Acil Durum Fonu Nedir ?

İnsanoğlu bir saniye sonra ne olacağını hesap edemiyor maalesef. Bu hazırladığınız bütçe içinde geçerli olacaktır. Ne kadar plan yaparsanız yapın bir gün acil paraya ihtiyacınız olabilir.

Neden Acil Paraya İhtiyacınız Olabilir ?

Trafik kazası yapabilirsiniz ve sanayi işleriniz için veya diğer işlemler için acil paraya ihtiyacınız olabilir. Başka bir şekilde maddi bir zarara uğrayabilirsiniz ve acil paraya ihtiyacınız olabilir. Yani bu liste uzadıkça uzayabilir. Bir saniye sonra ne olacağımızı hesaplayamadığımız için maddi olarak kendinizi güvene almalısınız.

Acil Durum Fonu (ADF) Nasıl Olmalı ?

Acil Durum Fonu
Acil Durum Fonu

Nakit Olmalıdır,

Her zaman için anlık kullanılabilir olmalıdır. Nakit bir şekilde bulundurmanız daha basit olacaktır ve hızlı olacaktır.

Erişilebilir Olmalı

Paranızın bulunduğu yer erişilebilir olmalıdır. Kolayca ulaşabilmeli ve kullanabilmelisiniz. Likit halinde bulunmalıdır.

Bağımsız Olmalı

Diğer hesaplarınız ile aynı yerde olmamalıdır. Plan yaparken planınızda yer vermemelisiniz eğer görürseniz harcama isteği meydana gelebilir. Diğer banka hesaplarınızdan harcama yaparken acil durum fonunuzu kullanabilirsiniz.

Maliyetsiz Olmalı

Acil Durum Fonunuz (ADF) Maliyetsiz olmalıdır. Yani lazım olduğunda bir şeyler satmak zorunda kalmamalısınız veya kredi kartı halinde tutarak komisyonlar ödememelisiniz. Sizlere Maliyeti sıfır olmalıdır.

Güvenli Olmalı

Acil Durum Fonunuzu güvenli bir yerde saklamalısınız. Banka hesabınızda saklayabilirsiniz veya güçlü kasalarınızda saklayabilirsiniz. Risk almamalısınız. Bunu seçerken ulaşılabilirliğini unutmamalısınız.

Peki Nasıl Hesaplanmalı ?

Eğer bir bütçe planı yaptıysanız veya aylık giderinizi biliyorsanız. Bunun 3 ile 4 katını nakit şeklinde bulundurmalısınız.

Örnek : Aylık olarak giderleriniz 2000 ₺ ise sizlerin Acil Durum Fonunuz (ADF) 2000×3=6000 ₺ veya 2000×4=8000 ₺ olmalıdır. Eğer bunu direk nakit olarak bir köşeye koyamıyor iseniz aylık kazancınızın %10‘luk bir bölümünü ADF hesabınıza aktarın.

Örnek : aylık 4000 ₺ kazanıyorsunuz ve yukarıda ki hesabımıza göre yine aylık gideriniz 2000 ₺ diyelim. Geriye kalan 2000 liranızın %10‘nu (200 ₺) ADF hesabınıza aktarınız. Böyle bir yıl yaptığınızda elinizde hazır acil durumlarda kullanmanız gereken 2.400 liranız olacaktır.

Böyle böyle başlayarak kendinize ait bir Acil Durum Fonu oluşturabilirsiniz. Unutmayın her zaman geleceğinizi maddi olarak garantiye almalısınız.

 

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.