Charlie Munger: Hukukçu, Yatırımcı, Milyarder ve Dahası

Warren Buffett ismine aşinaysanız, Charlie Munger ismine en az bir kere rastlamışsınızdır. O, Forbes 2021 verilerine göre tahmini net serveti 1.9 milyar dolar olan bir milyarder. Servetini sessiz büyütüp, bağışlarıyla göz dolduruyor. Son günlerin gündemi olan Bill ve Melinda Gates’in boşanma davasında, Bill Gates’in avukatlığını yaparak asıl mesleğinde de parlamaya devam ettiğini kanıtlayacak gibi görünüyor. Şimdi bu çok yönlü milyarderin hayatına bir bakalım.

Charlie Munger Gençliği ve Aile Hayatı

Charlie Munger, Charles Thomas Munger adıyla 1 Ocak 1924 yılında Omaha, Nebraska’da doğdu. İleride tanışacağı Warren Buffett’ın ailesi de burada yaşıyordu. Charlie, gençliğinde Buffett’ın büyükbabasının marketi olan Buffett &Son ‘da çalıştı. Charlie hukukçu bir aileye menseuptu. Babası Alfred Case Munger bir avukattı. Büyükbabası, bölge mahkemesi hakimi ve eyalet temsilcisi olan Thomas Charles Munger’dı. Her ne kadar onun hukuk okuması beklense de o, Michigan Üniversitesi’nde Matematik Bölümüne kaydoldu. Her zaman zekasıyla dikkat çekerdi. Buradaki eğitimine devam ederken, 19 yaşına bastıktan birkaç gün sonra okulla ilgili kararı değişti. ABD Ordusu Hava Birlikleri’nde hizmet etmek için okulu bıraktı ve burada Teğmen oldu. Ordu Genel Sınıflandırma Testinden yüksek bir puan aldıktan sonra, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde meteoroloji okuyacaktı. Fakat tekrar bir karar değişikliği oldu. Ve Charlie denediği tüm yolları bırakıp aile yadigarına döndü.

Babasının mezun olduğu Harvard Hukuk Okulu’na başvurduğunda, kabul dekanı Munger’ın lisans derecesini tamamlamadığı için onu reddetti. Ancak, Harvard Hukuk Okulu’nun eski dekanı Munger’ın aile dostuydu. Ve dekanı yumuşatmak için aracı oldu. Sonuç olarak Charlie, kabul almayı başardı. Charlie bu zorlu kabul sürecinin hakkını verdi ve hukuk fakültesinde oldukça başarılı oldu. 1948’de J.D. (Juris Doctor, hukuk alanında lisansüstü dereceye karşılık gelen bir derecedir.) ile mezun oldu.

Charlie Munger Kariyeri

Omaha’ya geri dönüşünden bir süre sonra ailesi ile birlikte Kaliforniya’ya taşındılar. Burada Wright & Garrett hukuk firmasına katıldı. Ardından 1962’de Munger, Tolles & Olson LLP’yi kurdu ve emlak avukatı olarak çalıştı. Buffett ile yolları kesişmişti. Fakat o hukuk kariyerinde devam ediyordu ve yatırımcı olmak aklından bile geçmiyordu. Ama Buffett ona hukuk işini bırakıp, kendi yatırım şirketini kurmasını söyledi. Çok ortak noktaları vardı ve haftada en az dört saat yatırım hakkında konuşuyorlardı. Buffett, Charlie’nin zekasının farkındaydı ve bunu hukuk dünyasına bırakmaya niyeti yoktu. Sonunda onu ikna etti ve Charlie, 1962’de, işini bırakıp yatırım ortaklığı işini Otis Booth ile kurdu.

Bu ilk ortaklık çok uzun sürmedi. İkinci olarak Pasifik Kıyısı Borsası’nda bir koltuk sahibi olan ve bir yatırım şirketi sahibi Jack Wheeler ile anlaştı. Wheeler, Munger & Company’yi kurdular. Buradaki yolculuğu 1973 yılına kadar iyi seyrederken, o yıl %32 ve ertesi yıl %31 kayıp yaşadılar. Ve son olarak Wheeler 1976’da Wheeler, Munger & Company’yi tasfiye etti.

Kayıplara rağmen Munger, zekası ve hamleleriyle akıllarda yer etmişti. Ama Buffett onu kimseye bırakmayacaktı. Dostluklarını iş arkadaşlığında da sürdürmek istiyordu. Ve Munger 1978 yılında Berkshire Hathaway’in başkan yardımcısı olarak şirkete girdi. Buradaki görevine halen devam eden Munger, 1984-2011 arasında da Wesco Financial Corporation’da başkan olarak görev yaptı. Şu an Berkshire Hathaway’deki görevinin yanı sıra Daily Journal Corporation’ın başkanı ve Costco Toptan Satış Şirketi’nin direktörüdür.

İlk günden beri Buffett’ın ‘en yakın ortağım ve sağ kolum’ dediği Mugner’a verdiği değer azalmadı. Şirket raporlarında kararları açıklarken dahi ‘Charlie ve ben..’ ifadeleriyle başlıyor. Charlie Munger’a olan sevgi ve saygı sadece Warren Buffett’a ait değil. Buffett’ın çocukları da Charlie’nin tanıdıkları en zeki insan olduğunu söylüyorlar.

Charlie Munger Hayırseverliği ve Kitapları

2005’te, Peter D. Kaufman tarafından derlenen ‘The Poor Charlie’s Almanack’ kitabı, Charlie Munger’ın konuşmalarından oluşuyor. Munger’ın bizzat kaleme aldığı ‘On Success’ kitabı ise 2009 yılında raflarda yerini aldı.

Charlie Munger, eğitime ve eğitimciye değer veriyor. Her gün bir önceki günden daha ileride uyanmayı öğütleyen Munger, bağışlarını da çoğunlukla üniversitelere yapıyor. İşte önemli bağışlarından bazıları;

  • 1997’de Los Angeles Marlborough Okulu’na 1.8 milyon dolar bağışladı.
  • 2004’te , bir lisansüstü öğrenci konut kompleksi inşa etmek için Stanford Üniversitesi’ne Berkshire Hathaway A Sınıfı hisse senedinin 500 hissesini bağışladı.
  • 2007’de Munger, Michigan Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne 3 milyon dolar bağışladı.
  • 2011’de, Hukuk Fakültesine bir hediye daha verdi ve Avukatlar Kulübü konut kompleksinin yenilenmesi için 20 milyon dolar katkıda bulundu. Yenilenen bölümün adı Charles T. Munger Konutları olarak değiştirilecek.
  • 2009’da Munger tarafından finanse edilen ve tasarlanan Munger Graduate Residence açıldı. Bu kompleks şu anda 600 hukuk lisans ve lisansüstü öğrencisine ev sahipliği yapıyor.
  • Ekim 2014’te Munger, Kaliforniya Üniversitesi’ndeki Kavli Teorik Fizik Enstitüsü’ne 65 milyon dolar bağışlayacağını duyurdu.

Önceki yazımı okumak için: https://www.bullekon.com/ed-seykota-trade-sanatinin-sessiz-lideri/

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-teknik-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKONWEB3

Bullekon Temel Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-temel-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKON102

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Comments are closed.