Kişisel Bütçe Nasıl Yapılır ?

Kişisel Bütçe hazırlamak, finansal özgürlüğünüz de daha güzel bir yaşam ve başarı odaklı bir geleceğinizin olmasını sağlayacaktır.  Bunun için ilk olarak bütçe planlaması yapmanız gerekmektedir. Kendinize ait bir bütçe hazırlamalısınız ve bu bütçenize sadık olmanız gerekmektedir.  Bütçeniz sayesinde harcamalarınızı doğru bir şekilde takip edebilirsiniz. Harcamalarınızı takip etmeniz sizleri birçok başarıya götürecektir.

Bütçenize sadık kaldığınızda ve başarılı bir şekilde oluşturduğunuzda, para sıkıntısı yaşamazsınız, rahat birikimler oluşturabilirsiniz. Bu birikimlerinizi yatırımlara çevirebilirsiniz. Bu sayede paranızın sizin için çalışmanızı sağlayabilirsiniz.

Şimdi gelin kişisel bir bütçe nasıl hazırlanır ona bakalım;

Kendinizi bir şirket gibi hayal edin, siz büyük bir şirketsiniz ve bir nakit akışına sahipsiniz. Bildiğimiz gibi bütçe ana iki kalemden oluşuyor. Bunlar ; Gelir ve giderlerdir.

Bütçenizi oluştururken bir kağıt, kalem veya bir uygulama kullanabilirsiniz. Burası tamamen sizin kararınızdır. Hangisi sizin için daha basit olacaksa onu kullanın. Sizlere yardımcı olabilmek için bir tane excel dosyası yükleyeceğim. Bu dosyada ana başlıklar ve alt başlıklar eklenmiş olacaktır. Sizler sadece üzerlerini dolduracaksınız ve kendinize bir bütçe hazırlamış olacaksınız.

Gelir kaynaklarınızı belirleyin

gelir
Kişisel Bütçe- Gelirler

Maaşınız

Harçlık

Kira geliri gibi çoğaltabilirsiniz tabii ki.

Birikim yapacağınız miktarı belirleyin

Kişisel Bütçe- BirikimBiliyorsunuz ki birikimin en doğru olanı harcamadan önce biriktirmektir ve geri kalanını harcamaktır. Bu yüzden öncelikle ne kadarlık bir birikim yapacağınıza karar vermelisiniz. Bunun için belirli bir oran belirleyebilirsiniz. Mesela her ay standart %10’luk bir dilimini birikime ayırabilirsiniz. Bu oranı kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Ama siz yine de %10’dan aşağıda olmamasına dikkat edin.

Nerede biriktireceğinizi belirleyin. Örnek; Banka hesabınızda, kumbaranızda v.b. Bunları da alt başlık olarak yani birikim kalemleri olarak ekleyebilirsiniz. Bunların artışlarını da izleyebilirsiniz böylelikle motivasyonunuzu koruyacaksınızdır.

Birikim nasıl yapılır ?

Yatırım nasıl yapılır?

Giderlerinizi belirleyin

Kişisel Bütçe- Giderler

Giderlerinizi ayarlarken sabit giderleriniz ve değişken giderleriniz olarak ikiye ayırabilirsiniz. Böylelikle daha dikkatli olacaksınızdır. En yüksek harcamalarınızdan, en küçük harcamalarınıza kadar hepsini yazmayı unutmayın. 1 lira bile olsa yazın. Sonuçta damlaya damlaya göl olur.

Acil durum fonunuzu belirleyin

Acil durumlarda kullanmanız gereken bir paranız olmalıdır. Doğal afetler, ekonomik krizler, kazalar v.b. Durumlarda kullanmanız için bir miktarınız olmalıdır. Bunun genel olarak kabul edilen oranı aylık gelirinizin en az 3 katı kadar bir miktara sahip olmalısınız. Her hangi bir acil durumda sizleri sıkıntısız en az 3 ay güvenli bir şekilde yaşamınıza devam etmenizi sağlamasıdır. Ama burasıda size kalmıştır. İsterseniz birikim bölümündeki %10’luk dilimin içinden ayırabilirsiniz. İsterseniz de aylık gelirinizden ayrı bir yüzdelik dilim kullanarak bir köşede tutabilirsiniz.

Acil durum fonu nedir ve nasıl yapılır?

K/Z yani Gelir ve zarar tablonuzu oluşturun

gelir gider

Bütçenizi kontrol etmek ve düzenlemek için bu sonuçlarını görmeniz gerekmektedir. Aylık olarak ne kadarlık bir gelire ve ne kadarlık bir gidere sahip olduğunuzu görürsünüz ve eğer ekside iseniz diğer ay değişken giderlerinizi azaltabilir, düzenleyebilirsiniz. İsterseniz de yeni gelir kaynakları oluşturabilirsiniz. Gelirlerinizi arttırmak için birikimlerinizi yatırımlarda değerlendirebilirsiniz. Doğru bir yatırım yaptığınızda belirli aralıklarla paralar kazanabilirsiniz. Böylelikle eksiden kurtulabilirsiniz.

Bullekon’dan bazı fikirler

Kişisel Bütçe- Bullekon Tavsiyeleri

*Birikimlerinizi kesinlikle yatırımlara çevirmelisiniz. (Yatırım yaparken analiz öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun için Bullekon akademiyi ziyaret edebilirsiniz.)

*Kendinizi sürekli geliştirin, en büyük yatırımı kendinize yapın.

*Her ay birikim için ayırdığınız para ile temettü yatırımını düşünebilirsiniz. Buna temettü emekliliği de diyebiliriz.

*Düzenli bir şekilde bütçenizi takip edin.

*Kendinizi bir şirket gibi yönetin ve onu batırmayın.

*Sadece kendinizi değil, muhtaç kişileri de unutmayın.

*Sağlığınıza çok dikkat edin. Sağlıksız bir hayatta bütçe yapmanın da pek bir anlamı olmayacaktır.

Bizleri soysal medya hesaplarımız instagram ve twitter‘dan takip edin.

Yoruma Kapalı