Dolar–Maliyet Ortalaması (DCA) Nedir?

Bu yazımda size Dolar–Maliyet Ortalaması ndan bahsedeceğim.   Özellikle uzun vadeli yatırımcıların ve düzenli yatırım kişilerin kullandığı bir metottur. Ülkemizde tanımı itibari ile çok bilinmediği için yazımız bittiğinde ‘’ AAA bende uyguluyormuşum’’ diyeceksiniz. Aslında bu yöntem kimilerine göre maliyetlenme kimilerine göre de maliyet düşürme olarak çalışmaktadır. Şimdi gelin tanımı ile başlayalım.

Dolar–Maliyet Ortalaması

Bir yatırımcının fiyattan bağımsız olarak düzenli  aralıklarla (ayda 1 gibi) eşit miktarda aynı hisseye yatırım yapmasıdır. Yani bir yatırımcının toplam satın alma üzerindeki oynaklığı azaltmak amacıyla, yatırım yapılacak tutarı periyodik alım stratejisine bölerek uyguladığı bir yatırım stratejisidir. Özellikle, John Bogle, Warren Buffett Dolarak – Maliyet ortalaması konusuna röportajlarında çok fazla değinirler ve önem verirler.

Dolar maliyeti ortalaması, bir yatırımcının uzun bir süre boyunca tasarruf ve zenginlik oluşturmak için kullanabileceği bir araçtır. Aynı zamanda, bir yatırımcının daha geniş hisse senedi piyasasında kısa vadeli oynaklığı yok etmesinin bir yoludur.

Bu stratejinin genel dayanağı fiyatların zaman için de ne olursa olsun artacak mantığıdır. Tabi ki düşen piyasalarda yatırımcısını koruyamayacaktır. Bu sebeple yatırıma başlamadan önce yatırım yapacağınız şirketleri çok çok iyi araştırmanız gerekiyor. Temel ve Teknik analiz yöntemleri ile yatırım yapacağınız şirketin her şeyine hakim olmanız gerekiyor.Temel Analiz eğitimi için buraya tıklayınız. Teknik Analiz eğitimi için buraya tıklayınız.

Bu stratejiyi uygulayacaksanız mutlaka kenarda 6 aylık giderinizi karşılayacak bir acil durum fonunuz olsun. Acil durum fonu oluşturduktan sonra rahatlıkla bu stratejiyi uygulayabilirsiniz. Acil durum fonunuz olmazsa, en ufak bir gereksinimde  bu stratejide olarak paranızı kullanırsınız. O zaman da Dolar maliyet ortalamasını kullanmanızın bir anlamı olmaz.

Bize Ne Sağlar?

-Düzenli yatırım yapma alışkanlığını kazandırır.

-Oynaklığın alım yaptığınız hedef varlık üzerinde azalmasını sağlar. Bunun sebebi ise sürekli aynı fiyattan alamayacaksınız ve alım yaptıkça varlığın fiyatı değişecek, ortalamanız değişecektir. Böylece oynaklıktan çok fazla etkilenmemiş olacaksınız.

-Fiyat diplerini yakalamak için uğraşmazsınız.

Örnek:

Ahmet, Bir şirketten her ay düzenli olarak 500 Birimlik alım yapıyor olsun. Her ay o şirketin hisse fiyatı değişeceği için  her ay aldığı hisse sayısı farklı olacaktır. Mesela ilk ay 5 birim fiyatta 100 adet hisse alırken 2. Ay 2,5 birim fiyattan 200 adet alacaktır, 3. Ay ise 10 birim fiyattan 50 adet alacaktır.  Mantık olarak bu şekilde düşünebilirsiniz.

YouTube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın 🙂

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Comments are closed.