Döngüsel Hisse Senetleri

Bu yazımda size borsada çok duyduğunuz döngüsel hisse senetleri ve döngüsel olmayan hisse senetlerinden bahsedeceğim. Peter Lynch’ın ve birçok ünlü yatırımcının bahsettiğini döngüsel ve döngüsel olmayan hisse senetlerini anlamak aslında çok kolaydır. Bu ifade bize, bir şirketin hisse fiyatının ekonomideki dalgalanmalarla ne kadar yakın ilişkisi olup olmadığını ifade eder. Genellikle ekonomideki dalgalanmalardan borsanın etkilendiğini düşünürsek, Beta oranı ile de bulabileceğimiz anlayabiliriz.

Döngüsel Hisse Senetleri

Döngüsel Hisse Senetleri ni Anlamak

Döngüsel hisse senetleri ve şirketleri ekonomiyle doğrudan bir ilişkiye sahipken, ekonomik büyüme yavaşladığında döngüsel olmayan hisse senetleri sürekli olarak piyasadan daha iyi performans gösterir.

Döngüsel şirketler, genel ekonomideki eğilimleri takip eder ve bu da hisse senedi fiyatlarını çok değişken hale getirir. Ekonomi büyüdüğünde, döngüsel hisse senetleri fiyatları yükselir. Ekonomi çöktüğünde, hisse senedi fiyatları düşecek. Büyüme, zirve ve durgunluktan toparlanmaya kadar ekonominin tüm döngülerini takip ederler.

Döngüsel hisse senetleri, ekonomi iyi durumdayken talep gören isteğe bağlı ürün ve hizmetleri yapan veya satan şirketleri temsil eder. Restoranlar, otel zincirleri, havayolları, mobilya, üst düzey giyim perakendecileri ve otomobil üreticilerini içerir. Bunlar aynı zamanda, ekonominin kötü gittiği zamanlarda insanların para harcamayı kesecekleri ilk sektörlerdir. Özetle, bu durumlarda şirketlerin gelirleri azalır ve hisse fiyatları düşer.

Döngüsel Olmayan Hisse Senetlerini Anlamak

Döngüsel olmayan hisse senetleri , ekonomik büyüme yavaşladığında tekrar tekrar piyasadan daha iyi performans gösterir.

Döngüsel olmayan hisse senetleri, ekonomik eğilimlerden bağımsız olarak genellikle kârlıdır, çünkü bunlar gıda, enerji, su, ilaç, kamu kuruluşları ve gaz gibi her zaman ihtiyaç duyduğumuz mal ve hizmetleri üretir veya dağıtır.  Ekonomik durum kötüye gitse bile insanların harcama yapmayı bırakmayacağı sektörler olarak düşünebilirsiniz.

Özetle Yatırımcılar ekonominin döngülerini kontrol edemezler, ancak yatırım uygulamalarını gelgitlerine göre uyarlayabilirler. Ekonomik geçişlere uyum sağlamak, endüstrilerin ekonomiyle nasıl ilişki kurduğunun anlaşılmasıdır.

Başarılı Trade İçin 6 İpucu Yazımızı Okumayı Unutmayın.

Comments are closed.