John Bogle: Düşük Maliyetli Yatırımın Babası

John C. Bogle

Gerek yaptıklarıyla gerek kitaplarıyla gerek makaleleri ve konuşmalarıyla yatırım dünyasının öğretmeni gibi olan John Bogle bugünün konuğu. Şu dönemde çok kişinin başını ağrıtmış spekülasyonun yerine yatırımı öğütledi. İzlediği yolu izlemek şart değil ama söylediklerine kulak vermek gerek. Düşük maliyetli yatırımın gücüne olan inancıyla yatırım dünyasında Warren Buffett ile fikir arkadaşıydı. Buffett, John C.  Bogle ‘a olan hayranlığını dile getirirken ondan ‘kahraman’ olarak bahsediyor. Peki John C. Bogle nasıl ‘kahraman’ oldu, bakalım.

John C. Bogle Ailesi ve Eğitim Hayatı

John C. Bogle

Yatırım dünyasında John Bogle veya John C. Bogle ismiyle bildiğimiz John Clifton Bogle, 8 Mayıs 1929’da New Jersey’de dünyaya geldi. 1929 yılı Dünya Ekonomik Bunalımı ya da Büyük Buhran (Great Depression) olarak tarihte yerini almış sıkıntılı bir dönemin başlangıcıydı. Bogle ailesi,  bu süreçten ciddi oranda etkilenenlerdendi. Maddi kayıplarının ardından evlerini de satmak zorunda kaldılar. Babası kendini alkole verdi ve bu süreç ebeveynlerinin boşanmasıyla sonuçlandı.

İlkokul yıllarını bu pek de iyi olmayan atmosferde geçiren John ve ikizi David, Manasquan Lisesi’ne gitti. Burada başarılı bir tablo çizmeleri nedeniyle burs alarak Blair Akademisine geçtiler. John, burada geleceğinin temellerini atacaktı. Matematiğe ayrı ilgi duyuyor, sayılarla hesaplamalarla adeta büyüleniyordu. 1947’de buradan dereceyle mezun oldu. Princeton Üniversitesi’ne kabul aldı ve Ekonomi ve Yatırım okudu. Üniversite yıllarında ‘Yatırım Şirketinin Ekonomik Rolü’ tezi üzerine çalıştı. Yatırım fonu endüstrisine ağırlık verdi. 1951’de, üzerine 1.5 yıl çalıştığı 130 sayfalık tez makalesi ile üniversiteden yüksek dereceyle mezun oldu. Kısa süre sonra uzun ve etkili çalışması ona iş kapısını açtı. En eski dengeli fonunun kurucusu olan Princeton Üniversitesi mezunu Walter Morgan tezi okudu. Ve Morgan, Wellington Management Company’de çalışması için 22 yaşında olan Bogle’ı işe aldı.

John C. Bogle Yatırım Kariyeri

Wellington’da çalışmaya başlayan Bogle, 1955’te müdür yardımcılığına terfi etti. Bu pozisyonda şirketi ve yatırım departmanını daha rahat analiz etme fırsatı buldu. Ve şirketin tek fon üzerine yoğunlaşmasını değiştirmek istedi. Bu oldukça farklı ve yenilikçi bir çıkıştı. Olumsuz tepkiler çoğunluktaydı ama diretti. Sonunda yeni bir fon açmayı başardı ve bu onun kariyerinde dönüm noktası oldu. Yönetim, pazarlama ve dağıtım, menkul kıymet analizi ve hissedar ilişkileri alanlarında görev aldı. Şirket hiyerarşisinde yükselişi devam etti ve 1970’de başkanlık koltuğuna oturdu. Fakat bir yatırım firmasıyla birleşmeyi onaylamasıyla bu yükseliş son buldu. Piyasadaki kargaşanın yanında ortaklar arasında çıkan anlaşmazlıklar sonucu  Bogle şirketten kovuldu. Bu ayrılığı daha sonra ‘kariyerinin en yürek parçalayıcı anı’ olarak nitelendirmesinin yanında, bu hatasından çok şey öğrendiğini de kabul etti.

