Elon Musk : Girişimleriyle Dünyaya Sığmayan Uzay Yolcusu

Onu önce uzay atılımlarıyla tanıdık. Heyecanla izlediğimiz fırlatmaların mimarı olarak bildik. Sonrasında elektrikli otomobil, beyin içi cihazlar geldi. Ama ‘Elon Musk’ isminin halk arasına asıl inişi geçen yıl attığı tweetler oldu. Bu tweetlere bakarak kripto para borsasında işlem yapıp kazananlar onu sevdi, kaybedenler düşman oldu. Peki bu adam bugüne kadar neler yaptı, neler denedi, birlikte bakalım.

Elon Musk Aile Hayatı ve Eğitimi

Elon Reeve Musk 28 Haziran 1971’de Pretoria, Güney Afrika’da doğdu. Annesi Kanadalı model ve diyetisyendi. Babası Güney Afrikalı elektromekani mühendisiydi. Kimbal isimli bir erkek kardeşi ve Tosca adında bir kız kardeşi vardı. Ebeveynleri Elon 9 yaşındayken boşandı. Babasıyla yaşadığı dönemler olsa da kendisini pek iyi anmıyor.

10 yaşına geldiğinde bilgisayar ve video programlarına ilgi duyuyordu. Elindeki bilgisayarla bir el kitabını okuyarak program yazmayı öğrendi. 12 yaşında geliştirdiği Blastar adlı oyunu PC ve Offive Technologhy dergisine 500 dolara sattı. Şu an oldukça havalı ve etkileyici görünen bu ilgi ve çalışma, o zaman Elon’ın zorbalığa maruz kalmasının sebeplerindendi. Garip ve içine kapanık bulunduğu için çocukluğu, arkadaşlarına dalga konusu olarak geçti.  Hatta bir kere arkadaşları onu merdivenlerden itti ve Elon hastaneye kaldırıldı. Onun için zor geçen bu yıllar nihayet lisenin bitişiyle son buldu.

Üniversite için hedef belirlerken sonrasını düşünüyordu. Sonrasında Amerika’da olmak istiyorsa Güney Afrika kökeni onu zorlayabilirdi. Annesi aracılığıyla Kanada pasaportu almak için başvurdu. Belgeleri beklerken zorunlu ordu hizmetine gitmemek için Pretoria Üniversitesi’ne gitti. Beş ayın sonunda olumlu sonucu alan Elon, Kanada’ya gitti ve burda bir yurda yerleşti. Daha sonra oradaki kuzeniyle yaşamaya başladı. Burada geçirdiği 1 yılda çiftliklerde, fabrikalarda çalıştı. 1990 yılında Queen’s Üniverstesine girdi. İki yılın sonunda Pensilvanya Üniversitesine geçti. 1994 yazı boyunca Silikon Vadisi’nde staj yaptı. Daha sonra Ekonomi ve Fizik alanında lisans derecesi ile mezun  oldu.

Elon Musk İlk Girişimleri: Zip2 , X.com , PayPal ve SolarCity

Elon Musk

1995’te Elon Musk, kardeşi Kimbal ve Greg Kouri ile melek yatırımcıların fonlarıyla web yazılım şirketi olan ‘Zip2 ’yi kurdu. Bu dönemde hem eve hem ofise ayıracak parası yoktu. Kiraladığı ofiste yaşıyordu ve bilgisayarını kardeşiyle ortak kullanıyordu. Bu şirkette haritalar ve sarı sayfalar içeren bir internet şehir rehberi geliştirdiler ve 1999 yılında Compaq, şirketi 307 milyon dolara satın aldı. Bu satış sonrası Musk, %7lik hissesi için 22 milyon dolar aldı.

Aynı yıl Musk, çevrimiçi finansal hizmet veren ‘X.com’u kurdu. Girişim, federal olarak sigortalanan ilk çevrimiçi bankalardan biriydi ve ilk aylarında 200.000’den fazla müşteri hizmete katıldı. Fakat şirketin yatırımcıları Musk’ı deneyimsiz gördü ve yıl sonuna kadar onun yerine Intuit CEO’su Bill Harris’i getirdiler. Ertesi yıl, X.com, gereksiz rekabeti önlemek için çevrimiçi banka Confinity ile birleşti. Bu şirket kendi para transfer hizmeti PayPal’a sahipti. Yönetim ile Musk arasında olan anlaşmazlıklar sonucunda şirket PayPal hizmetine verdikleri önemi arttırdı ve 2001’de şirket ismi PayPal oldu. Ertesi yıl eBay PayPal şirketini satın aldı ve Musk bu satıştan 165 milyon dolar kazandı.

2006’da kuzenleri Lyndon ve Peter Rive ile birlikte SolarCity şirketini kurdular.Musk, bu şirketin ilk konseptini ve finansal sermayesini sağladı. 2013 yılında SolarCity, Amerika Birleşik Devletlerin’deki en büyük ikinci güneş enerjisi sistemi sağlayıcısı oldu.

