Başarılı Trade İçin 6 İpucu

Bu yazımda sizlere çok önemli bir konu olan başarılı trade için 6 ipucundan bahsedeceğim. Eğer trade konusunda başarılı olmak istiyorsanız, bu ipuçlarını mutlaka uygulayın.

Trade İçin Mental Hazırlık

Başarılı bir Trade için ilk başta kendinizi mental olarak hazırlamalısınız. Bunun için, uykunuzu iyi almalısınız, sizi strese sokan durumlardan uzak durmalısınız, psikolojik ve duygusal olarak iyi durumda olmalısınız. Başarılı traderlar kendilerini güne hazırlamak için erken kalkıp yürüyüş yapmak, meditasyon yapmak gibi etkinliklerde bulunurlar.

Risk Düzeyinizi ve Amacınızı Belirleyin

 

Bir işlemde portföyünüzün veya sermayenizin ne kadarını riske atabilirsiniz? Bu soruya işlemlerinize başlamadan önce cevap vermeniz gerekmektedir. Başarılı traderlar genellikle portföyünün veya sermayesinin %1 ile %4 ünü riske atmaktadırlar. Eğer işler iyi gitmez ve zararları büyürse zararı durdurup o gün için işlemlerini kapatıp, piyasadan uzaklaşırlar.

Ev Ödevinizi Yapın

Piyasalar açılmadan önce yapacağınız işlemleri ve ürünleri iyi bir şekilde analiz edip, o gün için hedeflerinizi belirlemelisiniz. Açılan piyasalar ne durumda, dünya endeksleri neler gösteriyor gibi soruları  hazırlık için cevaplamanız, bunun için iyi düzeyde teknik ve temel analiz bilgisi gerekmektedir.

Trade Hazırlığı

Trade sisteminiz, stratejiniz neler gösteriyor, analiz ettiğiniz ürünlerin, destek-direnç seviyeleri ne durumda, sisteminizdeki indikatörler neler gösteriyor, ürünlere giriş ve çıkış seviyelerinizi belirlediniz mi gibi birçok soru ile sisteminize göre Trade hazırlığınızı yapmanız lazım.

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi İçin: https://www.udemy.com/course/bullekon-teknik-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKON03

Giriş ve Çıkış Noktaları

Bir işleme girmeden önce çıkış noktanızı belirlemeniz lazım. Bunu iki şekilde yapabilirsiniz; zarar çıkış noktanız için Stop- Loss( Zarar Durdur), kâr çıkış noktanız için take profit( Kâr Al) çalışmalarınızı yapmanız lazımdır. Eğitimimizde bu iki konu detaylı olarak anlatılmıştır ve hesaplama araçlarımızı kullanarak hesaplamalarınızı yapabilirsiniz.

İşlemlerinizi Kayıt Edin

Başarılı traderlar günlük olarak yaptıkları işlemi not tutarlar.  Bir işlemi başarılı olduysa neden başarılı oldu, neden bu işlemi açtı, kâr al seviyesini neye göre belirledi gibi soruları not ederler. En önemli nokta ise, zarar ile biten işlemlerde neden bu işlemi açtı, neden zarar etti, neyi yanlış yaptım, analizimde ne hatalıydı gibi soruların cevaplarını yazarak gelecekteki işlemler için neyi yanlış yaptığını anlamasını sağlar ve bu hataları bir daha yapmamaya çalışır.

 

Takıldığınız veya sormak istediğiniz bir kısım olursa lütfen çekinmeyin.

Bir önceki yazımı okumak için; https://www.bullekon.com/9-zararli-trade-aliskanligi/

Daha fazlası için; https://www.instagram.com/bullekon/?hl=tr 

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Comments are closed.