9 ZARARLI TRADE ALIŞKANLIĞI

Bu yazımda sizlere çok önemli bir konu olan 9 zararlı trade alışkanlığı’nı anlatacağım.  Bu 9 alışkanlıktan kesinlikle uzak durmalısınız.

PLANSIZ TRADE YAPMA

İnsanlar sermaye piyasası araçlarını öğrenmeden, analiz nasıl yapılır, hangi analiz kullanılır gibi konuları düşünmeden plansız ve programsız bir şekilde trade yapmaya başlıyorlar. Bu şekilde yapılan tradeler kısa sürede sermayenizi bitecektir. Trade yapmaya başlamadan önce stratejinizi ve hangi analizi (Temel-Teknik) kullanacağınıza karar verip o analiz metodunu çok iyi öğrenmeniz gerekmektedir.

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi:  Buraya Tıklayınız

ÇOK FAZLA İŞLEM YAPMA

Traderler zamanla çok fazla işlem yapma hastalığına kapılırlar.  Bu işlemlerin kimisi kâr ederken kimisi de zarar ile sonuçlanmaktadır. Trade mantığı gereği kârlar zararlardan her zaman fazla olmalıdır fakat çok fazla işlem yaparsınız sizin işlem maliyetleriniz çok yükselecektir ve kârlarınız çok daha çabuk eriyecektir.

TÜYO İLE İŞLEM YAPMA

Trade yaparken en büyük problemlerden biri de tüyo ile işlem yapmaktır. İnsanlar doğaları gereği bilmediği konularda ‘başkalarının dediğine güvenme ve yapma’ eğilimindedir. Bunun sebebi de yanlış bir durum çıkması durumunda suçu karşıdaki kişiye atıp, vicdanını rahatlatabilmesidir. Twitter, telegram vb. yerlerden alınan tüyolar traderların çoğunlukla zarar etmesine neden olmaktadır. Bu yüzden kendi stratejinizi oluşturup, tüyolara kulağınızı kapatmalısınız.

KREDİLİ İŞLEM YAPMA

Traderların ve yatırımcıların yapmaması gerekenlerin başında gelmektedir. Kredi ile açılacak her bir işlem sonucu zarar olursa elinizde olan her şeyi kaybedebilirsiniz.

SERMAYENİN 2-3 KATI İLE İŞLEM YAPMA

Kaldıraçlı işlemler yapıları gereği çok riskli araçlardır ve paranızın belli bir katına kadar rahatlıkla işlem yapabilirsiniz. İşlerin ters gitmesi durumunda ise sermayenizi aynı hızda kaybedeceksinizdir.

HEP HAKLI OLDUĞUNU DÜŞÜNME

Eğer trade yaparken piyasalar yolunda gitmiyorsa ve işlemleriniz yolunda değilse haksız olduğunuz bir durum var demektir. Piyasa ile inatlaşmayın ve bir süre  trade etmeye ara verin.

CASİNO MANTIĞI İLE İŞLEM YAPMA

Bazı traderler casino mantığını çok sevmektedir. Bir gece parayı  2-3’e katlamayı isterler ve risk yönetimi olmadan, çok yüksek miktarda işlem yapmaya çalışırlar. Sonuç olarak sermayelerini eritirler. Trade yaparken bu tarz bir mantık kesinlikle benimsenmemelidir. Stratejinizi doğru oluşturup, risk yönetimini çok iyi yapmanız gerekmektedir.

TREND TERSİ İŞLEM YAPMA

Trader olmak istiyorsanız mutlaka trendleri çok iyi bulmalısınız ve bu trendlere göre işlem yapmalısınız. Martin Zweig’ın bize söylediği gibi “Trend senin dostundur.” Trendler öğrenmek için eğitimimizi inceleyebilirsiniz.

SUÇU PİYASAYA ATMA

Traderlar para kaybettikleri zaman genellikle suçu piyasaya atarlar. Bu nedenle hatalarını görmezden gelirler. Büyük yatırımcıların da dediği gibi ‘Piyasa her zaman haklıdır’ diyip traderlar hatalarına odaklanmalılardır.

 

Takıldığınız veya sormak istediğiniz bir kısım olursa lütfen çekinmeyin.

Bir önceki yazımı okumak için; https://www.bullekon.com/merkez-bankalari-neden-rezerv-tutar/

Daha fazlası için; https://www.instagram.com/bullekon/?hl=tr 

 

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Comments are closed.