Merkez Bankaları Neden Rezerv Tutar?

Bu yazımda sizlere Merkez Bankaları nın neden rezerv tuttuğunu anlatacağım.Merkez Bankası en kısa tanımla bir ülkenin ya da ülkeler grubunun para politikasından sorumlu kurumdur.

İlk olarak rezerv paraları ve emtiaları öğrenelim.

Rezerv Para ve Emtialar;

Dünyada rezerv para birimleri; Amerikan doları, Euro, İngiliz Sterlini, Japon Yeni ve İsviçre frangıdır. Bunların içinden Amerikan Doları en çok kabul edilen rezerv para birimleridir.

Emtialar kısmında ise Dünya’da rezerv olarak kabul edilen emtia Altındır. Kimi ülkeler gümüşü de rezerv olarak kabul etmektedir.

4 Adımda Merkez Bankaları Neden Rezerv Tutar?

1- Uygulanan para ve kur politikalarını desteklemek

Merkez Bankaları ülkelerin para ve kur politikalarının yönetilmesinde sorumludur. Bu çerçevede Merkez Bankaları gerekli çalışmaları yapabilmek için rezerv bulundururlar.

2- Kriz zamanlarında yaşanan şokların, ülke ekonomisi üzerindeki olumsuzluklarını en aza indirmek

Dünyada ülkeler zaman zaman kriz yaşamaktadırlar. Bunun sonucunda da ekonomi olumsuz etkilenmekte ve zarar görmektedir. Merkez Bankaları bu gibi durumlarda rezervlerini kullanarak oluşabilecek olumsuzlukları en aza indirgemeye çalışırlar.

3- Dış borç ödemelerine destek olmak ve ülkenin diğer döviz ihtiyaçlarını karşılamak

Ülkeler yapacakları projeler veya çalışmalar için bazen dışarıdan borç almaktadır. Bu borçların belli bir süre sonra ödenmesi gerekir. Merkez bankaları tuttukları rezervler ile bu borç ödemelerine hem destek olur hem de ülkenin döviz ihtiyaçlarını karşılamak için zaman zaman rezervlerini kullanır.

4-Ödemeler dengesi kaynaklı ihtiyaçlar için gerekli döviz likiditesini bulundurmak

Ödemeler dengesi*, bir ülkedeki yerleşiklerin diğer ülkeler ile gerçekleştirdiği iktisadi işlemlerin kayıt edildiği tablodur. 4 ana kısımdan oluşur; Cari Hesap, Sermaye hesabı, Resmî rezerv işlemleri hesabı ve Net hata-noksan.

Sermaye hesabı** fazlasının cari işlemler açığını tam finanse edemezse, bu bakiye Merkez Bankası döviz rezervler ile finanse edilir. Bu işlemin yapılabilmesi için Merkez Bankaları rezerv bulundurmak durumundadır.

*Ödemeler Dengesi: İlerleyen yazılarımızda detaylı anlatılacaktır.

** Sermaye hesabı: Bir ülkenin diğer ülkeler ile gerçekleştirdiği varlık işlemleridir.

Takıldığınız veya sormak istediğiniz bir kısım olursa lütfen çekinmeyin.

Bir önceki yazımı okumak için; https://www.bullekon.com/yatirimci-psikolojisi/

Daha fazlası için; https://www.instagram.com/bullekon/?hl=tr ve https://www.instagram.com/butceci/?hl=tr

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Comments are closed.