Borsada Neden Kaybediyorum?

Bu yazımda size yatırımcıların kendine sorduğu ” Borsada neden kaybediyorum ” konusundan bahsedeceğim. Bu yazımın konusunu sadece borsa olarak düşünmeyin, kripto paralar ve forex piyasasında da yazdıklarım geçerlidir. Çevremizden ve sosyal medyada borsadan kazanan insanları gördükçe ben de kazanırım mantığı ile günümüzdeki yatırımcı sayısı artmaktadır. Halbuki borsada kazanmak görüldüğü gibi kolay değildir. Şimdi gelin yeni yatırımcıların neden kayıp ettiğine bakalım.

Hızlı Kazanırım Düşüncesi

Borsada çoğu insan hızlı para kazanacağını ve çabuk zenginleşeğini düşünüyor. Maalesef böyle bir şey yoktur. Yavaş yavaş ve stabil getiriler ile kazanmak mümkündür. Dünyanın en iyi fon yöneticileri bile yılda %17 kazanınca ‘’ güzel bir yıl geçirdim’’ demektedir. Fakat kaybeden insanlar bu kazançları çok düşük bulmaktadır ve parasını 4-5 katına hemen çıkaracağını düşünmektedir. En iyi yatırımcılar bile bunu başaramıyor.

Duyum İle İşlem Yapma

Yatırımcıların çoğu yatırım yapacağı hisseleri sağdan soldan veya sosyal medyadan duyduğu hisse isimlerine göre karar vermektedir. Genelde de bu hisseler yılın veya ayın en çok düşen hisseleri oluyor. Herkesin risk anlayışının farklı olduğu bir ortamda asla duyum ile işlem yapmamalısınız.

Öğrenmeden İşlem Yapma

Piyasalarda başarılı olmak için temel ve teknik analizi çok iyi bilmeniz gerekiyor. Bu iki analiz metodunu bilmeden, öğrenmeden işlem yaparsanız günün sonunda kaybeden taraf olursunuz. Kısa bir sürede bu iki analiz metodunu çok rahat öğrenebilirsiniz ve kendinize göre bir strateji belirleyerek başarılı işlemler yapabilirsiniz. Fakat  öğrenmezseniz ve bir stratejiniz olmaz ise belki başlarda kazanacaksınız ve sonrasında kayıplarınız kazançlarınızı geçecektir. Eğitimlere harcayacağınız ufak bir miktar ve süre ile kayıplarınızın önüne çok rahat geçebilirsiniz. Unutmayın bilgiye yapılan yatırım her zaman kazandırır. Teknik analiz eğitimimize buradan ulaşabilirsiniz. Temel analiz eğitimimize buradan ulaşabilirsiniz.

Risk Yönetimi Yapmama

Para ile insan psikolojisi yapılan akademik çalışmalar doğrultusunda bağlantılı olduğu görülmüştür. Sizi rahatsız etmeyecek miktar ile yatırım yapmalısınız. En az 6 aylık giderinizi sağlayacak birikiminiz olduktan sonra yatırıma başlamanız lazım. Eğer sermayenizin hepsi ile yatırım yapmaya çalışırsanız ve kayıp ederseniz bu hem sizin hem de çevrenizin yaşamını, psikolojisini olumsuz etkileyecektir.  Risk yönetimi yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Zaman Harcamama

Analizlerinize ve çalışmalarınıza çok fazla zaman harcamadan doğru hisseyi bulamazsınız.  Bu işin profesyoneller bile bir hisseye yatırım yapmadan önce araştırma yapmak için haftalarını harcamaktadır. Ay başından yapacakları işlemler bellidir. Durum böylece olunca kısa sürede yapacağınız analizlerde başarılı olma yüzdeniz çok düşük olacaktır.

YouTube kanalımıza buradan abone olabilirsiniz.

Vade Belirleme

Borsada Neden Kaybediyorum

Yatırımcılar kısa sürede çok yüksek kazançlar elde etmek istiyor. Kimi yatırımcılar günde %10 kazanmaya çalışırken kimileri bunu aylık kazanç olarak görülüyor. Her gün %10 kazanmak pek gerçekçi bir durum değildir.  Bu nedenle yatırım yapacaksanız vadenizi çok iyi belirlemeniz lazım. Vadeyi ne kadar uzun tutarsanız kafanızda o kadar rahat olacaktır. Her gün ekrana  bakmak sizin sosyal kişiliğinizi mutlaka etkiler. Unutmayın siz burada birikimleriniz değerlendiriyorsunuz, sosyal hayatınızı değil. 

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.