Warren Buffett Kimdir ?

Warren Buffet Kimdir

Genellikle yatırımla uğraşan kişilerden duyarız ismini, çünkü kendisi bir hisse yatırımcısıdır. Bill Gates, Jeff Bezos veya Mark Zuckerberg kadar çok isminin duyulmamasının sebebi herkese ulaşacak bir girişimde bulunmamasıdır.  Oysa ki dünyanın en zengin insanları arasında 3. sıradadır. Jeff Bezos (100 milyar $), Bill Gates (89,9 milyar $) ve 3. sırada Warren Buffett (83,4 milyar $).

Türkiye’nin GSYH 706,4 Milyar dolar yani Warren Buffet bizim GSYH’nin %11‘i kadar servete sahip. Ama o bu zenginliğini mütevazi hayatı ile devam ettiriyor. 1957 yılında aldığı evde oturuyor ve toplu taşıma araçlarını kullanıyor.

Warren Buffett’in Hayatı

30 Ağustos 1930 (89) tarihinde Omaha bölgesinde dünyaya geldi. Üç kardeşi var ve babası 4 dönem ABD senatörlüğü yapmış birisi olarak bakkaliye işleriyle uğraşıyordu. İlk okulu ve orta okulu Ohama’da ki okullarda tamamladı.

Buffett’in Dönüm Noktası

Warren Buffett kendi hikayesini anlatırken bu durumlara gelmesini sağlayan ve hayatının dönüm noktası olarak gördüğü yer babasıyla gittiği bir seyahati.

Çocukken babasıyla birlikte New York’a seyahata gidiyor. Babasıyla birlikte New York Borsasında bir toplantıya katılıyor ve babasını izliyor,o gün kafasını paranın etrafında kurmayı planladığını söylüyor. Warren Buffett küçükken kendi harçlığını çıkaran birisiymiş. Arkadaşlarına ve etrafına sakız, mısır ve meşrubat satarak harçlığını kazanıyormuş.

İlk Yatırımı ve Kazancı

5 Yılda sattığı sakız, meşrubat ve biriktirdiği 120 doları ile (yaşı daha 11) yatırım yapacak yer ararken hisse senetlerinden yana şansını kullanır. Tanesi 38 $ olan Cities Service Preferred hissesinden 3 adet alır. Fakat kısa bir sürede 38 dolardan aldığı hisse 27 dolara kadar düşer. Fakat Buffett hiç korkmaz ve paniklemez bu sayede beklemeye devam eder. Biraz zaman sonra hisse 40 dolara çıkar ve Buffett’e elindeki 3 adet hisseyi bu fiyattan satarak 5 dolar kazanmış olur. Bu sayede ilk yatırımını yapmış ve başarıyla tamamlamıştır. Warren Buffett’in meşhur sözlerinden birini hatırlayalım ; ‘‘Bireysel yatırımcı  hisse senedi al-sat yaparak çok para kazanacağını düşünür. Fakat hisse senedinden para kazanmanın ilk kuralı, hisse senedini uzun vadeli bir yatırım aracı olarak görmek.”

16 Yaşında 53 Bin Dolar

Warren Buffett, çeşitli ticari ilişkilerde bulunmuş ve buna daha 11 yaşındayken başlamıştı. Sabah gazeteleri dağıtarak, sakız, meşrubat satarak ve minik yatırımlar yaparak 16 yaşına geldiğinde bugünün parasıyla 53 Bin $ para biriktirmişti. En çok sevdiği ve yaparken zevk aldığı iş ise boş alanlarda düzenlediği eğlence etkinlikleriydi. 19 yaşında ise üniversitenin işletme bölümünden mezun oldu.

Kazanmaya Devam Etti

Buffett okuduğu dönemlerde bir yandan da babasının Falk isimli şirketinde çalışmaya devam ediyordu. Para biriktirmeyi seven Buffett 20 yaşına geldiğinde bugünün parasıyla 100 bin doları aşan parası vardı.

1952 yılında Susan Buffett ile evlendi ve Howard ve Peter isimli iki çocuğu oldu.

Yahudi Olmadığı için Reddedildi

Kariyerini genişletmek isteyen Warren Buffett idolü olarak gördüğü  “Akıllı Yatırımcı” kitabının yazarı olan Benjamin Graham ile anlaşmak ve ticaret yapmak istedi fakat Graham tarafından yahudi olmadığı için reddedildi. Sonrasında ise 1594 yılında 12 bin dolar maaş ile işe alındı. İşe başladıktan 2 yıl sonra Graham emekli oldu, Buffett ise ortaklık bitince memleketine Ohama geri döndü. Biriktirdiği parasıyla birlikte Ohama’da Buffett Partnership Ltd. şirketini kurdu.

Tüm Hakimiyetini Eline Aldı

Buffett yatırımcı ortaklarını bir araya toplayarak birikimini Berkshire Hathaway isimli şirkete yatırdı. Bu şirketin hisselerini her fırsatta topladı ve bir süre sonra tüm hakimiyeti eline aldı. 1962 yılında ilk kez milyoner olarak servetini 1 milyon 25 bin dolara çıkardı. Hakimiyetini ele aldığı Berkshire Hathaway şirketini tekstil sektöründen diğer sektörlere yöneltti. Bir çok sektöre yatırım yaparak Berkshire Hathaway şirketinin şuanda hizmet veren Coco Cola, IBM, Apple gibi dev şirketlerden hisse sahibi yaptırdı.

