Şirketler Neden Hisse Geri Alımı Yapar?

Bu yazımda size şirketlerin neden hisse geri alımı yapması konusunu anlatacağım. Bu işlem hisseler için yararlı mıdır yoksa zararlı mıdır? Bu sorunun cevabını da yazımızı okuduktan sonra detaylı olarak verebileceksiniz. Son zamanlarda Borsa İstanbul’da  özellikle Bist100 ve Bist30 şirketleri başta olmak üzere şirket çok yüklü miktarda hisse geri alımı yapıyorlar. Öncelikle hisse geri alımı nedir, bir tanımını yapalım.

Hisse Geri Alım: Şirketin borsa bulunan kendi hisselerinin sayısını azaltmak için kendi hissesini satın almasıdır.  

Hisse Geri Alımı Nedenleri

-Özellikle borsadaki hisseleri aldıkları için (arz azalıyor) kalan hisselerin değeri yükselebilir. Yani şirketin borsadaki hisse fiyatlarını ucuz gördüğünü söylemesinin başka bir yoludur.

-Hissedarın çoğunluk hisselerini azaltmak isteyebilir.

-Başka bir nedeni de tazminat amaçlı olabilir.  Şirketler genellikle çalışanlarına ve yönetimine hisse senedi ödülleri veya hisse senedi opsiyonları verir ve geri alım da mevcut hissedarların seyreltilmesini önlemeyi sağlar.

– Şirketin çoğunluk hisselerini başkasının almasını engellemek.

-Hisse fiyatındaki volaliteyi engellemek.

-HBK ‘ı yükseltmek.

Avantajları

Yukarıda nedenlerini öğrendiğimize göre şimdi de nedenleri ile avantajları birleştirebiliriz.  Şirket eğer hisse senedi fiyatının düşük olduğunu düşünüyorsa, yüklü bir geri alım programı açıklayacaktır. Böylece yatırımcılar da şirket ile aynı düşünceye sahip olarak hisselerde alım yapacaktır. Sonuç olarak hem hisse fiyatı yükselecek hem de borsadaki senet sayısı azalacaktır. Şirketlerin yönetimi özellikle biz yatırımcılar açısından çok kritiktir. Temel analiz metodu uygularken bile şirket yönetimini inceleriz. Fakat bazen şirketlerin istemeyeceği kişiler borsadan hisse senedi alma yolu ile şirkette çoğunluk hissedarı olabilir. Şirket bu istenmeyen kişide çoğunluk hissesi olmasını istemediği için geri alım yaparak bir nevi şirketini korumuş olur. Bazen piyasalar gereği hisse fiyatları çok oynak olabiliyor. En büyük şirketler bile çok komik rakamlarda borsada işlem görebiliyor. Şirket tabi ki bu tarz bir durumdan rahatsız olacağı için kendi hisselerinde bu oynaklığı engellemek ister. Bunun içinde geri alım yapar. Özetle şirketini gene korur.

Dez Avatanjları

Hisse geri alımı genel olarak şirket için olumlu olsa da aslında perde arkasında olumsuz bazı durumlarda vardır.  Özellikle şirketler hisse geri alımı için kredi kullanıyorsa, bu yatırımcılar ve kredi kuruluşları tarafından olumlu karşılanmaz. Çünkü kullandığı bu kredi hem kredi notunu etkileyecek ve ihtiyaç halinde nakit rezervlerini tüketecektir. Bu yüzden bir şirket geri alım yaparken mutlaka kredi kullanıp kullanmadığın incelemelisiniz. Bazen yatırımcılar şirketlerin geri alım yapmasını artık başka yapacakalrı yatırım kalmadı anlamında da yorumlayabilir. Bu tamamıyla kişinin yatırım stratejisi ile alakalı bir durumdur. Bu yüzden geri alım yapan şirketi de çok iyi araştırmanız gerekiyor. Pazarına, ürünlerine, yeni projelere vb. hepsine bakmanız gerekiyor.

Temel Analiz Öğrenmek İçin Buraya Tıklayınız.

Profesyonelin Borsa Anılarını Öğrenmek İçin Buraya Tıklayınız.

YouTube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın 🙂

Yoruma Kapalı