William Delbert Gann : Borsaya Kendi Açılarından Bakan Efsane

Her yatırımcının izlediği yol, yöntem ya da kullandığı ipuçları farklı. William Delbert Gann ‘ın yolu, bugün teknik analize yön vermesinin yanında hala çözülememiş yönleriyle merak uyandırıyor. Kendi adını alan Gann Açılarını, tespit ettiği zaman döngülerini ve astroloji, geometri ve antik matematiğe dayanan özel şemalarını kitaplarında anlattı. Fakat buna rağmen bunları anlayıp uygulayabilen kişi sayısı oldukça az. Farklı bakış açısı ve tekniğiyle diğerlerinden ayrılan William Delbert Gann ‘ın hayatına birlikte bakalım.

William Delbert Gann Hayatı

William Delbert Gann

William Delbert Gann, 6 Haziran 1878’de Teksas’ta doğdu. Çiftçi bir ailenin en büyük çocuğuydu. 10 kardeşi vardı. Çiftlikte çalışması gerektiği için okula gitmedi. Ama ailesi din eğitimine önem veriyordu. Bu nedenle okumayı İncil okuyarak öğrendi. Büyüdükçe çiftlikteki çalışmalara farklı gözle bakmaya başladı. Pamuk çiftliğindeki işleyişten emtia ticaretine dair fikirleri oldu. Ayrıca eline geçen fırsatlarda eski Yunan ve Mısır kültürlerini inceledi. Antik matematik üzerine çalıştı. Bildikleri kısıtlıydı belki ama olayları düşünüp analiz etmek için yeterli olabilirdi. Gann, 24 yaşına geldiğinde çiftlikten çıktı ve Teksarkana’da bir aracı kurumda çalışmaya başladı. Aynı zamanda bir işletme okuluna kayıt yaptırdı. Gündüzleri çalışıyor, geceleri okuyordu.

Gann, bir yıl burada çalıştı. Hisse senedi ve emtia piyasalarında işlem yaptı. 1903’te Wall Street’te bir aracı kurumda çalışmak üzere NewYork’a gitti. Burada kısa süre çalışmasının ardından kendi şirketi olan WD Gann & Company’yi kurdu. Şirketteki ilk yıllarında bir öğrenci gibi çalıştı. Müşterilerini izledi, doğrularını ve yanlışlarını gözlemledi.

Kazancını da kaybını da konuşmuyordu. Ama piyasada dikkat çekmemesi olanaksızdı. Wall Street’te saygın biri olan Richard D. Wyckoff, yazdığı ‘1909 Ticker and Investment Digest’ adlı makalesinde onun ticaret başarısından bahsetti.  Makalede Gann’ın bağımsız bir temsilci tarafından performansının izlendiğinden bahsediyordu. Buna göre, Gann, 1909 yılının Ekim ayında çeşitli hisse senetlerinde toplam 286 işlem yapmıştı. Ve bunların 264 tanesi kar ile sonuçlanmıştı. Bu başarı oranının sonucunda çalıştığı sermaye on katına çıkarılmıştı. Ve ay sonunda asıl marjının yüzde binine  sahip olmuştu.

1919’da ‘Arz ve Talep Bülteni’ adlı hisse senetleri ve emtiaları kapsayan ve yıllık tahminler yaptığı günlük bir piyasa yayını hazırlamaya başladı. 1923 yılında özel ticaret tavsiyeleri verdiği başka bir yayın başlattı. Kariyerinin sonlarına doğru, özel öğrencilere bugünün 50.000 $ ‘ına eş bir fiyata ustalık kursu verdi.

Bugün gerek yol gösteren ifadeleri gerek hala çözülemeyen adımları ve öngörüleriyle efsaneler arasına girdi. William Delbert Gann, 18 Haziran 1955 tarihinde hayata veda etti.

William Delbert Gann Zaman Döngüleri ve Gann Açıları

Gann Açıları

Gann, piyasadaki olayları tahmin edebilmek için astroloji, geometri ve matematiği kullanıyordu. Ona göre piyasada meydana gelen her olayın tarihsel referans noktaları vardı. Tarihin tekerrürden ibaret olduğuna inanıyor ve önemli olanın bu tekrar noktalarını doğru hesaplamak olduğunu düşünüyordu. Astroloji ve geometri üzerine eğitimler aldı. 60 yıllık ve 90 yıllık döngüler olduğunu tespit etti. Büyük Buhran’ı 60 yıllık döngü teorisine göre öngörmüştü. Bu öngörü ile yaptığı işlemler onu üst noktalara taşıdı. Kazançla çıkan sayılı yatırımcılardandı ve bu işlemler onu marka yapan hamlelerdendi.

‘Gann Açıları’ belki de William Delbert Gann’ın kendisinden bile ünlüdür. Gann, kullandığı bu açıları, 1935’te yazdığı ‘The Basis of My Forecasting Method’da açıkladı. Bu tekniklerin gerçekliği tartışmalı olsa da bu açıları kullanarak başarıya ulaşanların sayısı hiç de az olmadı.

Gann günlük, haftalık veya aylık bir grafikte önemli tepe ve dip noktalarının oluşmasını izledi ve açılarını trenddeki bu değişikliklerden çıkardı. Eğimin yükselip alçalması piyasa hakkında bir ipucu veriyordu. Fakat asıl bu yükseliş ve alçalışlardaki açı, piyasa gücü hakkındaki ipucunu netleştiriyordu. Gann’ın astrolojiye olan ilgisi de eğitimle sınırlı kalmamıştı. Gezegen hareketleri ve yine bu hareketlerin açısı üzerinde ciddi çalışmaları vardı. Gann, herkesin aksine yatırım öngörülerini yerde değil gökte arıyordu.

William Delbert Gann Kitapları

W.D. Gann

Verdiği eğitimler ve yazdığı kitaplarla yatırımcılara yol gösteren Gann’ın 11 kitabı var.

 1. Speculation A Profitable Profession (1910)
 2. Truth of The Stock Tape (1923)
 3. Tunnel Thru The Air (1927)
 4. Wall Street Stock Selector (1930)
 5. New Stock Trend Detector (1936)
 6. Face Facts America (1940)
 7. How to Make Profits in Commodities (1941)
 8. How to Make Profits Trading In Puts And Calls (1941)
 9. 45 Years in Wall Street (1949)
 10. The Magic Word (1950)
 11. WD Gann Economic Forecaster (1954)

Önceki yazımı okumak için: https://bullekon.com/elon-musk-girisimleriyle-dunyaya-sigmayan-uzay-yolcusu/

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-teknik-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKONWEB3

Bullekon Temel Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-temel-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKON102

Yoruma Kapalı