Uzun Vadeli Yatırımın Ustası: Philip Arthur Fisher

Philip Fisher

Tüm zamanların en büyük yatırımcılarından biri olan Philip Arthur Fisher ’dan bahsedeceğiz bugün. Ticaret tarzı, yayınlandığı andan itibaren yatırım rehberi olan kitabı ve ticaret üzerine söylediği önemli sözleriyle yatırımcılara ışık tutmaya devam ediyor.

Philip A. Fisher Hayatı

Philip Fisher

Philip Arthur Fisher, 8 Eylül 1907’de doğdu. Çok az röportaj vermesi ve öne çıkmadan yaşamayı tercih etmesi nedeniyle özel hayatına ve gençlik yıllarına dair pek bilgi bulunmuyor. Stanford Üniversitesi Ekonomi bölümünü okudu. Mezuniyetinden sonra bir menkul kıymet analisti olarak çalışmaya başladı. Ardından bir süre bir borsa şirketinde çalıştı. Fisher, aynı zamanda Hava Kuvvetleri Ordusunda kıdemliydi.

Çok vakit kaybetmeden kendi şirketini kurmak istiyordu. İşinden ayrıldı ve 1931 yılında Fisher &Co. ‘yu kurdu. Sessiz ilerliyordu ve müşterilerini özenle seçiyordu. Çok büyük karlar elde ediyordu ama ilk kitabını yayınlayana kadar adı çok bilinmiyordu. Müşterileri çok memnundu, bu adam farklı ne yapıyorsa doğru yapıyordu. 1958’de ‘Paths to Wealth through Common Stocks’ adlı kitabını yayınladı. Bu kitap büyük ses getirdi. Ciddi bir popülarite elde etti ve efsaneler arasına girdi. Morningstar, onu “tüm zamanların en büyük yatırımcılarından biri” olarak nitelendirdi.

Yatırımlarına tam gaz devam ederken, deneyimlerini ve bilgisini paylaşmaktan da geri durmuyordu. 1960 yılında ‘Common Stocks and Uncommon Profits’ adlı kitabı yazdı. Bu kitap, çok satmasının yanında ‘yatırımcılar için bir rehber’ oldu. 2018 Berkshire Hathaway toplantısında Warren Buffett, bu kitabın çok iyi bir yol gösterici olduğunu söyledi. Ayrıca, Fisher’in “scuttlebutt” tekniğini kullanmanın yatırım için iyi bir yol olmaya devam ettiğini açıkladı. Warren Buffett’ı, hocası Benjamin Graham’dan sonra en çok Philip Fisher etkilemişti.

Fisher, 1975 yılında ‘Conservative Investors Sleep Well’ ve 1980’de ‘Developing an Investment Philosophy’ kitaplarını yazdı. Şirketindeki çalışmalarını 1999 yılına kadar sürdürdü. Ve o yıl,  90’lı yaşlarını gördüğü şirketinden emekli oldu. Yatırım ve ticaret dünyasından çekilen Fisher, 11 Mart 2004’te vefat etti.

Philip A. Fisher Ticaret Tarzı

Philip Fisher

Başlıkta bahsettiğimiz noktaya geldik. Fisher, uzun vadeli yatırımın savunucusuydu. Daha ‘Silikon Vadisi’ adı bilinmiyordu ama Fisher, ticaret tarzını o yönde oluşturmuştu. Genellikle, araştırma ve geliştirmeye yatırımları olan yenilikçi şirketleri araştırıyordu. Çalışmalarını titizlikle yürütürdü. Bunun için ‘’scuttlebutt’’ veya ‘’grapevine’’ adlı teknikleri vardı fakat aslında bunlar özel taktikler değildi. Şirket hakkında dedikoduları dinlemek ve söylenenlerden sonuçlar çıkarmaktı. Fisher’a göre, scuttlebutt yaptığınızda, analiz ve değerleme için daha iyi bir temel oluşturur ve daha bilinçli kararlar verirsiniz.

Gelecek vaat eden şirketleri buluyor ve iyi bir fiyata satın alıyordu. Sonrasında yapması gereken dikkatli takip ve beklemekti. Mükemmel fiyata ulaşana kadar satmıyordu. Ama uzun vade denilince aklınıza 2-3 yıl gelmesin. Fisher, henüz radyo üreticisiyken Motorola hissesi aldığında sene 1955’ti ve 2004’e kadar bu hisseyi satmadı. Ayrıca Fisher, şu an piyasa değeri 40 milyon dolarları aşan hisselerin de ilk yatırımcılarındandı. Bu öngörülü, sabırlı ve bilinçli methodu ile Fisher’ın efsaneler arasında adının olmasına şaşırmamak gerek.

 

Bir önceki yazımı okumak için: https://www.bullekon.com/7-dolarla-the-rocka-donus-dwayne-johnson/

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-teknik-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKONWEB2

Tek Yanıt