PROFESYONELİN BORSA ANILARI

Bu yazımda size kendi borsa anıları mdan bahsedeceğim. 11 yılı aşkın süredir borsada aktif olarak işlem yapıyorum. Düzey 3 ve Türev lisanslarım bulunmaktadır.  Bullekon sitemizde yazdığım 100ü aşkın yazının yanında, ekibimiz ile hazırladığımız 3 adet online eğitimimiz, yine ekibimiz ile tasarladığımız, teknik analiz ile ilgili her şeyin bulunduğu posterlerimiz bulunmaktadır. Sayısız danışmanlık, görsel tasarım ile daha birçok konuda sermaye piyasamıza katkı sağlamaya çalıştım. Bu alanda çalışmaya da devam edeceğim. Bu konuda eksilmeyen çalışma isteğimi bilenler ve görenler genelde borsa ile nasıl tanıştığımı, bu serüvenin nasıl başladığını merak ederler. Borsa ile tanışma hikayem ilkokuldayken babamın Teletex (eski borsacılar bilir, yeni borsacılar da TV den grafiksiz hisse senetlerinin yazılı olduğu bir sistem olarak düşünebilirler) üzerinden seansı izlemesi ile oldu. Tabi o zamanlar ekranın ne olduğunu bilmiyordum ama bir kere beynime o görsel işlemişti. Aradan yıllar geçmesine rağmen bu görsel hiç aklımdan çıkmadı. Kendimi hep bu alana ait hissettim ve nasıl öğrenebilirim soruları kafamda dolaşmaya başladı. Babamın bu işte olması işimi bariz bir şekilde kolaylaştırsa da yeni bilgiler öğrenmek için hep araştırdım, okudum ve çok sayıda eğitim aldım. Bilgi anlamında kendimi hazır hissetmeden işlemlerime başlamadım.  İlk yatırım hesabımı açmadan önce (18 yaşımı doldurunca hesabı açtım) piyasada borsa ile ilgili bulabileceğiniz bütün yerli ve yabancı kaynakları okudum. Üzerinden 11 yıl geçmesine rağmen hala günde 3 saatimi bu alanda okumaya ayırıyorum. Piyasaya yeni bir kitap çıktığında direkt kütüphanemde yerini alır ve okumaya başlarım. Çünkü bilgi sonsuzdur ve öğrenmenin yaşı da zamanı da yoktur. 

BORSA ANILARI

Borsada yaptığım işlemlerde çok güzel kazançlar da sağladım çok güzel kayıplarım da oldu. Ama günün sonunda her zaman piyasada kalmayı ve kazançlarımın kayıplarımdan yüksek olmasını amaçladım. Borsa aslında yapı olarak basit bir yerdir, borsayı zorlaştıran bence bizim kendimize çizdiğimiz psikolojik sınırlardır. Çok fazla insan borsaya yüksek kazançlar sağlama aracı olarak bakıyor ama maalesef teknik, temel, psikoloji analizini bilmezseniz bu işte başarılı olma ihtimaliniz yoktur.

Borsa sizin sinirlerinizi sınar. Eğer yeterli sinire ve sabra sahip değilseniz üzücü durumlar İle karşılaşabilirsiniz. Bir cuma günü piyasalar %+5 civarındaydı. Kapanışa doğru bir anda satış geldi ve %-10 luk bir kapanış oldu. Yani güne 100bin ile başladınız ve bir anda 105bin paranız oldu, ama seans kapanışında 90bin paranız kaldı. Haftasonu geçtikten sonra piyasa çarşamba perşembe gününe kadar düştü ve cebinizde 68bin civarında paranız kaldı. 105binden 68bine! İşte eğer böyle kayıplar İle başa çıkamayacaksanız borsada işlem yapmamalısınız. Çünkü borsanın gerçeği budur. Kayıp, kazancın kardeşidir.

İLK HİSSEMİ NASIL ALDIM ?

Size bir de ilk hisse alışımı anlatayım. İlk aldığım hisse bir çimento şirketine aitti. Ben bu hisseyi alırken teknik, temel analizi her şeyi uyguladım ama farklı bir şeyler daha yapmam gerektiğini düşündüm ve detaylı bir araştırmaya giriştim. İlk olarak şirketin de olduğu bir fuara gittim ve orada çalışanlar İle sohbet ettim. Sohbetimin amacı şirkette çalışmaktan memnun olup olmadıklarını görmekti. Daha sonrasında şantiyeleri gezdim (bu konuda inşaatçı bir dostum yardımcı oldu). Şantiyelerde firmanın çimentosunu kullanıp kullanmadıklarını görmek ve memnun olup olmadıklarını öğrenmek istemiştim. Ve sonuç olumluydu, yatırım yaptım. O zamanlar hissenin fiyatı tek haneli iken şimdilerde çift haneli olarak fiyatlanıyor. Hissenin ödediği temettüler de yanında ekstrası oluyor.

Piyasaların çift yönlü olduğunu kendi işlemlerimde asla aklımdan çıkarmam. En ufak bir olumsuzluk gördüğüm zaman pozisyonlarımı vadeli işlemler, opsiyon sözleşmeleri, varantlar ile hedge ederim. Tabi buradaki sermaye araçlarına hakim değilseniz asla tavsiye etmem önce öğrenmeniz lazım. 

PÜF NOKTA

Yazımı bitirmeden önce size bir püf nokta söyleyeceğim. İnsanların en karamsar olduğu anlarda al tuşuna basmaktan hayatım boyunca çekinmedim. Bunun sebebi de kendimi psikolojik olarak ayarlamamdır. Mesela pandemi zamanında, bütün uçuşlar durduğu zaman bir havayolu şirketinin fiyatı aşırı düşmüştü. Evet pandemi bitmeyebilirdi ama biterse ne olur diye düşündüm. Aslında çoğu şirket için bu geçerliydi. Birçok hisse o zamanlar  aşırı düşmüştü ve al tuşuna basabilenler şu an çok farklı noktalara geldiler. Benim profesyonel işim borsa olduğu için psikolojim bu tarz durumlara hazırdır. Bu zamana kadar sayısız kriz gördüm ve göremediklerimi de en ince ayrıntısına kadar okudum. Bildiğimi düşündüğüm noktalarda bile o krizleri görenlerden eğitimler aldım, sohbetler gerçekleştirdim. Farklı bakış açılarını dinlemek daha önce farketmediğiniz bir yol bulmanızı sağlayabilir.

Eğitimlere katılmak için buradan iletişime geçebilirsiniz.

Eğitimlerimiz katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

YouTube Kanalımıza Abone Olmak İçin Buraya Tıklayabilirsiniz.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.