Wellington kariyeri sonrasında 1975’te Vanguard Grup’u kurdu. 1976’da Paul Samuelson’ın çalışmalarından etkilenen Bogle, halka açık ilk endeks yatırım fonu olan First Index Investment Trust’ı kurdu. Bu fikir, hem kişilerden hem yatırım endüstrisinden alaycı yorumlar aldı. Fakat zamanla Bogle haklı çıkacaktı. Başarılarını yenilikçi adımlarıyla geleceğe taşıyan John C. Bogle, 1999 yılında Fortune dergisi tarafından seçilen dört ‘’20. Yüzyılın Yatırım Devi’’ nden biri oldu. Aynı yıl Princeton Üniversitesi’nden Woodrow Wilson Ödülü’nde ‘’Ulus Hizmetinde Üstün Başarı’’ dalında ödül aldı. 2004’te Time dergisinin  ‘’Dünyanın En Güçlü ve Etkili 100 Kişisi’’ listesinde yer aldı. Yine 2004’te ‘’Kurumsal Yatırımcının Yaşam Boyu Başarı Ödülü’’ nü aldı. 2005 yılında Paul Samuelson, Bogle’ın endeks yatırım fonunu kurmasının tekerlek, alfabe ve baskı icatlarından sonraki en önemli buluş olduğunu söyledi. Bogle, yatırım dünyasına kafa tutmanın hakkını vermiş ve tarihe geçmişti.

Bogle, yaşadığı kalp sorunları nedeniyle 1996’da Vanguard CEO’su olarak görevinden ayrıldı. Yerine John J. Brennan geçti. Fakat şirkete geri dönüşünde aralarında anlaşmazlık oldu. Bunun üzerine 1999’da şirketten ayrıldı. Vanguard’a direkt bağlı olmayan ama kampüste olan Bogle Finansal Piyasalar Araştırma Merkezi’nde çalışmalarına devam etti.

John C. Bogle, 16 Ocak 2019’da hayata veda etti.

John C. Bogle Kitapları

John C. Bogle

Bogle, yatırımcılar arasında belki de bilgisini en çok aktaran kişidir. İkisi önceden yazdığı kitapların 10. yılında güncellenmiş hali olmakla birlikte toplam 12 kitap yazmıştır. Bunların yanında çok sayıda makalesi de bulunmaktadır. Henüz Türkçe çevirileri bulunmadığından hata yapmamak adına orijinal isimleriyle ve basım tarihleriyle kitapları aşağıda listeledim. İçlerinden en ses getireni ‘Common Sense on Mutual Funds: New Imperatives for the Intelligent Investor’ isimli kitabidir. Bu kitap, uzun süre çok satanlar listesinde kaldı ve dünya çapında yatırım dünyası için bir klasik kabul edildi.

  • Bogle on Mutual Funds: New Perspectives for the Intelligent Investor (1993)
  • Common Sense on Mutual Funds: New Imperatives for the Intelligent Investor (1999)
  • John Bogle on Investing: The First 50 Years (2000)
  • Character Counts: The Creation and Building of The Vanguard Group (2002)
  • The Battle for the Soul of Capitalism (Yale University Press (2005)
  • The Little Book of Common Sense Investing: The Only Way to Guarantee Your Fair Share of Stock Market Returns (2007)
  • Enough : True Measures of Money, Business, and Life (2008)
  • Don’t Count on it!: Reflections on Investment Illusions, Capitalism, “Mutual” Funds, Indexing, Entrepreneurship, Idealism, and Heroes (2010)
  • The Clash of the Cultures: Investment vs. Speculation (2012)
  • Stay the Course: The Story of Vanguard and the Index Revolution (2018)

Önceki yazımı okumak için: https://www.bullekon.com/charlie-munger-hukukcu-yatirimci-milyarder-ve-dahasi/

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-teknik-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKONWEB3

Bullekon Temel Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-temel-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKON102

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.