Resesyon Ve Yatırım

Bu yazımda size Resesyon döneminde nasıl yatırım yapılır onu anlatacağım. Resesyon döneminde yatırım yapmak, yatırımcılar açısından stresli görülmektedir fakat işin aslı pek de öyle değildir. Profesyonel bir yatırımcı olmak istiyorsanız bu tarz dönemlere alışmanız ve soğukkanlılığınızı korumanız gerekiyor. Aslında yatırımın en basit mantığı budur. Önce resesyon’un tanımına bakalım sonrasında da nasıl yatırım yapılır onu bir inceleyelim.

Yazımıza başlamadan önce YouTube kanalımıza abone olursanız çok seviniriz 🙂

Resesyon: Reel gayri safi yurt içi hasılanın iki veya daha fazla çeyrekte üst üste negatif büyüme göstermesidir. Yani ekonomi de durgunluk olarak adlandırılır. Tanım olarak kötü bir durum gibi gözükse de hiçbir resesyon sonsuza kadar sürmemiştir. Hatta bilinen son resesyon da 2009 yılında sona ermiştir. Şuan ki ekonomik koşullarda dünyada bu konu tekrardan gündeme gelmiş olup borsa yatırımcılarına paniğe sürüklemiş ve satışlar yapmalarına neden olmuştur. Size güzel bir haber verelim, tarihsel olarak resesyonlar bittikten sonra Borsalar yeni en yüksekler yapmıştır….

Resesyon Varken Yatırım Stratejileri

Dolar Maliye Ortalaması

Daha öndeki yazılarımızda size dolar maliyet Ortalaması detaylı olarak anlatmıştır. Buradan ulaşabilirsiniz. Bu stratejide yatırımcılar her at düzenli olarak belirlediği hisseleri almaya devam ediyorlardı. Resesyon ortamında borsalar ve hisse senetleri düşeceği için dolar maliyet Ortalaması için çok güzel zemin hazırlamaktadır. Eğer resesyon olmasa aynı miktar ile 100 hisse alabilecek iken resesyon sayesinde 150-200 belki de 300 hisse alabileceksiniz. Böylece hem lot sayınız artmış olacak hem de resesyon bittikten sonraki fiyat yükselişlerine daha fazla hisse ile katılacaksınız.

Temettü Yatırımı

Resesyon

Doğru temettü yatırımı stratejisini YouTube Kanalımızda ve daha önceki yazılarımızda detaylı olarak anlatmıştık. Bu yatırım stratejisinin amaçlı şirketlerin ileride yapacağı temettü ödemelerinden olabildiğince fazla almaktır. Resesyon sırasında bu hisselerin fiyatında azalma olacağı için daha fazla hisseye sahip olma şansınız oluyor. Böylece ileride daha fazla temettü ödemesi alabiliyorsunuz. Aynı zamanda da hisselerin değeri düştüğü için temettü verimi de yükselecektir, kim bilir doğru hisseyi seçerseniz belki de gelecek sene alacağınız temettü ödemesi ile hisselerim yarısı bedavaya gelebilir.

Sektörel Yatırım


Resesyon olursa ekonomi de durgunluk olacaktır. Bu da şirketlerin satış yapamayacağı veya az satış yapacak anlamına gelecektir. Ekonomide durgunluktan özellikle temel ihtiyaç, bankalar hariç hemen hemen her sektör etkilenmektedir. Demir Çelik sektöründen, otomotiv sektörüne kadar… Peki neden etkilenirler ? Çünkü ekonomide durgunluk var ve satışlarını yapmıyorlar… Sektörel yatırımı düşünürken bunu da göz önünde bulundurmanız lazım tabi bu şirketler yüksek temettü ödüyor olabilirler veya biriktiriyor olabilirsiniz.Alıp almamak tamamıyla sizin stratejiniz ile alakalı oluyor. Fakat temel ihtiyaçlarını insanlar her zaman karşılamak zorunda olduğu için resesyondan en az etkilenen şirketler temel ihtiyaçları satan firmalar olacaktır. Tarihsel olarak bakıldığı zaman da bu şirketler bu dönemlerde bile satışlarını güzel bir şekilde devam ettirmişlerdir.

Açığa satış

Piyasaları hiçbir zaman çift yönlü olarak düşünmeyin. Fiyatlar hem yükselir hem de azalır. Nitekim resesyon zamanlarında düşeceği için fiyat düşüşlerinden de yararlanmanız gerekiyor. Bunun içinde açığa satış yapmanı gerekiyor. Açığa satışı öğrenmek için buraya tıklayınız.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.