Birikim Nasıl Yapılmalıdır ?

Bu yazıda sizlere birikim yapmanın püf noktalarını anlatacağım. Birikim yapmak başlarda çok zordur. Hatta insanlar genelde “Maaşımdan bir şey kalmıyor nasıl birikim yapabilirim ?” veya “Maaş geldiği gibi gidiyor.” derler. Size anlatacağım püf noktaları hayatınızda uygulamaya başlarsanız değişimi sizler de zamanla göreceksiniz.

Öncelikle kendinize bir hedef ve birikiminizin oranı belirleyin. Sonra belirlediğiniz birikim oranına göre harcamalarınızı düzenleyin. Birikimlerinize ulaşımınız zor olsun. Birikimlerinizi otomatik yönlendirin. Yalnızca ihtiyacınız olan şeylere para harcayın ve harcamalarınızı yazın. Birikiminizi değerlendirin, birikimi sürekli hale getirin.

Birikiminiz İçin Hedef Belirleyin

Bir işe başlarken veya yeni bir maceraya atılırken nasıl bir nedenimiz  varsa birikim yaparken de bir nedenimiz ve hedefimiz olmalıdır.  Kendinize birikiminiz için bir hedef belirleyin. Bu hedef, ev alma, araba alma, çocuğunuzun eğitim ücreti, tatil gibi kendi isteğinize veya ihtiyacınıza göre belirlenebilir.

Birikim Oranı Belirleyin

Birikimin en önemli noktası her ay veya her sene gelirinizin ne kadarlık bir oranını birikime ayıracağınıza karar vermektir.  Literatürde ideal birikim oranı %10 diye geçmektedir. Fakat biz sizlere bu oranı %20 ye çekmenizi söyleyeceğiz.

Birikimlerinize günlük 2, 3, 4.5, 5, 5.5, 6 miktarlarla da başlayabilirsiniz. Bu miktarların yılda ne kadara ulaştığını gördüğünüz zaman birikime ayırdığınız miktarları kendiniz arttırmak isteyeceksiniz. Bu bölüm için aşağıdaki örnekte dikkat edeceğimiz kısım ‘’Yıllık’’ yazan kısımdır.

Belirlediğiniz Birikim Oranına Göre Harcamalarınızı Düzenleyin

Kazanılan gelirler 2 ana kalem üzerinde harcanır. Bunlar ihtiyaç ve isteklerdir. Biz şimdi bu kalemlere birikimi de ekledik.

Birikim oranınızı belirledikten sonra bu orana göre gelirinizi ihtiyaçlar ve istekler için ayırmalısınız. Eğer kendinize geliriniz üzerinden %10 birikim oranı belirlediyseniz  %60 ihtiyaç ve %30 istekler için ayırabilirsiniz. Eğer önerdiğimiz oran olan %20’yi oranını belirlediyseniz %60 ihtiyaç ve %20 istekler şeklinde bir planlama yapabilirsiniz.

Aslında demek istediğimiz eğer 5 birim kazanıyorsunuz bunun 2 birimini birikime ayırıp 3 birim kazanıyormuş gibi yaşamanızdır. Bu 3 birimi önce ihtiyaçlarınız olacak şekilde sonrasında da istekler için ayırabilirsiniz.

Birikimlerinize Ulaşımınız Zor Olsun

Yaptığınız birikimlere kolay bir şekilde ulaşırsanız görüp, beğendiğiniz ve ihtiyacınız dışındaki bir ürünü, nasıl olsa param var biriktirdim diye alabilirsiniz. Bu yüzden birikiminize ulaşımınız zor olsun.

Birikiminizi Otomatik Olarak Yönlendirin

Birikimlerinizin oranını ve yerini belirledikten sonra gelirinizin, birikimin yapıldığı hesap veya yere otomatik olarak ulaşmasını sağlayın.

Birikim İçin İhtiyacınız Olan Şeylere Para Harcayın

Aslında birikim yapamamamızın  en önemli sebeplerinden biri de ihtiyacımız olmayan ürünleri almaktır. Bunun önüne geçmek için bir ürünü almadan önce mutlaka 10 saniye kuralını uygulamalısınız. Bu kural bize der ki ürüne bakıp bu benim ihtiyacım mı yoksa değil mi sorusunu dürüstçe cevaplayın ve ondan sonra alıp veya almamaya karar verin. Bu kuralı uygulamaya başladıktan sonra emin olun  para harcama şekliniz çok değişecektir.

Ünlü yatırımcı Warren Buffet’ın da bu başlık hakkında çok güzel bir sözü vardır. ‘’ Eğer ihtiyacın olmayan şeyleri satın alırsan, bir gün ihtiyacın olanları satmak zorunda kalırsın.’’

Harcamalarınızı Yazın

Birikim yapmaya karar verseniz de vermesiniz de mutlaka harcamalarınızı not edin. Bu sayede neye, nereye, ne kadar harcadığınızı ve gereksiz yaptığınız harcamaları görmeniz kolaylaşacaktır. Özellikle gereksiz olduğunu düşündüğünüz harcamaları farklı renklerde yazın. Bu sayede yaptığınız gereksiz harcamaları zamanla birikime dönüştürmek isteyeceksiniz.

Birikiminizi Değerlendirin

Belirlediğiniz hedefler doğrultusunda birikimlerinizi para piyasalarında veya vadeli mevduat hesaplarında değerlendirebilirsiniz.  Bu sizin biriktirdiğiniz paranın siz hiçbir şey yapmadan değerlenmesini sağlayacaktır. Kısacası paranız çalışacaktır. 

Sizlere birikim oranı belirleyin bölümünde küçük miktarla  yapacağınız birikimlerden bahsetmiştim. Gelin o rakamların %8 kazanç ile ne duruma geldiğine bakalım.

Birikimi Sürekli Hale Getirin

Birikim yapmanın en önemli noktalarından biri de bunu sürekli hale getirmektir. Başta sizlere birikiminiz için bir hedef belirleyin demiştim. Bu hedefinizi belirlediniz ve birikiminiz sayesinde bu hedefe ulaştınız. Peki şimdi ne olacak, birikim yapmayı bırakacak mısınız? Cevabınız tabii ki hayır olmalıdır. Kendinize yeni bir hedef belirleyerek birikime tekrardan başlamalısınız yani birikim yapmayı süreklilik haline getirmelisiniz.

Sizlere yukarıda açıkladığım püf noktaları uygulamaya en kısa sürede başlamanızı tavsiye ediyorum.

Takıldığınız veya sormak istediğiniz bir kısım olursa lütfen çekinmeyin.

Daha Fazlası için;  https://www.instagram.com/bullekon/?hl=tr ve https://www.instagram.com/butceci/?hl=tr

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

2 Yanıtlar