Elon Musk SpaceX 

Musk, insanlığın devamı için diğer gezegenlerde de hayatın sağlanmasının gerekliliğine inanıyordu. İlk olarak 2001’de Mars Derneği’ne dahil oldu. Mars’a bitkiler için bir büyüme odası yerleştirme projelerinden birini finanse etmek istedi. Bazı satın alma işlemleri ve projeden bahsetmek üzere Rusya’ya gitti. Fakat burada işler iyi gitmedi. Oldukça acemi ve hayalci görülen Musk, buradan kötü eleştirilerle döndü. Ertesi yıl başka bir amaçla tekrar Rusya’daki ekiple görüşen Musk, fiyat teklifleri çok yüksek buldu. Bu onun için dönüm noktası oldu  ve uygun fiyatlı roketler üretebilecek bir şirket kurmaya arar verdi. 100 milyon dolar ile 2002 yılının Mayıs ayında, ‘SpaceX’ olarak işlem gören Space Exploration Technologies Corp.’u kurdu.

Şirket, üç başarısız fırlatma sonrası 2008’de Falcon 1’i fırlatmayı başardı. Bu ciddi bir başarıydı çünkü Dünya yörüngesine ulaşan ilk özel sıvı yakıtlı roketti. Başarılı ve başarısız birçok girişimde bulunan SpaceX, 2020’de ilk insanlı uçuşunu, Demo-2’yi başlattı. Bu atılımıyla bir kişiyi yörüngeye ve mürettebatlı uzay aracını ISS’ye yerleştiren ilk özel şirket oldu.

Elon Musk, ismini geniş kitlelere duyurmasına ciddi etkisi olan bu şirketin CEO’su olmaya halen devam ediyor ve aynı zamanda Baş Mühendis unvanına sahip.

Elon Musk Tesla

Elon Musk

Musk, 2003’te ‘Tesla Motors’ adıyla kurulmuş olan şirketi finanse etmesiyle başlayan yolculuğunda bir süre sonra Yönetim Kurulu Başkanı olarak hızlı ilerledi. Ürün tasarımı ve denetiminde aktif rol aldı ama günlük iş operasyonlarına çok katılmadı. Şirket adı Tesla, Inc. olarak değişti ve Musk, 2008 yılında şirketin CEO ve ürün mimarı olarak liderliğini üstlendi.

Aynı yıl, Tesla, ilk kez elektrikli bir spor otomobil olan Roadster’ı üretti. Yaklaşık 2.500 araç satışıyla, lityum iyon pil hücrelerini kullanan ilk seri üretim tamamen elektrikli otomobildi. 2010’daki ilk halka arzından bu yana, Tesla hissesi önemli ölçüde arttı. 2016’da önceki girişimlerinden olan SolarCity’yi 2 milyar dolara satın aldı ve Tesla Energy’yi oluşturmak için pil enerji depolama ürünleri bölümü ile birleştirdi. Fakat, anlaşmanın duyurulması Tesla’nın hisse fiyatında %10’dan fazla düşüşe neden oldu.

2020 yılında kripto paralarla ilgili tweetleri ile işlerinden çok kendisinin hayranları arttı. Bu durum Musk’a birçok alanda popülerlik ve başarı getirdi ve şirketi Tesla, 2020 yazında en değerli otomobil üreticisi oldu ve S&P 500’e girdi. Musk, açıklamalarıyla 2020 yılında olumlu ve olumsuz çok tepki aldı.

Elon Musk Son Girişimleri: Neuralink , The Boring Company

Elon Musk

Musk, farklı yollar denemeyi seviyor. 2016 yılında iki farklı alanda şirket kurdu. İlki insan beyninin makinelerle birleşmesini kolaylaştıracak cihazlar üretme amacıyla kurulan Neuralink ‘ti. Ağustos 2020’de canlı bir gösteride Musk, ilk cihazlardan birini tanıttı. Bu cihazlarla ileride felç, sağırlık körlük gibi engellerin aşılabileceğini belirtti. Fakat bu cihaz ve yaklaşım olumlu-olumsuz çok tepki aldı.

Diğer şirket ise tünel inşa etme amacıyla kurulmuş olan The Boring Company idi. Deneme kazısı Las Vegas Kongre Merkezi’nin altındaki tüneldi ve 2021 yılının başlarında tamamlandı. Olumlu tepki alan bu deneme sonunda, yerel yetkililer, tünel sisteminin daha da geliştirilmesini onayladı.

Forbes Milyarderler Listesi’ne ilk olarak 2012 yılında 2 milyar dolarlık net değeriyle girdi. 2020’nin başında ise Musk’ın net değeri 27 milyar dolardı.Yıl boyunca net değeri, büyük ölçüde Tesla hisselerinin yaklaşık %20’sine sahip olması nedeniyle 150 milyar dolar arttı.  2021’de Musk, 185 milyar dolarlık servetiyle Jeff Bezos’u geçerek dünyanın en zengin insanı oldu. Fakat zirvede uzun süre kalamadı ve Bezos, ertesi ay birinciliği geri aldı. İddialı çıkışlarıyla birçok başarı listesinde kendine yer bulan Elon Musk, Bezos’un gerisinde kalsa da, kurduğu her cümleyle milyonları etkileyen gücünü uzun süre koruyacak gibi görünüyor.

Önceki yazımı okumak için: https://bullekon.com/mark-cuban-basketbol-dunyasinin-cok-yonlu-milyarderi/

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-teknik-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKONWEB3

Bullekon Temel Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-temel-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKON102

Yoruma Kapalı