Mark Cuban : Basketbol Dünyasının Çok Yönlü Milyarderi

Basketbol gündemini takip edenler Mark Cuban ismine aşinadır. Fakat bu isim birçok sektörde imzası olan bir isim aslında. Ana kariyerini takım üzerinden yönlendirmeyi sürdüren Cuban, farklı yönlere bakmaktan hiç çekinmedi. Güncel Forbes verilerine göre 4.4 milyar dolarlık servetini ileri görüşlü adımları ve yeniliklere açık zihniyetiyle oluşturdu. Bu çok yönlü yatırımların adamının hayatına birlikte bakalım.

Mark Cuban Aile ve Eğitim Hayatı

Mark Cuban, 31 Temmuz 1958’de Pensilvanya’da doğdu. Babası Norton, otomobil döşemecisiydi. Annesi Shirley, sıklıkla iş değiştirerek çalışan bir kadındı. Baba tarafı Rusya’dan, anne tarafı Romanya’dan göçmüştü. Göç öncesi ‘Chabenisky’ soyadına sahiplerdi fakat dedesi daha sonra bu ismi ‘Cuban’ olarak değiştirdi. Maddi olarak henüz toparlanamamış bir ailenin çocuğuydu. Bu nedenle para kazanmaya da erken yaşlarda başladı. İlk işi 12 yaşındayken çöp poşeti satmaktı. Bu işi çok istediği basketbol ayakkabılarını alabilmek için yapmıştı. Daha sonraki yıllarda pul ve gazete satarak para kazandı. Lise hayatını bu küçük işlerle geçirdi. Daha sonra Pittsburgh Üniversitesi’ne kaydoldu. Burada bir yıl geçirdikten sonra Indiana Üniversitesi’ne geçti ve 1981’de Kelley İşletme Okulu’ndan Yönetim Bilimleri Lisans derecesi ile mezun oldu. Bu okulu seçme nedeni iyi işletme okullarının içinde en ucuz eğitim veren yer olmasıydı. Üniversite yıllarında irili ufaklı girişimleri oldu. Mezuniyeti sonrası Pensilvanya’ya geri döndü ve burada iş buldu.

Mark Cuban İlk Kariyer Adımları

Mark Cuban

Cuban, ilk işinden sonra 1982’de Teksas’ta barmenliğin yanında en eski bilgisayar yazılımlarından biri olan ‘Your Business Software’de satış elemanı olarak iş buldu. Fakat henüz bir yılını bile dolduramadan kovuldu. Kovulma nedeni mağazayı açmak yerine yeni bir iş bulmak için bir müşteriyle görüşme yapmasıydı. Bu karara üzülmemişti çünkü o, ağ çalıştırıcıları üzerine çalışmak istiyordu. Ve eski müşterilerinin desteğiyle kendi şirketi ‘MicroSolutions’ı kurdu. Bu şirket başlangıçta bir sistem entegratörü ve yazılım satıcısıydı. Şirketin işleyişini titizlikle yürüttü ve 1990’da şirket gelirinin 30 milyon doların üzerine çıkmasıyla şirketi 6 milyon dolara sattı. Bu satış sonrası anlaşmadaki vergiler ödendikten sonra 2 milyon dolar kazanç elde etmişti.

İlk şirketinden başarıyla çıkan Cuban, 1995 yılında kendisiyle aynı üniversiteden mezun olan Todd Wagner ile birlikte ‘Audionet’ şirketine katıldı. Audionet, 1998’de ‘Broadcast.com’ oldu. Fakat şirketi 1999’da ‘dot.com balonu’ öncesinde 5.7 milyar dolara Yahoo!’ya sattılar. Bu satın almanın tüm zamanların en kötü satın almalardan olduğu söyleniyor. Çünkü birkaç yıl içinde iki şirketin de yayın hizmetleri durduruldu. Cuban, şirketi dot-com balonu patlamadan önce sattığı için şanslı olduğunu söyledi. Ancak satıştan elde ettiği Yahoo hisselerine karşı hedge yaptığını ve bunu yapmasaydı servetinin çoğunu kaybedeceğini de vurguladı.

