Değer Yatırımının Babası: Benjamin Graham

Aile Hayatı ve Gençlik Yılları

Finans ve yatırım dünyasında ‘’ Değer Yatırımının Babası’’ (father of value investing) olarak bilinen Benjamin Graham, 19. yüzyılın sonlarına doğru 9 Mayıs 1894 tarihinde Benjamin Grossbaum ismiyle dünyaya geldi. Londra doğumlu Amerikalı yatırımcı, yahudi bir ailenin çocuğuydu. Benjamin’in doğumundan 1 yıl sonra New York’a taşınan aile, Amerika toplumuna asimile olmak ve yahudi karşıtlığından kaçınmak için aile isimleri olan Grossbaum’u değiştirmeye karar verdi ve Graham soy ismini aldı. Babasının iyi durumda sayılabilecek bir mobilya dükkanı vardı. Fakat Benjamin 9 yaşına geldiğinde babasını kaybetti. Bu kayıp aile için önemli manevi bir kayıp olmanın yanında maddi kayıpları da getirdi. Çocukluğunu ve ilk gençlik yıllarını aşırı yoksulluk içinde geçiren Graham, ileride bu yokluğun kendisini para kazanmaya motive eden ilk unsur olduğunu söyleyecekti.

Her zaman başarılı bir öğrenci olan Graham, burslu olarak girdiği Columbia Üniversitesinden mezun olduğunda henüz 20 yaşındaydı ama cesareti ve vizyonu yaşının çok ilerisindeydi. Üniversite, kendisine mezuniyetinden önce 3 farklı fakültede öğretmenlik teklifinde bulundu. Bunlardan herhangi birini kabul etmek ona finansal güvence ve saygın bir konum sağlayacak olmasına rağmen, Graham daha fazlasına sahip olmakta kararlıydı. Kendi yolunu seçti ve Wall Street’e katıldı.

İş ve Akademik Kariyeri

Wall Street’te aracı bir firmada hisse senedi komisyoncusu (stock broker) olarak çalışmaya başlaması, kariyer yolunda çok tercih edilmediği için şaşırtıcı bir hamleydi. Tahtaya puan yazarak başladığı bu yolculukta zekasının fark edilmesi uzun sürmedi, sorumlulukları arttırıldı. Hızlıca yükselişe geçen Graham, sadece 6 yıl sonra 1920 yılında çalıştığı firma olan Newberger, Henderson & Loeb ‘in ortağı oldu.

1923 yılında bu ortaklıktan ayrıldı ve bir süre özel yatırımcılar için para yönetti. 1926’da Wall Street’te çalışan Jerome Newman ile Graham Newman Co’yu kurdular. Radikal stratejilerle ilerleyen ikili, öncü yatırım fonlarını kısa sürede geride bıraktılar. Benjamin Graham’ın borsadaki yerini sağlamlaştıran adımlardan biri de yine aynı yıl içerisinde gerçekleşti. İçgüdüsel başladığı bir araştırma sonucunda 2 yıl gibi kısa bir sürede dikkat çekmeyi başaran Graham’ın, Kuzey Boru Hattı Olayı olarak bilinen dalgalanma sonrası akıllı bir analizci olduğu geniş kitlelerce kabul edilmişti.

Bu başarısından sonra 1928 yılında Columbia Üniversitesinde yatırım konusunda ders vermeye başladı. Buradaki eğitmenliğini 1955’e kadar sürdürdü. Benjamin Graham, kendisinin işlerini yakından takip eden, bugün en bilinen yatırımcılardan biri olan, Warren Buffett’ın da Columbia Üniversitesine kaydolma sebebiydi. Buffett, mezuniyetinden sonra Graham’ın yanında maaşsız çalışmayı kabul edecek kadar kendisine saygı duyuyordu.

Kitapları

İşler hep yolunda gitmedi ve 1929’da borsada Büyük Buhran çöküşü sırasında, Graham Newman Co büyük kayıplar yaşadı. Bu döneme önce direndiler, sonrasında kayıplarını geri aldılar fakat Graham olanlardan ders çıkarmayı atlamadı. Bu çöküş döneminin ardından, David Dodd ile birlikte ‘Güvenlik Analizi’ kitabını yazdılar. 1934’te yayınlanan kitap, yatırımların sistematik incelenmesini ele alan ilk kitaptı. Yatırım ve spekülasyon farkı net bir şekilde anlatıldı. Döneminde büyük başarıya ulaşan kitap, hala borsa ve yatırımla ilgilenenlerin ilk başvurdukları kaynaklar arasında yerini koruyor.

Bu kitap dışında 5 kitap* daha yazan Benjamin Graham’ın en bilinen kitabı şüphesiz ki ‘Akıllı Yatırımcı’dır. Değer yatırmını anlatan ‘Akıllı Yatırımcı’ kitabının ünü, yazarını neredeyse ikinci plana atacak kadar yayılmıştır. Bu başucu kitabı için ‘yatırımcılık hakkında gelmiş geçmiş en iyi kitap’ diyen Buffett, bu kitabı ve ‘Güvenlik Analizi’ kitabını yeni yatırımcı adaylarına sıklıkla önermektedir.

Benjamin Graham’ın Yatırım Yaklaşımı

Temel analizi kullanarak değer yatırımı stratejisini oluşturan Benjamin Graham’ın yatırım felsefesi, Benjamin Metodu olarak isimlendirilmiştir. Bu method, yatırımcıların sistematik olarak değeri düşük olan varlıkları bulmak için hisse senedi verilerini analiz eder. Graham, dönen valık değeri yatırımı, savunmacı (pasif) ve girişimci (aktif) yatırım olmak üzere birbiriyle ilişkili üç yatırım yaklaşımında bulunmuştur. Sağlam bir yatırım için formülü ise kapsamlı analiz, güvenlik marjı ve tatminkar bir getiri hedefinin olmasıydı. Ona göre yatırımcılar uyanık ve zeki bir tavra bürünmek yerine mantıklı olmayı hedeflemelilerdi.

Benjamin Graham, 1976’da, sayısız insana yol gösteren kitaplarını, ondan öğrendiklerini uygulayan, aktaran öğrencilerini ve verdiği paha biçilmez derslerini bırakarak hayata gözlerini yuman olağanüstü bir adamdı.

 

‘’Everyday, do something foolish, something creative and something generous.’’

‘’Her gün aptalca bir şey, yaratıcı bir şey ve cömert bir şey yapın.’’ Benjamin Graham

“Ben’i öğretmenim, işverenim ve arkadaşım olarak tanıyordum. Her ilişkide – tıpkı diğer tüm öğrencileri, çalışanları ve arkadaşlarında olduğu gibi – kesinlikle açık uçlu, zaman ve ruh cömertliği vardı. Düşünce netliği gerekiyorsa, gidecek daha iyi bir yer yoktu. Ve cesaretlendirmeye ihtiyaç duyulursa, Ben oradaydı.”      Warren Buffett

 

*:Ölümünden 20 yıl sonra 1996’da yayınlanan Benjamin Graham, The Memoirs of the Dean of Wall Street, bir otobiyografi olması sebebiyle yazdığı kitaplar arasında gösterilmektedir.

 

Warren Buffet ile ilgili yazımızı okumak için; https://www.bullekon.com/warren-buffet-kimdir/

Daha fazlası için; https://www.instagram.com/bullekon/?hl=tr 

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.