Uzun Vadeli Yatırım

Bu yazımda size Uzun Vadeli Yatırım ın Öneminden bahsedeceğim. Uzun vadeli yatırım yatırımlarınızı en az 1 sene elde tutmanız olarak tanımlanır. Aylık, günlük, haftalık  AL – SAT lar uzun vadeli yatırım değildir. Öncelikle bunu bir belirtelim. Peki yatırımlar ne olabilir? Tahviller, hisse senetleri, ETF, yatırım fonları, emtialar ve daha farklı ürünler olabilir. Biz bu yazımızda ağırlık olarak hisse senetlerinde uzun vadeli yatırımlara odaklanacağız.

Şunu bilmelisiniz ki uzun vadeli yatırım strateji uygulayacaksanız sabrınız ve disiplininiz en üst seviyede olmalıdır. Çünkü bu strateji esnasında piyasa düşüşlerine maruz kalabilirsiniz. Bu da sizin sinirinizi bozmamalıdır. Büyük yatırımcıların çoğu hisse senetlerini uzun vade de tutmanızı tavsiye ediyor. Bunun en büyük sebebi de borsanın uzun vade de yükseleceğini düşünmeleridir. İstatistiklerde bize bunu söylemektedir. Bunun yanında uzun vadeli yatırım sayesinde bileşik getiriden de yararlanıyor olmanızdır.

UZUN VADELİ YATIRIM IN FAYDALARI

1.GENELLİKLE PİYASA ÜSTÜ GETİRİ SAĞLANIR

Borsaların tarihsel olarak getirilerine baktığınız zaman her zaman yükseldiğini görmektesiniz. Örnek olarak 1990 daki borsa değeri ile 2022 deki borsa değeri arasında çok fazla fark vardır. 2022 yılındaki değer tabi ki kat ve kat daha yüksektir. Tabi bunun için de doğru hisse senetlerini seçmeniz gerekiyor. Bunun içinde iyi bir temek analiz bilgisine sahip olmalısınız. Bullekon Temel Analiz eğitimi size bu bilgiyi detaylı olarak sağlayacaktır.

2.PİYASA DÜŞÜŞLERİNDEN ÇOK FAZLA ETKİLENMEZSİNİZ

Piyasalar genellikle anlık haber akışları vb. durumlarda düşüş sergileme eğilimindedir. Bu düşüşlerde aksi bir durum olmadığı sürece %10-%20 arasında olmaktadır. Fakat siz uzun vadeli yatırım yaptığınız zaman bu düşüşler sizi çok etkilemeyecek hatta tam tersi sizin için fırsat olacaktır. Tarihte olan krizler bize bunu göstermiştir.

3.MALİYETLERİNİZ DÜŞÜK OLUR

Uzun vadeli yatırımlarda hisse senetleri iyi seçildikten sonra 1 sene önceye göre daha düşük maliyetlenme sağlamış olursunuz. Örnek olarak borsadaki hisse senetlerini inceleyin ve uzun vadeli hisse senetlerine bakın. Sonrasında da 1 sene önceki fiyatlarına bakın. Aradaki farkı görünce siz bile şaşıracaksınız.

4.TEMETTÜ KAZANÇLARINI DA TEKRAR YATIRIMA AYIRABİLİRSİNİZ

Uzun vadeli yatırımı benimseyen yatırımcılar genelde temettü ödeyen şirketlerin hissesine sahip olma eğilimindedirler. Her sene ödenen bu temettüleri de tekrar aynı şirketin hissesine yatırırsanız, onların başarılarına ortak olmaya devam edeceksiniz demektir. Aynı zamanda da gelecek yıl alacak temettü ödemeniz artacak demektir. Bunun için Temettü Stratejisi yazımızı mutlaka okumalısınız.

5.Yatırımcılar Kötü Piyasa Zamanlaması Yaparlar

Kabul edelim yatırımcılar piyasa zamanlamasını pek yapamazlar. Aldığınız hisse genelde dip noktası olmaz. Siz aldıktan sonra düşer veya kısa bir yükselişten sonra düşer. Yatırımcı ne kadar uzun vadeliyim dese de bu düşüşlerde satışa geçecektir. Fakat şirket büyümeye devam ettiği sürece ise aldığınız hisse gelecek yıllarda değerleneceği için kısa vadeli düşüşler sizi etkilemeyecektir. Böylece piyasa zamanlaması ile uğraşmamış olacaksınız.

Yazımızı bitirmeden önce YouTube kanalımıza abone olmanızı rica ediyoruz 🙂

Yoruma Kapalı