Borsada Psikolojik Kurallar

Bu yazımda size Borsada Psikolojik Kurallar dan bahsedeceğim. Bu yazımız daha önce sosyal medya hesaplarımızda içerik olarak ve YouTube kanalımızda da detaylı olarak anlatılmıştı. İçeriklerimiz çok sevildiği için de birçok sayfa bu kurallarımızı kendi sayfalarına uyarlayıp yayınlandı. Şimdi de bu kurallarımızı yazıya dökelim istedi. Unutmayın bu kurallar sadece borsa için değil, kripto paralar ve forex piyasaları için de geçerlidir.

Kuralları öğrenmenden önce bilmeniz gereken en önemli nokta bu kurallar herkes için geçerli değildir. Herkesin stratejisi farklı olabilir ve bu kuralla uymayabilir. Bu kuralla tamamıyla benim kendi tecrübelerim ile öğrendiğim kurallardır. Fakat buradaki kuralları kendinize rahatlıkla uydurabilirsiniz.

1. Günlük Maksimum 2 İşlem

Traderların en büyük yanılgılarından biri çok fazla işlem yaparsam, çok fazla kazanırım yanılgısıdır. Maalesef gerçek piyasa koşullarında bu durum gerçekleşmiyor ve ne kadar çok işlem yapılırsa o kadar zarar edilebiliyor. Bu yüzden günlük maksimum 2 işlem ile kendinizi sınırlayarak psikolojik üstünlüğü ele alabilirsiniz.

2. İlk İşlemden Zarar Edersem, Gün Biter.

En önemli kurallardan biri bence budur. Çünkü ilk işleminizden zarar ederseniz, bu zararı telafi etmek için daha fazla işlem açacak ve pozisyonlarınız zararla devam edince de sermayeniz eriyecektir. Tradercılığın en önemli kuralı her zaman sermayenizi korumaktır. İlk işlemden zarar mı ettiniz, kapatın bilgisayarı ve biraz hava alın. Böylece nerede hata yaptığınızı görecek ve ilerleyen işlemlerinizde bu hataları yapmayacaksınız. Fakat tam tersini yapıp işlemlerinize devam ederseniz, aynı gün içerisinde bu hatalarınızı göremeyeceksiniz.

3.İlk İşlemden Kâr Alırsam Gün Biter.

Piyasalardan gerçekten çok fazla işlem yapmanız gerek yoktur. Ufak veya orta büyüklükte kârlar ile de portföyünüzü çok rahat büyütebilirsiniz. Kendinize belli bir kâr limiti belirleyin ve oraya gün içinde ulaşırsanız ve kârınızı alırsanız günü bitirin. Sonuçta bazen 1 kârlı işlem sizi 5 zararlı işlemden kurtarabilir.

4.Günlük Zarar Limitine Ulaşırsam Zarar Eden Pozisyonları Kapatırım !

Bu kuralımız da çok kritik bir kuraldır. Bazen bize sosyal medyadan çok fazla ‘’ Stoba değdirdiler pozisyon kapandı sonra tekrar yükseldi, stop bence gereksiz’’ gibi mesajlar alıyoruz. Fakat burada yatırımcıların atladığı en önemli nokta eğer o stop olmasaydı ve fiyatlar düşmeye devam etseydi sermayeniz bitebilirdi. İşte burada tekrardan önemli olan noktayı görüyoruz… ‘’ Trader mesleğinin  en önemli kuralı her zaman sermayenizi korumaktır.’’ Bunu da zarar eden pozisyonları kapayarak yaparız.

5. Piyasa Koşullarına Göre Kâr Alırım.

Piyasalardan her zaman düşündüğünüz kâr noktalarına maalesef ulaşamazsınız. Hatta %90 oranıyla bu böyledir. Bu nedenle piyasa koşullarına göre mutlaka hareket etmeli, kârlarınızı almalısınız. Mesela pozisyonunuz çok güzel kâr da olabilir ama ani gelen bir haber ile biranda zarar edebilirsiniz. Bu yüzden her zaman piyasa koşullarına göre kâr alın.

6.Piyasayı Suçlamam, İnatlaşmam!

Bu kural çok açıktır, piyasa her zaman sizden bir adım önde olacaktır ve sizin bilmediğiniz nedenlerde fiyatlamalarını yapacaktır. Bu yüzden asla piyasayı suçlamayın, inatlaşmayın. Şu soruyu kendinize sorun ‘’ Piyasa Benim Bilmediğim Ne Biliyor Olabilir?’’

Büyün yazdıklarımızı son olarak da görselde toplayalım. Aşağıdaki görse kurallarımızı özet olarak bulabilirsiniz.

Teknik Analiz Eğitimimiz İçin Buraya Tıklayın…

YouTube Videomuzu İzlemek İçin Buraya Tıklayın...

Borsada Psikolojik Kurallar
Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.