Kripto Paralarda Madencilik

Bu yazımda size kripto paralarda madencilik konusunu anlatacağım. Eskiden bitcoin madenciliği hiçbir yatırım yapmadan zengin olmanın en kolay yolu olarak gözükürdü. Yani normal bilgisayardan bile madencilik (mining) yapılırken şimdi ise işler tamamıyla tersine döndü. Madencilik btc işlemlerini doğrulama sürecidir. Katılımcılar her 10 dk da bir blok denilen ve giderek zorlaşan matematik denklemleri çözerler. Bunun karşılığında da bir ücret alırlar. Matematik denklemlerinin ne kadar karışık olduğunu ağdaki toplam hesaplama gücü yani hash gücü belirler. Madenciliğin gücü her 2016 blokta bir düzeltilir. Eskiden masaüstünde bile yapılan bu işlemler artık ASIC denen madencilik çipleri ile yapılmaktadır. Madenciliğin olumsuz yanları ise çok fazla elektrik tüketmesi ve buna bağlı olan karbon ayak izinin oluşması ile aşırı çalıştırdığı bilgisayarın CPU ya da GPU suna zarar vermesidir. Üç çeşit madencilik vardır. Bunlar, solo madencilik, havuz madenciliği ve bulut madenciliğidir.

Kripto Paralarda Madencilik Türleri

Bulut madenciliği, başka birine sizin için madencilik yapması karşılığı para ödemenizdir.
Solo madencilik, bir bloğu çözmek için tek başınıza çalışmanızdır.
Havuz madenciliği, bir grup madencinin hash güçlerini birleştirerek ödüllerini paylaşmasına denir ve en çok tercih edilen metoddur.

Kripto para madencilik türlerini ayrıntılı olarak anlatan yazımız yakında gelecektir.

Madencilik ile ilgili en önemli nokta ise madencilik yazılımlarının içine virüs kötü amaçlı yazılımlar yüklenebilir olmasıdır. Bu nedenle güvenilir olmayan hiç bir yazılımı kullanmamalısınız. Aksi bir durumda çok büyük sıkıntılar ile karşılaşabilirsiniz. Birçok insanın madencilik yapmaya çalışırken, bilgisayarları, sistemleri hacklenmiştir bu yüzden bütün yatırımları boşa gitmiştir.

Kripto paralarda madencilik yapmaya karar verirseniz elektrik harcamanızı, tek başınıza yapacaksanız sistem yatırımını ve çıkabilecek diğer aksaklıkları düşünmeniz lazım. Bunların hepsini hesapladığınızda sizin için kârlı mı yoksa değil mi diye düşünmeniz lazım. Genelde çoğu insan çok düşük kâr elde ettiği için madencilik yapmamaktadır.

Bir önceki yazımı okumak için: https://bullekon.com/kripto-paralarda-temel-analiz/

Kripto Paralarda Teknik Analiz Eğitimimiz: https://www.udemy.com/course/bullekon-teknik-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKON11

Comments are closed.