Big Mac Endeksi : Yediğimizle Para Değerimiz Ayrı Gitmiyor!

Big Mac Endeksi
Farklı ülkelerin farklı para birimlerini karşılaştırmanın birçok yolu var. Bu yöntemlerle belirli denklikler yakalamak mümkün.’ Big Mac Endeksi ’ de bu yöntemlerden biri. 1986 yılında o zamanlar The Economist dergisinin muhabiri olan ekonomist Pam Woodall bu endeksi buldu. Amacı para birimlerinin satın alma gücünü değerlendirebilmekti. Endeks, adını hepimizin bildiği McDonald’s restoranlarındaki ‘Big Mac’ isimli hamburgerden aldı.

Mc Donald’s dünyanın birçok ülkesinde oldukça fazla şubeye sahiptir. Ve Big Mac adlı hamburger bu restoranlarda standart ebatlarda ve malzemelerle yapılır. Bunu -yaklaşık olarak- evrensel bir ortaklık kabul eden Woodall, buradan yola çıkmıştır. Woodall, bu endeksi, ekonomideki ‘satın alma gücü paritesi’nin temelini oluşturan Tek Fiyat Kanununa dayandırıyor. Bu kanuna göre şartların mükemmel olduğu durumda aynı ürünün farklı ülkelerde uzun vadede fiyat farklılığına uğramaması gerekiyor. Big Mac Endeksi bulunduğu yıllardan sonra birçok derse ve makaleye konu olmuştur. Kimi iktisatçılar bunun basit ve işe yarar bir teknik olduğu söylüyor. Fakat her fikirde olduğu gibi karşıt görüşler mevcut. Endeksi eleştiren ve yetersiz bulanlar ise yoksul ülkelerin düşük maliyetli iş gücünden dolayı Big Mac’i de ucuz sattıklarını ve bunun kur değeriyle ilgili olmadığı savunuyorlar.

Big Mac Endeksi Listeleri

Big Mac Endeksi Liste
The Economist dergisi 1986’dan bu yana Mc Donald’s’ın bütün restoranlarındaki Big Mac fiyatlarına göre liste hazırlıyor. Amerika fiyatını temel değer olarak alıp, diğer ülkelerdeki fiyatlarına göre karşılaştırıyor. Buna göre ülkelerin para birimlerinin ABD Doları  karşısındaki değerleri ortaya çıkıyor. Ayrıca yıllar içindeki değişim ve para değerlerinin düşüş ve artışları da incelenebiliyor.

En güncel liste Temmuz 2021’de yayınlandı. Bu listeye göre zirvede Big Mac’i Amerika’ya göre %47.7 daha pahalı satan Venezuela var. Yani Venezuela para birimi dolar karşısında %47.7 daha değerli. Listenin sonunda dolara göre %70.2 değersiz olan Lübnan para birimi yer alıyor.

Önceki yazımı okumak için: John Templeton Fon Yönetimi Ustası

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi

Bullekon Temel Analiz Eğitimi

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon
Etiketler: Etiket yok

Yorumlara Kapalıdır.