Mutlaka Okunması Gereken Borsa Kitapları

Bu yazımda size borsa ile ilgilenen herkesin mutlaka okunması gereken  yatırım klasiği olan borsa kitaplarından bahsedeceğim. Her yazının sonuna da 1 adet az bilinen bonus kitap ekleyeceğim. İlerleyen yazılarda ise borsa kitapları arşivimizi genişleteceğiz.

Yazı serimizde bulanan kitapları satın almak isterseniz, Scala Yayıncılık’tan alabilirsiniz.

Scala Yayıncılık Websitesi: https://www.scalakitapci.com/

1.Akıllı Yatırımcı – Benjamin Graham

Borsa ile ilgilenen herkesin mutlaka duyduğu bir kitaptır. Ünlü yatırımcı Warren Buffett tarafından hemen hemen her konuşmasında önerilen ve yatırımlarının temelini oluşturduğunu belirtir. Amazon’da en çok satan 100 kitap arasındadır.

Benjamin Graham (https://bullekon.com/deger-yatiriminin-babasi-benjamin-graham/) tarafından yazılan kitap, büyüme şirketlerinin nasıl bulunacağını  ve değer yatırımı stratejisini anlatması ile bilinir.

2.Buffett, Bir Amerikan Kapitalistinin Yükselişi – Roger Lowenstein

Kitap genel olarak Warren Buffett’ın yatırım felsefesine içeriden bir bakış sergilemektedir. Biyografi tarzında ilerleyen kitapta Buffett’ın hayatını, yatırıma nasıl başladığını, evliliklerini, bakış açısını, sosyal hayatına dair her şeyi ve daha fazlasını da bulabilirsiniz. Başka bir deyişle Buffett’ın hayatına dair her şeyi bulabilirsiniz.

Sitemizdeki Warren Buffett Yazısı için linke tıklayabilirsiniz. https://bullekon.com/warren-buffett-omaha-kahini-dogustan-yatirimci/

3.Warren Buffett Tarzı – Robert G. Hagstrom

Bir önceki önerimize istinaden bu kitap daha çok Buffett’ın yatırım tarzını, bir şirketin hissesini alırken nelere dikkat ettiğini, hesaplamaları nasıl yaptığını ve daha birçok analiz metodundan bahsetmektedir.  Kitap, Buffett’ın düşünce biçimini ve felsefesini aktarıyor, yöntem ve tekniklerini ele alıyor, doktrinlerini sıralıyor. Sonra da olağanüstü performansını oluşturan en önemli yatırımlarını tek tek ele alarak, her yatırımı bu yöntem, teknik ve doktrinlere uygunluğu açısından inceliyor.

4.Borsa Sihirbazları Zirvedekiler İle Röportajlar – Jack D. Schwager

Kitap borsada isim yapmış ve çok güzel kazançlar elde etmiş kişiler ile yapılan röportajlardan oluşmaktadır. Yapılan röportajlarda sorulan sorulara ve konuşmalara istinaden yatırım dünyasına dair çok önemli dersler çıkarılmaktadır. Özellikle, bu derslerin ise tüm yatırımcılar için geçerli olduğunu kitabın ilerleyen bölümlerinde rahatlıkla görüyorsunuz.

5.Peter Lynch Kitapları

Peter Lynch’ın yazdığı ve dilimize çevrilen 3 kitabı vardır. Bu 3 kitapta Peter Lynch’ın yatırım felsefesine, olaylara bakış açısına, yatırım yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğine, tecrübelerine, bir mağaza gezerek nasıl yatırım yapmaya karar verdiğine, eşinin alışverişleri ile piyasa analizi yapmasına, alışveriş merkezlerini gezerek şirket araştırması yapmasından ek olarak detaylı finansal rapor okuma taktiklerine kadar her şeyi anlatmaktadır. Bu 3 kitabı birbirinden ayırmak istemedim çünkü  borsa ile ilgilenecekseniz hepsini sırası ile okumanız lazım.

Peter Lynch yazımız için: https://bullekon.com/tasiyiciliktan-yatirim-zirvesine-peter-lynch/

Bonus Kitap

Piyasayı Alt Eden  Küçük Kitap – Joel Greenblatt

Büyük paralar kazanmanın yollarını anlatan kitap, zaman zaman dili ağırlaşmaktadır. Kitapta genel olarak sihirli bir formülden bahsedilir. Bu formüle de ulaşmak için neler yapmanız gerektiği anlatır.  Özellikle belirtmek isterim ki bu  kitap diğer kitaplara göre biraz daha ağırdır.

Bir önceki yazımı okumak için: https://bullekon.com/kripto-paralarda-madencilik/

Twitter Hesabımız: https://twitter.com/bullekon?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.