Yatırım Nasıl Yapılmalıdır?

Çoğu insan yatırım yaparak birikimlerini değerlendirmek istiyor. Bu yazımda sizlere birikimlerinizi değerlendirmek için nasıl yatırım yapılacağını 11 adımda anlatacağım.

1.Yatırım Tutarınızı Belirleyin

İlk olarak ne kadarlık bir yatırım yapacağınızı belirlemeniz gerekiyor.  Aylık gelirinizin belli bir oranını birikime ayırın ve bu ayırdığın kısmı yatırım yaparak değerlendirebilirsiniz. Birikim nasıl yapılır adlı yazımızı okuyabilirsiniz. https://www.bullekon.com/birikim-nasil-yapilir/

2.Yatırım Araçlarını Tanıyın

Dünyada ve ülkemizde çok çeşitli yatırım araçları mevcuttur. Bunlar;  emtia, gayrimenkul, gayrimenkul sertifikaları, kripto para, türev ürünleri, hisse senetleri, fonlar vb.  Bu yatırım araçları ile ilgili temel kavramları çok iyi bilmeniz gerekir. Bunun içinde sıkı bir okuyucu olmalısınız. Sonuçta yatırdığınız birikimi değerlendirdiğiniz alanı iyi bilmelisiniz.

3.Yatırım Araçlarının Fiyatlarının Nelerden Etkilendiğini Öğrenin

Yatırımın en önemli noktalarından biri burasıdır. Yatırım yaptığınız aracın fiyatlarının nelere bağlı olduğunu, ne koşullarda fiyatın arttığını veya azaldığını kısa bir araştırma ile öğrenebilirsiniz. Dinamikleri tam öğrenmeniz açısından araştırmanızı uzun tutmanızı öneriyorum.

4.Piyasa Uzmanlarının Yazılarını Okuyun

Her işte olduğu gibi yatırım yaparken de uzman görüşü almak, uzmanların yazılarını okumak sizlerin bu alandaki dinamikleri öğrenmenize ve sağlıklı karar vermenize yardımcı olacaktır.

5. Vadenizi Belirleyin

Yatırım yapmaya karar verdiğiniz zaman yatırım vadenize de karar vermeniz gerekmektedir.  Vadenin süresinin uzun mu kısa mı olacağı tamamıyla size ve yatırımınızı nakde çevirme isteğinize bağlıdır.

6.Yatırımcı Profilinizi Öğrenin

Nasıl bir yatırımcı profiliniz olduğunu bilmek en az yatırım aracı seçimi kadar önemlidir.Bu nedenle yatırımcı profilinizi mutlaka belirleyin.

7.Riske Karşı Direncinizi Belirleyin

Yatırım sektörü doğası gereği riskler ile başbaşadır. Bazen kazanç sağlayabilirsiniz bazen de kayıplar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle riske karşı direnciniz çok önemlidir. Kendinize mutlaka şu soruyu sorun : Ne kadar kaybedersem gece rahat uyuyamam? İşte bu sorunun cevabı sizin riske karşı direncinizi gösterecektir.

8.Strateji Belirleyin

Hisse senedi, emtia vb. araçlara yatırım yapacaksanız mutlaka Temel ve Teknik Analizi öğrenin. Bu analiz yöntemleri sizlerin daha sağlıklı ve doğru kararlar vermesini sağlayacaktır.Unutmayım yatırım yaparken  kendi kararlarınızı kendinizin vermesi çok önemlidir.

Temel Analiz Yazı Dizi

Teknik Analiz Yazı Dizisi

9.Duygularınızı Kontrol Edin

Yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de duygulardır. Her işte olduğu gibi yatırım yaparken duygularınızı ön plana çıkarırsanız yanlış kararlar verme olasılığınız artar. Sakin bir şekilde vermediğiniz kararlar ise riskinizi en üst noktaya taşır. Bu yüzden yatırım yaparken duygularınızı kontrol altına almalısınız.

10.Çeşitlendirme

Yatırım yaparken oluşturacağınız portföyü mutlaka çeşitlendirin. Bu sizi hem olası risklerden koruyacaktır hem de güçlü bir portföyünüz olmasını sağlayacaktır. Warren Buffet’ın da dediği gibi yumurtaları aynı sepete koymayın.

11.Aracı Kurumunuzu Belirleyin

Para piyasalarına yatırım yaparken aracı kurumunuzu belirlemeniz gerekecektir. Bunu için Borsada aracı kurum seçmek adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Takıldığınız veya sormak istediğiniz bir kısım olursa lütfen çekinmeyin.

Teknik ve temel analiz eğitimlerimizi incelemeyi unutmayın.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.