Kendisini Daha İyi İfade Edebilmek İçin Ders Almış

Warren Buffett yaptığı yatırımlar ile hızla servetine servet katarken medyanında ilgi odağı olmuştu. Fakat Warren Buffett medya karşısında kendisini tam ifade edemiyor ve biraz utangaç kalıyordu. Bu yüzden ünlü yazar ve kişisel gelişim uzmanı olan Dale Carnegie ile anlaşmış ve ondan 100 $ karşılığında ders almış.

Teknolojiyi Çok Kullanmıyor Ama En Büyük Hissedarı

Buffett yeni nesil teknoloji ürünlerini çok kullanmıyor ama onların en büyük hisselerini portföyünde bulunduruyor. Mesela telefon olarak kapaklı olanları tercih ediyor, yeni nesil telefonlarda kullanılan SnapChat uygulamasının ise en büyük yatırımcılarından.

Neredeyse hiç bilgisayar kullanmıyor hatta ofisinde bilgisayarı bile yok. Ama IBM gibi ve Apple gibi teknoloji devlerinden hisse sahibi. Warren Buffett teknoloji kullanmaya mesafe getiriyor ve hayatını ona göre şekillendiriyor.

Kankası Bill Gates

Bill Gates ile çok iyi anlaşıyor ve onunla birlikte briç (kart oyunu) oynamayı çok seviyor. Haftada neredeyse 12 saati bulan karşılıklı empas atıyorlar. Diğer zenginlerin hayatlarından farklı bir hayata sahip olan Buffett eğlence olarak briç oynamak olduğunu belirtiyor.

Saatlerce Kitap Okuyor

Briç oynamadığı zamanlarda ofisinde oturup aralıksız kitap okuyor. Günün %80’i kitap okumaya ayırıyor. Yani neredeyse 19 saatini kitap okuyarak geçiriyor. Kitap okumanın onu rahatlattığını ve başarısının sırrı olduğunu söylüyor.

Her Gün En 5 Kutu Kola

Warren Buffett kola içmeyi çok seviyor. Her gün neredeyse 5 kutu kola içiyor ve kolasının Coco Cola olmasına dikkat ediyor. Başka markadan kola içmiyor. Sanırız ki buda yüksek bir yatırımının bulunmasından kaynaklı.

Servetinin %99 u 50 Yaşından Sonra Oldu

Warren Buffett şuan 83.4 Milyar Dolar ($) servete sahip. Bu servetini 50 yaşından sonra kazandı. 2008 yılında Forbes Dergisine kapak oldu ve 62 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 1. insanı oldu. Bu birincilik en yakın dostu Bill Gates’in uzun süredir tahta kalmasının sonu olmuştu. 2013 yılına geldiğinde günlük 37 milyon dolar kazanıyordu Buffett. Toplam serveti 83.4 milyar dolar şuan 140 ülkeden daha fazla gelire sahip.

Peki Bu Kadar Parayla Ne Yapıyor ?

Warren Buffett biriktirmeyi seven birisi ama verirken de fazla cömert birisidir. Şimdiye kadar 40 milyar doları aşan karşılıksız bağışlar yaptı yapmaya da devam ediyor.  Bill Gates ile birlikte kurdukları Giving Pledge isimli kuruluş ile tüm milyarderlerin bağış yapmasını ve tüm mal varlıklarını bağışlamalarını istediklerini belirtiyorlar.

Mütevazı Yaşamayı Seviyor

Buffett hayatında mütevazi yaşamayı seviyor ve fırsat buldukça gitmek istediği yerlere toplu taşıma araçlarıyla gidiyor. Hatta 1957 yılında biriktirdiği parayla 31.500 bin dolara aldığı müstakil evde yaşamını devam ettiriyor.  150 bin dolarlık bir yaz evi de bulunuyor.

20 sene önceki aldığı kendisine ait bir jet uçağı var ve ilk ismi “The Indefensible” yani Mazur Görülmezdir. Fakat bir süre sonra Buffett bu jetin işlerini çok kolaylaştırdığını düşündüğünde ismini değiştiriyor. Jetin şuan ki ismi ise “The Indispensable” yani Vazgeçilmez olarak değiştirdi.

Ayrıca Buffett bir klasik araba hayranı, kendisine ait olan sedan kasa Lincoln markalı arabasını 2007 yılında açık arttırmaya çıkarıyor ve 70 bin dolara satıyor. Buradan gelen 70 bin doları ise bir hayır kurumuna bağışlıyor. Buffett sonradan yeni bir araba alıyor ve onuda açık arttırmaya çıkararak 122 bin dolara satıyor. Bu parayı da 5-18 yaş aralığındaki kızlara yardım etmek isteyen Ohama’da bulunan Girls Incorporated of Omaha adlı hayır kurumuna bağışlıyor.

Tanışmak İstiyorsan En Pahalı Öğle Yemeğini Satın Alman Lazım

Warren Buffett kendisi ile tanışmak isteyen kişilere en pahalı öğlen yemeğini satıyor. Fakat bu öğlen yemeği açık arttırmayla satılıyor. Yani tanışmak için bir öğle yemeği açık arttırmasına katılmanız lazım. Bu yemekten gelen parayı ise muhtaç insanlara yardım eden hayır kurumlarına bağışlıyor.

 

Bağış yapmayı seviyor ve kankası Bill Gates ile bu alanda neredeyse yarış içindiler. Biz yatırımcıların idolü olan Warren Buffett’ı bu yazımızda sizlere bahsetmek istedik. Umarız ki beğenmişsinizdir.

Sağlıcakla Kalın Parayla Kalın 🙂

Yoruma Kapalı