasına adım atmıştı. 1937’de ‘Templeton, Dobrow & Vance’ olarak bilinen bir şirketin kurucu ortağıydı. Şirket kısa sürede 300 milyon dolar değere ulaştı. 8 tane yatırım fonu yönetiyorlardı. Kazançları ve kayıplarıyla geçirdiği ilk yıllarından sonra kendine yeni bir hedef belirledi. Şirketteki payını sattı. Dünya çapındaki şirketlerin hisselerine göz dikti. İyi bir uzun vadeli perspektifle düşük fiyatlı birçok küçük şirketi satın alarak kâr etme fırsatı gördü. 1954 yılında ‘Templeton Growth Fund’ isimli fon şirketini kurdu. Diğer yatırımcıların araştırmakla uğraşmayacağı hisseleri buldu. Bunlara çalıştı ve dikkatle yaptığı işlemler sonunda büyük başarı elde etti. Araştırmanın, farklı fikirleri duymanın önemini kavramıştı. Wall Street’teki ciddi ve hızlı çalışma ortamında bunu yapmak zordu. Bu yüzden Bahamalar’daki evinde çalışmaya başladı. Arkadaşlarını ve diğer yatırımcıları burada ağırlıyordu. Bu rahat ortamda şirketler tartışılıyordu. Herkes konuşurken Templeton not alıyor, kendine yeni yol haritaları çiziyordu.

1959 yılında Templeton, beş fon ve yönetimi altında 66 milyon dolardan fazla parayla halka açıldı. Templeton, bu şirkette  38 yıl boyunca yıllık ortalama %15 büyüme sağladı. Kariyeri boyunca başarılı fonlar yönetmesiyle bilinen Templeton, 1992’de Franklin Grubu fonlarını aldı. 1960lı yıllarda İngiliz vatandaşlığı aldı ve ‘Sir John Templeton’ ismiyle anılmaya başladı. Kraliçe II. Elizabeth, büyük başarıları nedeniyle vatandaşlığa kabul edilmiş bir İngiliz vatandaşı olduğu için onu şövalye yaptı. Sahibi olduğu John Templeton Vakfı, fonlarının çoğunu bilimsel araştırmalara bağışlayan dünyanın en tanınmış vakıflarındandır. 2006 yılında Sunday Times’ın yayınladığı ‘Zengin Listesi’nde 129.sırada yer alan John Templeton, 8 Temmuz 2008’de hayata veda etti.

Önceki yazımı okumak için: https://bullekon.com/bernard-arnault-luks-dunyanin-zirvesindeki-muhendis/

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-teknik-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKONWEB3

Bullekon Temel Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-temel-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKON102

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon
Etiketler: Etiket yok

Yorumlara Kapalıdır.