Mark Cuban Dallas Mavericks ve Sonrası

Tarihler 4 Ocak 2000’i gösterdiğinde Mark Cuban, önceki işlerinden farklı bir yöne hamle yaptı. NBA takımlarından Dallas Mavericks’in çoğunluk hissesini 285 milyon dolara satın aldı. O zamana kadar maçlarının %40’ında galip gelen takım, Cuban’lı ilk 10 senede bu oranı %69’a çıkardı. Geçmişte maçlara ve takıma geri planda eşlik eden takım sahipleri vardı. Fakat Cuban, takım formasını giyerek sahadan desteğini gösteriyordu. Hatta kendisini bir taraftar gibi kaptırmış olacak ki NBA tarafından çoğunlukla lig ve hakemler hakkındaki eleştirel ifadeleri nedeniyle 13 olay için en az 1.665 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

2003 yılında Philip Garvin ile ilk yüksek çözünürlüklü uydu televizyon ağı olan AXS TV’nin (eski adıyla HDNet) kurucu ortağı oldu. Basketbolun yanında başka spor dallarında da girişimlerde bulunmak isteyen Cuban, bir beyzbol ligi franchise’ına sahip olmakla ilgilendiğini defalarca dile getirdi ve en az üç franchise satın alma girişiminde başarısız oldu. 2007’de Cuban, WWE Başkanı Vince McMahon ile UFC ile rekabet edecek bir karma dövüş sanatları şirketi kurmak için görüştüğünü söyledi. Şu anda UFC’nin ana şirketi olan Zuffa’nın tahvil sahibidir. Aynı zamanda Audionet’te birlikte çalıştığı Wagner ile film ve videoların dikey olarak entegre üretim ve dağıtımını sağlayan 2929 Entertainment adlı başka bir girişimde çalışmaya devam ediyor.

Mark Cuban Hakkında Kısa Bilgiler

Mark Cuban

  • Mark Cuban’ın en bilinen yatırımlarından biri ‘Shark Tank’tır. Cuban, 2011’in ikinci sezonundan beri ABC realite programı Shark Tank’ın yatırımcısı oldu. Ve Mayıs 2015 itibariyle, 111 Shark Tank bölümünde toplamda 19,9 milyon dolarlık yatırım yaptı. Cuban’ın yatırımcı olması heyecanlandırmış olacak ki reytingler ciddi yükselişe geçti.
  • Birçok NBA takımı tarafından kullanılan Synergy Sports Technology’nin ortağıdır.
  • Cuban’ın tümü en az 1 milyon dolarlık yatırımla ilk üç anlaşması Ten Thirty One Productions, Rugged Maniac Obstacle Race ve BeatBox Beverages’dir.
  • Cuban, film distribütörü Magnolia Pictures’ın sahibidir. 2011’de Magnolia Pictures’ı satışa çıkardı. Ancak istediği fiyatı almadığı sürece satışın olmayacağını söyledi.
  • 2015’te Cuban, e-spor bahis platformu Unikrn’e yatırım yaptı.
  • 1994 yılından itibaren bircok film ve televizyon projesinde yer aldı. 2000 yılından sonraki projelerin çoğunda kendisini oynayarak rol aldı.
  • 2007 yılında yazdığı ‘Let’s Go, Mavs!..’ adlı çocuk kitabını çıkardı. 2011 yılında da motivasyon konulu ‘How to Win at the Sport of Business: If I Can Do It, You Can Do It.’ kitabını yazdı.
  • Mark Cuban kripto paralara ilgisiyle de biliniyor. Ocak 2018’de Mavericks’in sonraki sezonda bilet ödemesi olarak bitcoini kabul edeceğini duyurdu. Ayrıca Cuban’ın şu anda 115 altcoinde yatırımı mevcut.

Önceki yazımı okumak için: https://bullekon.com/jesse-livermore-bir-borsa-spekulatorunun-hayati/

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-teknik-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKONWEB3

Bullekon Temel Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-temel-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKON102

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Comments are closed.