Bileşik Getiri

Bu yazımda size Bileşik Getiri konusundan bahsedeceğim.  Çok popüler bir konu olan bileşik getiri özetle zamanla yaptığınız yatırımların kendi kendine büyümesi demektir. Aslında kar topu etkisini yaptığınız yatırımlarda görmenizdir.  Bileşik getiri konusuna geçmeden önce bileşik faiz kavramını da öğrenmeniz gerekiyor.

Bileşik Faiz: bir birim dönemde elde edilen anapara ve faiz toplamının sonraki birim dönemlerde hesaba anapara olarak katılarak bu yeni tutar üzerinden faiz hesaplanmasıdır. Örnek olarak 10000 birim paranız var diyelim, yıllık %3 faiz oranıyla 4 yıl süreli faiz getireceğini düşünüyorsunuz. 4 yıl sonraki paranızın değeri 11.255,09 birim olacaktır.

Bileşik Getiri yatırdığınız paranın her yıl kendi kendine artması demektir. Bileşik faiz örneğinde olduğu gibi 10000 birim paranın siz hiçbir ekleme yapmadan 4 yıl sonra 11.255,09 birim olması gibidir.

Şimdi bu konuyu öğrendikten sonra bileşik getiri nasıl elde edilit ona bakalım.

Bileşik Getiri Nasıl Elde Edilir?

Bileşik getiri elde etmeniz için düzenli olarak yatırım yapmalı ve doğru çeşitlendirmeli bir portföy oluşturmanız gereklidir. Bunun içinde yatırım araçlarını çok iyi tanımalı ve temel/teknik analiz metotlarını çok iyi öğrenmeniz gerekir. Temel Analiz eğitimi için buraya tıklayınız. Teknik analiz eğitimi için buraya tıklayınız

1.Dikkat etmeniz gereken bir konu ise düzenli yatırımlarınızı ne kadar süre ile yapacağınızdır. Bileşik getiri elde etmek isteyen insanlar bu süreyi genelde 65 yaşlarına göre belirlerler. Mesela 20 yaşında bir 45 yıl boyunca düzenli yatırım yapacakmış gibi kendini ayarlar.

2.Bir diğer konu ise enflasyondur. Yaptığınız yatırımların enflasyon üzerinde getiri sağlamasını isteriz. Bu getiriye de finans alanında Reel Getiri deriz. Reel Getiri= (Yıllık Portföy Getiriniz – Yıllık Enflasyon) Oranı şeklinde hesaplanır. Bu yüzden yatırımlarınızı seçerken bu konuya çok dikkat etmeniz gerekir. Enflasyon altındaki bir getiri, bileşik getiriden yararlanmanızı sağlamaz.

3.Bileşik Getirinin en önemli noktası yatırımlarınızı her ay düzenli olarak yapmanızdır. Ufak miktarlar ile her ay düzenli yatırım yaparsanız yıllar sonraki getirisine siz bile şaşıracaksınız.

Aşağıdaki örnek görselle bileşik getiri yazımızı sonlandıralım.

YouTube Kanalımıza Abone olmayı unutmayın. Abone olmak için Buraya Tıklayınız.

Bileşik Getiri

Comments are closed.